c 10 NIEUWS Geld, macht en status: zoektocht naar vaccin gaat over veel meer dan corona De tijd van afwachten is voorbij: het kabinet gaat samen met andere Europese landen actief op jacht naar een coronavaccin, in een felle mondiale strijd waarbij geld, macht en status een belangrijke rol spelen. lïi HL_ Het kabinet gaat actief de boer op om 'voldoende vaccins voor Nederland' aan te schaffen, stelt een woordvoer der van minister Hugo de Jonge (CDA). Dat doet Nederland niet al leen: het ministerie van Volksge zondheid maakte gisteren bekend een alliantie aan te gaan met Duits land, Frankrijk en Italië. De vier Europese landen bundelen hun krachten en gaan gesprekken voeren met farmaceutische bedrijven en producenten van vaccins. 'De sa menwerking stelt hen in staat om het snelste en best mogelijke resultaat te bereiken over veelbelovende vaccin- initiatieven', meldt het ministerie. De landen pompen ook een geld bedrag in de alliantie, bedoeld voor 'gezamenlijke investeringen'. Dat zou bijvoorbeeld de bouw van fabrieken voor vaccins kunnen zijn. Ten slotte hopen de landen zo elkaar vooral niet voor de voeten te lopen. Het uitein delijke doel is: genoeg vaccins voor de eigen bevolking veiligstellen. Als rijk, westers land hoeft Neder land zich sowieso niet veel zorgen te maken bij de verdeling van een toe komstig vaccin, zeggen kenners. We hebben namelijk aanzienlijk diepere zakken dan veel andere landen. En als we niet als eerste aan de beurt ko men, bijvoorbeeld omdat het eerste werkende vaccin uit China of de Ver enigde Staten komt, dan toch als goede tweede. Een eerder vaccinavontuur bete kende voor Nederland overigens een flinke kostenpost. In 2009 bleef Ne derland met twintig miljoen doses tegen de Mexicaanse griep zitten. Dat zou de schatkist 144 miljoen euro hebben gekost. Acht dingen die u moet weten over de wedloop om de heilige graal. Denken we alleen aan ons zelf? Nee hoor: als klein landje lieten we de afgelopen maanden zien inter nationale solidariteit hoog in het vaandel te hebben staan. Nederland doneerde 192 miljoen euro aan inter nationale initiatieven, waaronder 50 miljoen euro aan CEPI, dat weer investeert in vaccinmakers die belo ven hun product eerlijk te zullen ver delen. Minister De Jonge ontving daarvoor nog complimenten van top artiest Lady Gaga. Voor de gulle donatie heeft Neder land geen tegenprestatie - een be paald aantal doses bijvoorbeeld - te ruggevraagd, meldt het ministerie van Volksgezondheid. Onze regering vindt 'immunisatie van de Europese bevolking' belangrijk, stelt het mi nisterie, net als het feit dat ook arme landen aan vaccins moeten kunnen komen. Mooie woorden hoor je in overvloed, als het gaat om een eer lijke verdeling van een toekomstig coronavaccin onder de wereldbevol king. De eerste vaccins zouden om te beginnen toegediend moeten wor den aan medisch personeel, dat daar door veilig kan werken, en aan oude ren, die het meest kwetsbaar zijn voor het coronavirus. Iemands porte monnee of afkomst zou er niet toe moeten doen, corona is een crisis die in solidariteit met elkaar bestreden moet worden. Dat soort teksten. Wie ze uitspreken? Topmensen van farmaceuten zelf, zoals Paul Stof fels van Janssen Vaccines, dat in Lei den aan een mogelijk ei van Colum bus werkt. Of ministers, zoals onze eigen Hugo de Jonge, die via zijn woordvoerder aan deze krant laat weten te 'hechten aan de toeganke lijkheid en betaalbaarheid van toe komstige vaccins voor ontwikke lingslanden'. De waarheid is echter dat de vac- cinrace bovenal ook een steekspel is tussen wereldmachten, zeggen ex perts. Allemaal willen zij beslagleg- gen op zoveel mogelijk doses vaccin, allemaal hebben ze daarbij hun eigen belangen. De hele wereld samen te gen corona? Vergeet het maar. Ieder voor zich, luidt in steeds meer landen het credo. Verharding na solidariteit is typisch voor zo'n mondiale crisis. Hoe dan ook zal de strijd om het be schermingsmiddel tegen corona de huidige en toekomstige verhoudin gen op het wereldtoneel een gezicht geven. En gezichtsverlies, dat wil nie mand. De Wereldgezondheidsor ganisatie heeft de ondankbare taak om tijdens de coronacrisis alle neu zen dezelfde kant op te houden en de zoektocht naar een vaccin wereld wijd te coördineren. Vooralsnog lukt dat maar mondjesmaat. Steeds vaker lijkt de WHO immers een politieke speelbal te worden van kibbelende wereldmachten. Neem de Verenigde Staten, dat de WHO meerdere malen heeft beschuldigd van vriendjespolitiek met China. Een verwijt dat onder meer door Austra lië wordt onderstreept. In enkele Afrikaanse landen zijn gezanten van de Wereldgezondheidsorganisatie zelfs niet meer welkom. Een gemiste kans, zo klinkt het. Want alleen al vanwege uitwisseling van medische informatie is de rol van de WHO van onschatbare waarde. Juist nu. V De Amerikaanse president Donald Trump zet ook in de race om het vaccin zijn eigen bevol king op nummer één. Amerika inves teert op eigen houtje vele honderden miljoenen in verschillende farma ceutische bedrijven die aan een coro- navaccin werken. Onder de noemer Operation Warp Speed hoopt Trump alle Amerikanen op die manier zo snel mogelijk van een vaccin te voor zien. Een van die bedrijven is de farma- gigant Johnson Johnson, die van janssen J' donderdag 4 juni 2020 GO De wedloop om de heilige graal Chris van Mersbergen Stephen Friedrichs Rotterdam s Maar we proberen heus óók eerlijk te delen Premier Rutte bezocht in april Janssen Vaccines in Lei den. Het bedrijf is een dochteronderneming van een Ameri kaanse farmagigant. foto janssen vaccines De stichting van Melinda en Bill Gates trekt miljoenen uit in de strijd tegen corona. foto ap jêP De verwachting is dat China zijn rol als wereldmacht zal proberen te versterken als het een vaccin in handen heeft. FOTO AFP De waarheid achter de mooie woorden v De worsteling V van de WHO Onderzoekers werken in het laboratorium van het Amsterdam UMC aan het ontwikkelen van een vaccin tegen het coronavirus. De grote vraag is welk land als eerste zo'n vaccin kan presenteren. foto anp America First Mse use intercom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10