Uitzicht op Angst 1 EUWS 11 V m de regering-Trump zo'n half miljard dollar ontving. Pikant: het vaccin van Johnson Johnson wordt ontwik keld door dochteronderneming Jans sen Vaccines, in Leiden dus. Mocht Janssen met een veilig en werkend vaccin komen, dan zal een deel van de productie in de VS plaatsvinden, is al afgesproken. Dergelijke deals - waarvan de exacte inhoud niet bekend is - heeft de VS ook gesloten met andere far maceuten. Spannend wordt het als een ontwikkelaar die geen banden heeft met Amerika als eerste het be schermingsmiddel tegen corona ont dekt. Trump zou in maart al tever- geefse pogingen hebben gedaan om een Duitse vaccinmaker op te kopen. In het uiterste geval zou de VS een 'dwanglicentie' kunnen toepassen om een buitenlandse farmaceut ertoe te dwingen de eigenschappen van het vaccin te openbaren, zodat Ame rika het alsnog zelf kan produceren. Duiders van de wereldpoli tiek zijn het er over eens dat de volksrepubliek met een corona- vaccin in handen zal proberen om zijn rol als wereldmacht te verster ken, om misschien zelfs de zwal kende VS wel definitief van die troon te stoten. China ziet zijn kans schoon, wordt gefluisterd. Enerzijds om zich in de rijke westerse wereld wat populairder en geaccepteerder te voelen. Anderzijds om de banden nog verder aan te halen met landen waar het communistische land nu al veel investeert (volgens critici: in vloed koopt), zoals in Afrika, Zuid- Amerika, maar bijvoorbeeld ook een nieuwe bondgenoot als Servië. Mocht China de vaccinprimeur hebben - of juist de VS - dan wordt het ongemeen spannend. Gunnen ze elkaar hun vaccin, dat de potentie heeft een complete economie te red den? Accepteert Trump na al zijn Pe king-hashing überhaupt een chinees middel, of wacht hij op een much greater, tremendous Amerikaans alter natief? Het zou de ultieme wraak voor China zijn: de hele wereld een vaccin, behalve aartsvijand Amerika. mW Waar de ooit zo honds trouwe bondgenoot Amerika in de jacht op het vaccin vooral eigenbe lang lijkt na te streven, treden de EU en haar lidstaten naar voren als de grote verbinders, samen met 'vrien den' als Noorwegen, Canada en Japan en een belangrijke private partij, de steenrijke Bill and Melinda Gates Foundation. Deze gelegenheidsalli antie blijft in al haar openbare optre dens benadrukken dat bij de ontwik keling, productie en verdeling van een coronavaccin vooral internatio nale solidariteit belangrijk is. Dat is allemaal nobel, maar ook de Europese inspanningen zijn voor een deel bot weg eigenbelang, zien experts. Mochten de vaccins straks niet eer lijk verdeeld worden, dan lijkt bij voorbeeld het arme Afrika het grote slachtoffer te worden. Laat dat nou net de zuiderbuur van Europa zijn, en een continent dat al kampt met de Mocht China de vaccin primeur hebben- of juist de VS - dan wordt het ongemeen spannend. Gunnen ze elkaar hun vaccin? desastreuze gevolgen van klimaat verandering. Een enorme crisis dreigt, met als gevolg bijvoorbeeld grote vluchtelingenstromen richting Europa. Een schrikbeeld, en daarom is evenwichtige verdeling van vac cins ook zo'n belangrijk speerpunt voor Europa. Dat ziet bovendien niet graag dat Afrika zich voor het vaccin volledig uitlevert aan China, dat daarmee nog machtiger zou worden. Terug naar Nederland: co ronagezant Feike Sijbesma maakte eerder de vergelijking met de voor Nederland allergrootste crisis van de 20ste eeuw: de Tweede Wereldoor log. Toen werden we niet alleen be vrijd door de Amerikanen, Canade zen, Britten en Polen; vanuit de VS kwam ook nog eens het Marshall plan, dat hielp bij de wederopbouw. De grote vraag is: hoe komen we uit deze crisis? Wat is er over van die vriendschap in de westerse wereld? Wat stellen internationale solidari teit en andere morele waarden nog voor? Naar wie moeten we als Neder land kijken? Wat stellen we nog voor in deze geglobaliseerde wereld, zelfs nu we de samenwerking zoeken met Duitsland, Frankrijk en Italië? Waar schijnlijk krijgen dit soort span nende en cruciale vragen binnen een, twee jaar een antwoord. Dan zien we wie de heilige graal bemach tigt, en hoe die verdeeld wordt. Het zal veel zeggen over de wereldwijde machtsverhoudingen, en of we daar nog vrolijk van kunnen worden. Frank v-rj Poorthuis Duitsland IN QUARANTAINE De heuvels hebben, net als de wouden, namen hier. Achter het Kohlwald ligt de Hernn- berg. Links daarvan de Ziegelsberg. Wat mooi is, zulke namen, namen überhaupt voor stukken bos, akker land en heuvels, want dat betekent dat het landschap historie heeft. Je zult mij in Duitsland niet horen praten over schuldig landschap. Dat hebben we in middels achter ons gelaten. Maar een streek waar elke hectare een naam heeft, krijgt vanzelf meer reliëf in je beleving. Enfin, dit is geen lesje geschiedenis of Duitslandkunde, maar een inleiding tot iets bizars. Als ik het zou verzin nen, zou u me niet geloven. Maar net achter de Hernnberg, die ik vanuit mijn werkkamerraam kan zien als ik een beetje mijn nek rek, net daarach ter, aan de slingerende landweg naar het volgende dorp, ligt een berg met de naam Angst. Een heuvel, zo u wilt. Ze is 312,7 meter hoog, zegt de kaart. Angst. Sinds corona huist er een angst in me die ik voorheen nog nooit had gevoeld Is dat toeval? Natuurlijk is dat toeval. En dat ik op de kaart zag hoe het daar heette ook. Want je kunt er lopen, maar dan merk je niets van zo'n naam. Het is hetzelfde bos als alle bossen hier. Veel loof, eiken, espen, kreupel hout. Maar ook toeval is genoeg om je aan het mijmeren en denken te zetten. Angst tenslotte is wat me hier bracht en wat me hier nog wel even houdt. Angst is een emotie die ik ken. Niet koester. Ik haat hem. Ik schaam me ook voor hem. Als ik hem toelaat, maakt hij me nederig en klein. Hij is er niet al tijd, gelukkig niet, maar hij is wel in mijn leven. Sinds ik kinderen heb, ken ik wel de angst dat hen iets overkomt. Die kan je keel dichtknijpen op al die momenten dat je ze weer een stukje meer los moet laten. En ik was me, sinds ik de 60 ben gepasseerd, wel steeds bewuster van mijn sterfelijkheid. Maar sinds corona huist er een angst in me die ik voor heen nog nooit had gevoeld. Er is een rauw randje aan gekomen. Het is schu rende angst. Om besmet te worden. Om ziek te worden en niet meer beter. En dat is wat me hier bracht. Naar de Hernnberg en het Kallenforst, het Bauwald, de Schwannerhöhe. En het saillante is dus, juist als ik hier ben, in dat kleine dorp in de Pfalz, ben ik het vaakst zonder hem. Want het voelt veilig hier. Angst is een uitzicht, waar voor ik heel erg mijn best moet doen om het te zien. donderdag 4 juni 2020 GO KV, Amstecom China ruikt kansen Europa móet wel aan V anderen denken De lakmoesproef: wat is er over van solidariteit? Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 82.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11