1,5 meter 0) \^m Koolmees: Student met bijbaan heeft ook recht op coronasteun PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE De grondlegger van de Zeeman-winkelketen is niet meer. Jan Zeeman uit Alphen aan den Rijn begon ooit met één winkel en schopte het tot miljardair. Jan Zeeman 1942-2020 TEXTIELBARON STERFBED De 1,5 metermaatschappij bestaat niet. In treinen, bussen en vliegtuigen is het on mogelijk om die afstand te bewaren. Tandartsen, schoonheidsspecialisten en kap pers kunnen hun werk niet doen als ze niet dichtbij mogen komen. Maar het is al net zo on realistisch om een bezoek aan de supermarkt te brengen met een persoonlijke ruimte van 1,5 meter om je heen. Of als fietser door de stad te rijden. We slalommen ons een onmogelijke weg door de wereld heen. En dat vind ik buiten gewoon bevreemdend en vermoeiend. Neem mijn bezoek aan de kapper afgelopen week. Direct bij binnenkomst moest ik mijn handen wassen. Daarbij kwam de kapster vlak naast mij staan om wat bakjes om te spoelen. Instinctief ging ik direct opzij, om vervolgens te beseffen dat zij het komende uur over mij heen zou hangen om mijn haar te kleuren, knippen en föhnen. Zo nonchalant mogelijk stapte ik weer terug. Terwijl ze mijn haar kamde, besefte ik dat er - buiten mijn man en dochtertje - maandenlang niemand zo dichtbij was geko men. Bij het afrekenen stond er een plastic schot tussen ons in. Er is geen 1,5 metermaat schappij maar een 1,5 me- terwaarmogelijkmaat- schappij. Dat 'waar moge lijk' is subjectief, dus wil ie dereen de uitzondering op de regel zijn. De demon strant die opkomt voor de goede zaak, de dochter van een eenzame demente moe der en de ondernemer die failliet dreigt te gaan. De 1,5 meterwaarmogelijkmaatschappij leidt tot wil lekeur en, vrees ik, ook tot het recht van de bru taalste. Dat bleek maandag toen burgemeester Halsema betogers, die de 1,5 meter regels aan hun laars lapten, niet naar huis durfde te sturen uit angst voor rellen. Wanneer je een uitzonde ring maakt voor de één maar streng blijft voor de ander, kan dat alleen maar tot verdeeldheid leiden. De 1,5 metermaatschappij is een concept met een korte levensduur. Niet omdat we een stel letje slappelingen zijn die ons lolletje niet kun nen missen, zoals de hardcore blijf-thuis-acti- visten lijken te denken. Maar omdat we ons le ven zo hebben ingericht dat er altijd uitzonde ringen nodig zijn. En die zaaien tweespalt, zo wel tussen mensen als in ons hoofd. Het is gek makend dat de kapster dichterbij kan komen dan mijn ouders, En surrealistisch dat ik in een vliegtuig pal naast een willekeurige vreemde mag gaan zitten, maar in het park afstand moet houden van goede vriendinnen. Gelukkig is de 1,5 metermaatschappij niet de enige maatregel die de overheid heeft geno men om het virus onder controle te krijgen. We moeten onze handen veelvuldig wassen, mond kapjes dragen in het openbaar vervoer, ons laten testen bij twijfel, thuis blijven bij lichte klach ten, thuis werken waar mogelijk en in quaran taine als we besmet zijn. Laten we ons daarop concentreren en de 1,5 metermaatschappij, net als de corona-app en groepsimmuniteit, verwij zen naar het rijk der schijnoplossingen. 1,5 meter- regel leidt tot recht van de brutaalste Unibail Rodamco Westfield Signify Shell Adyen eeman was een selfmade man. En hoe groot zijn geel-blauwe be drijf ook werd, en hoe gedreven hij ook was, altijd bleef hij gewoon Jan. Oók toen hij zich met een door Quote geschat vermogen van 1 miljard euro bij de 25 rijkste Nederlanders ging scha ren. Hij opende in 1967 zijn eerste winkel, in het centrum van Al phen aan den Rijn. Een textielsu- per, noemde Zeeman het. Het idee kwam niet helemaal uit de lucht vallen: Jan was zoon van een tex tielhandelaar. ,,Goede kleding en textiel hoeft niet duur te zijn'', luidde zijn motto. Het logo, Koos Matroos achter het scheepsrad, ontwierp hij zelf. Hoe eenvoudig kan het zijn, werd de slogan. Het bedrijf groeide en groeide. Na een paar overnames werd Zee- Hij was rechtdoorzee, volhardend, integer, eerlijk en vasthoudend man in 1980 de grootste textielke- ten van Nederland. Zeeman sloeg de jaren erna de vleugels uit, naar België, Frankrijk, Duitsland, Spanje. Het resultaat in 2020: bijna 1300 filialen en pakweg zevendui zend werknemers. Jaarlijks vlie gen 3,5 miljoen onderbroeken over de toonbank. Het hoofdkantoor en het distributiecentrum staan nog altijd in de stad waar de geboren Velsenaar opgroeide: Alphen aan den Rijn. Kort ziekbed In Alphen woonde Zeeman al een tijdje niet meer: zijn laatste jaren sleet hij op een landgoed met een groot bos in het Brabantse dorp Lage Mierde, waar hij dinsdag in het bijzijn van familie na een kort ziekbed stierf. Dat hij de Randstad verruilde voor het groen, verbaast DEN HAAG De Tweede Kamer had minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken opgedragen met een regeling te komen voor flexibele krachten die door de co- ronacrisis opeens zonder inko men kwamen te zitten. Het gaat om mensen die niet kunnen te rugvallen op ww of bijstand, zoals studenten. De tijdelijke over bruggingsregeling voor flexibele arbeidskrach ten (Tofa) houdt in dat aanvragers zich over drie weken kunnen mel den bij het ingerichte loket. Voorwaarde is wel dat uit testen blijkt dat de systemen van het UWV de toestroom kunnen doorstaan. Aanvragers die WW of bijstand krijgen, komen niet in aanmer king voor de Tofa. Voor degenen die wel aanspraak maken, is een tegemoetkoming be schikbaar van 550 euro per maand over de maanden maart, april en mei. Die 550 euro is tevens de bovengrens voor bijverdiensten die 'gewoon' zijn doorgelopen in coronatijd. Wie in april dus meer dan 550 euro verdiende, komt niet in aanmerking voor de Tofa. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@dpgmedia.nl O +147% De sterkste stij- ger in de AEX gisteren. Het verlichtings- bedrijf kreeg een adviesverho ging van Société Générale. 42% Het olie- en gas- concern profi teerde van de oplopende olie prijzen. donderdag 4 juni 2020 GO Het betaalplat- form was de enige daler bij de hoofdfondsen. o Jan Zeeman, de man van de eenvoud Terence Garnier Alphen aan den Rijn - Ron Icke, V.O.Zee Het kabinet gaat de weggeval len inkomsten van een grotere groep flexwerkers en oproep krachten opvangen. Wie in fe bruari nog 400 euro of meer (bij)verdiende en niet in aan merking komt voor een uitke ring kan zich vanaf 22 juni mel den bij het UWV voor een maandbedrag van 550 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16