8 NIEUWS EXAMEN GEEN AFSLUITING De school op stelten zetten tijdens de stunt, het examengala, maar eerst met z'n allen zweten in de gymzaal. Examenkandidaten keken al het hele jaar reikhalzend uit naar de afsluiting van hun middelbareschooltijd, maar zagen al hun wilde plannen in rook opgaan. Ik vind het nog jammerder dat ik straks een slecht begin van mijn studententijd heb woensdag 3 juni 2020 Ellen van Gaaien Haarsteeg p zaterdagoch tend 23 mei zou de 18-jarige Inze van den Udenhout uit Haarsteeg (eindexamen gymnasium) met dertien vrien dinnen in het vliegtuig stappen naar Albufeira. De meiden had den in Portugal een grote villa gehuurd. Zwembad in de tuin, strand in de buurt, elke avond stappen. De halve examenlaag van haar school in Den Bosch vierde in de omgeving vakantie. ,,We hadden al bedacht dat we op een avond een grote barbecue zouden houden.'' Nu werd ze deze zaterdagoch tend wakker in haar slaapkamer in Haarsteeg met een rotgevoel. ,,Ik dacht gelijk: o, we zouden nu net zijn geland.'' Maar er kwam geen nachtelijke rit naar de lucht haven. Het vliegtuig staat aan de grond. De villa is geannuleerd. De veertien meiden zitten gewoon thuis bij hun ouders. ,,Dat is wel even zuur hoor'', zegt Inze. Van tienduizenden examen kandidaten had dit het schooljaar van hun leven moeten worden. Ze zouden hun laatste echte schooldag op de middelbare school hebben. Zich mooi aankle den voor een afsluitend gala met de klasgenoten met wie ze al die jaren optrokken. Daarna zouden ze die school eens even op stelten zetten tijdens de examenstunt. Blokken Ja, er kwam ook een tijd van zwe ten. In de meivakantie moesten de scholieren eraan geloven: ze zouden met de neus in de boeken gaan. En dan, een week of twee in mei, zichzelf met bonkend hart de gymzaal in slepen om hun eindexamens te maken. Ze wisten waarvoor ze het de den: met een diploma op zak zou den ze genieten van een extra lange zomervakantie. Losgaan op een aaneenschakeling van exa menfeestjes, een mooie examen- reis maken met vrienden of vriendinnen. En zich dan, als kers op de taart, tijdens de introduc tieweken in een nieuwe stad in het studentenleven storten. ,,Ik vind het zo stom dat mij dit gebeurt'', verzucht Mette Drenth uit Santpoort-Noord. De havist weet wat ze mist: twee jaar gele den haalde ze haar mavo-di ploma. ,,Ik had zo'n zin om te feesten. Ik ben net 18 geworden, mag nu officieel iets drinken.'' Uitslag Hoe anders zit ze er nu bij. Offi cieel weet Mette nog niet of ze is geslaagd. De school wil de span ning er nog enigszins in houden en belt morgen tussen 10.00 uur en 12.00 uur met het verlossende bericht. ,,Ik ga maar laat naar bed, zodat ik lang kan uitslapen en met goed nieuws wakker wordt gebeld'', zegt ze lachend. ,,Ik denk dat ik dan naar een paar vriendin nen ga om het nog een beetje te vieren. We waren van plan iets af te huren en een groot feest te gevenEcht stom.'' Het gemis van al die leuke avonden is ook groot bij Belinda Haddish (17, vmbo-tl). De scho lier uit Zoetermeer verheugde zich enorm op de nachtstunt: een nacht waarin groepjes examen leerlingen bij geselecteerde do centen langs de deur gaan om ze 'te ontvoeren'. „Normaal bepalen zij wat wij moeten doen, maar dan zijn wij de baas. We wilden de leraren wakker maken, mee nemen naar school en ze voor ons laten koken.'' De scholieren werken aan een alternatief voor de stunt. ,,Wat we gaan doen is nog geheim'', zegt Belinda. Het idee is wel oké, vindt ze zelf, maar het is niet wat de examenkandidaten al die tijd in gedachten hadden en waar ze naartoe hadden geleefd. ,,Als je bedenkt wat we allemaal hadden kunnen doen En wat hadden ze allemaal kunnen doen tijdens de super- lange zomervakantie. Inze ziet de reis naar Thailand met haar familie in het water vallen. ,,Het zou de laatste vakantie zijn dat ik met ze meeging.'' Mette had een zomer vol met uitjes gepland. Ze wilde met haar vader naar Londen, met vriendinnen naar Terschelling, haar opa en oma zouden hun 50-jarig huwelijk met de familie in Duitsland vie ren én ze zou met vrienden naar Schotland gaan. ,,Ik weet niet of dat wel kan doorgaan.'' Huisje Ook de 17-jarige havoleerling Lante Kluiving zat boordevol plannen. Met vrienden zou hij in de Flixbus stappen. ,,Voor 100 euro kan je vijf steden bezoeken.'' Ze zouden in elk geval naar Ma drid gaan om 'te chillen', want daar heeft een vriend een huis. Het wordt Zeeland. Daar heeft een andere vriend een huisje. ,,En als onze ouders weg zijn, kunnen we in dat huis pitten.'' Nog een geluk bij een ongeluk: vlak vóór de corona-uitbraak leerde hij een meisje kennen met wie hij nu een relatie heeft, dus op zoek naar de liefde hoeft Lante deze zomer niet. ,,Dat is wel heel tof, want ik kan haar veel zien.'' Belinda gebruikt de tijd nu maar om series te kijken, met vriendinnen in de tuin te ploffen, veel in de supermarkt te werken en er op haar scooter op uit te gaan. ,,Ik heb net mijn scooterrij bewijs gehaald, dus rijd ik lekker ergens heen.'' De examenkandidaten zagen al hun plannen voor de zomer in het water vallen. - Inze van den Udenhout Het studentenleven van de examenlichting 2019/20 krijgt vermoedelijk ook een valse start. De introductieweken in de grote steden gaan niet door. Er wordt gewerkt aan alternatieve pro gramma's, maar wat blijft er over van dat échte introgevoel: veel feestjes, kennismaken met stu dentenverenigingen, nieuwe mensen leren kennen. ,,Dat alles zo onafgesloten voelt op het vo is al balen, maar ik vind het nog jammerder dat ik straks een slecht begin van mijn studenten tijd heb'', verzucht Inze. Alleen al een studentenkamer vinden is een crime met hospi- teeravonden via FaceTime. Voor Inze is het zelfs nog de vraag waar ze gaat wonen. ,,Ik wil het Belinda Haddish 17 jaar, vmbo-tl Lante Kluiving 17 jaar, havo GO De zomer van hun leven valt IN DUIGEN FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8