K ECONOMIE 17 Leen Hoogvliet, een vriend van Zeeman, niets. De 8o-jarige op richter van supermarktketen Hoogvliet is ook Alphenaar, en deelde de passie voor de natuur met Zeeman. Ze gingen ruim der tig jaar vrij intesief met elkaar om. ,,Hij genoot enorm van de na tuur en had er veel kennis van. Die onderhield hij ook'', zegt Hoog vliet. ,,Het was een intelligente, goede vent. Hij wond er geen doekjes om, zei wat hij voelde en dat kwam uit zijn hart. We kwa men ook privé bij elkaar. Allebei hielden we van eten en drinken. Hij genoot, maar wel met mate. Het was geen Bourgondiër." Zeeman was heel gedreven, zegt Hoogvliet. ,,Hij hield van werken, Hij hield van werken, maar was geen workaholic. Hij vond het gewoon leuk om mooie dingen te doen maar was geen workaholic. Hij vond het gewoon leuk om mooie dingen te doen.'' Typerend is dat Zeeman de reclame niet uitbe steedde. Net als het transport: hij zwoer bij de eigen, gele wagens. Veel kleding kwam via het water naar Alphen, vanwaar het werd verspreid door West-Europa. Hij ging geregeld kijken in Azië, bij het productieproces van de textiel. ,,Hij vond het belangrijk om de mensen daar in hun eigen omge ving op te zoeken en te kijken hoe het reilt en zeilt.'' Stilzitten De textielbaron droeg in 1999 de dagelijkse leiding over. In 2014 stopte hij als commissaris. Wel bleef hij eigenaar van zijn bedrijf. Stilzitten deed hij in de tussentijd niet: Zeeman richtte investerings maatschappij Navitas en het vast goedbedrijf Green Real Estate op. Navitas investeerde onder meer in bouwbedrijf Ballast Ne- dam en Binck Bank. Green Real Estate ontwikkelde tal van wonin- gen, winkelcentra, kantoren en re creatieparken. Beide bedrijven val len net als de textieltak onder de Verenigde Ondernemingen Zeeman (V.O.Zee). In het bestuur zitten onder meer zijn zonen. Ron Icke is sinds 2009 bestuurs voorzitter bij V.O.Zee: ,,Bij Jan was het nooit onduidelijk wat hij wilde. Hij was rechtdoorzee, vol hardend, integer, eerlijk en vast houdend. Maar ook was hij mens gericht, wilde altijd de achter grond van mensen weten en hielp medewerkers met opleidingspro gramma's. Hij geloofde in zijn mensen. Jan was dag en nacht met zijn werk bezig, maar respecteerde de weekenden en vakanties.'' Paardenliefhebber Ontspannen deed Zeeman te paard. Hij was fervent paardenlief hebber. Zo galoppeerde hij op mooie zondagen door de duinen bij Noordwijk. Dat deed hij met een stel vrienden. ,,Hij had een ge mêleerde vriendenclub. Er zat een vee-arts, een rijschoolhouder en een bakker bij'', zegt Gerard van As (75), wethouder Economische Zaken in Alphen aan den Rijn en oud-Tweede Kamerlid namens de LPF. ,,Hij had totaal geen kapso nes, stond tussen de mensen. Een markante persoonlijkheid en een geweldige zakenman. We zijn blij en trots dat het hoofdkantoor al tijd in Alphen is gebleven.'' De textielketen mag een degelijk imago hebben, de laatste jaren zocht Zeeman met grapjes steeds vaker de publiciteit. Zo lanceerde de excentrieke modeonderwerper Bas Kosters in 2011 een collectie onder- en nachtmode van Zee man. In 2016 presenteerde het be drijf een budgetvriendelijke trouwjurk, voor 29,99 euro. Twee jaar later bracht het hippe Amsterdamse modemerk Daily Paper met een speciale collectie hoodies, boxers en joggingbroeken een ode aan Zeeman. Zelf hield Jan niet zo van publiciteit: interviews gaf hij zelden. Leen Hoogvliet: ,,Oh, is het niet gelukt om Jan te interviewen? Dan hebben jullie iets niet goed gedaan. Dat was ook het motto van Jan. Want iets niet laten lukken, dat bestond niet voor Jan.'' 1 donderdag 4 juni 2020 GO Jan Zeeman, oprichter van textielgigant Zeeman, is op 78-jarige leeftijd overleden. foto anneke hymmen - Leen Hoogvliet, vriend MAAK JEZELF ÉCHT ONMISBAAR 1 Ifc >7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17