11J #k 7 Terrence Floyd knielt in Minneapo lis op de plek waar zijn broer George Floyd, een zwarte Ameri kaan, vorige week maandag de ver stikkingsdood vond onder de knie van een witte agent. Via een mega foon roept Terrence de menigte geëmotioneerd op tot vreedzaam protest en veroordeelt hij de rellen en plunderingen. ,,Dit brengt mijn broer niet te rug'', roept hij. ,,Waar zijn jullie mee bezig? Ik snap dat jullie boos zijn, maar jullie zijn niet zo boos als ik. Bij elk geval van politiegeweld gebeurt hetzelfde. Zo verandert er niets. Mijn broer zou niet willen dat jullie je zo gedragen.'' De woede over de dood van George Floyd (46), verspreidt zich als een olievlek buiten de Ver enigde Staten. In steden wereldwijd zijn demonstraties. De modehui zen zijn solidair met de zwarte ge meenschap en de entertainmentin dustrie organiseert 'Blackout Tues day': kanalen en profielen op sociale media gaan als protest op zwart. De laatste woorden van Floyd - 'I can't breathe' (ik krijg geen adem) - die hij in vijf minuten tijd zeker zestien keer uitsprak, zijn verwor- den tot een politieke slogan. De woorden staan symbool voor het gevoel van zwarte minderheids groeperingen in de hele wereld die zuchten onder racisme en discrimi natie. Het zijn dezelfde laatste woorden waarmee Eric Garner in 2014 de dood vond in een wurggreep van een New Yorkse politieagent. En dezelfde laatste woorden waarmee in 2015 de 26-jarige aboriginal Da vid Dungay in een gevangenis in Sydney overleed toen hij door vijf bewakers in bedwang werd gehou den. In de Verenigde Staten is Floyd het zoveelste (onschuldige) zwarte slachtoffer van politiegeweld. Zel den is het zo ontaard in rellen als nu. Het gebeurde in april 1991, na dat witte agenten werden vrijge sproken van de zware mishande ling van de zwarte taxichauffeur Rodney King. In Los Angeles bra ken grote rassenrellen uit. De stad veranderde in een oorlogsgebied. Oorlog is het nu ook. In veel ste den lopen vreedzame protesten uit op rellen, plunderingen en brand stichting. De politie treedt hard op. Er vallen doden en gewonden. In tientallen steden geldt een avond klok. In sommige steden botvieren de monstranten hun woede op de po litie, waarbij agenten gewond ra ken. In Las Vegas ligt een agent in kritieke toestand in het ziekenhuis nadat hij in zijn hoofd is geschoten. In New York rijdt een personen auto opzettelijk een agent aan. Afgelopen nacht leek het iets rus tiger te zijn, zegt Joseph Lengyel, Protesten VS generaal van de nationale garde (re servestrijdkrachten). ,,We zagen minder geweld. Maar in het alge meen zagen we ook dat de protes ten aanhielden of zelfs groeiden.'' Critici zien president Donald Trump als een katalysator voor het geweld. 'Als het plunderen begint, begint het schieten', postte hij drei gend op Facebook. Traangas Maandag sprak Trump harde taal in de Rose Garden bij het Witte Huis, terwijl op de achtergrond het gejoel van demonstranten en de knallen van rubberen kogels en traangas klonken. ,,Alle Amerikanen zijn met recht woedend om de gruwe lijke dood van George Floyd. Maar we mogen niet laten gebeuren dat vreedzaam protest wordt wegge vaagd door een woedende menigte. Ik ben jullie president van law and order' en een bondgenoot van vre delievende demonstranten.'' In een videovergadering deelde hij een sneer uit aan gouverneurs. ,,De meesten van jullie zijn zwak. Het is net een oorlog. En we zullen het snel beëindigen. Wees hard!'' Na zijn persverklaring werd aan het vreedzame protest bij het Witte Huis hardhandig een eind gemaakt. De straat werd schoonge veegd, zodat Trump onaangekon digd vanuit de tuin van zijn ambts woning door een haag van beveili gers, agenten en militairen kon oversteken naar St. John's Church. Terwijl de geur van traangas nog in de lucht hing, hield Trump voor de kerk zwijgend een bijbel in de lucht. Trump laat de 'vlammen van haat' alleen maar verder oplaaien, zei de Democratische presidents kandidaat Joe Biden in Philadel phia. ,,Als vreedzame demonstran ten voor het Witte Huis betogen, laat hij ze met traangas wegjagen om vervolgens een communicatie stunt uit te halen voor een eerbied waardig kerkgebouw. Hij is met macht bezig, niet met beginselen.'' Ook het bisdom van Washington is woest op Trump. ,,De president heeft zojuist een bijbel en een van de kerken van mijn bisdom ge bruikt als achtergrond voor een boodschap die in tegenspraak is met de leer van Jezus en alles waar onze kerk voor staat'', zegt bisschop Mariann Budde. ,,Alles wat hij heeft gezegd en gedaan, wakkert geweld aan.'' woensdag 3 juni 2020 GO --t-_,_ w' -■ -" ■-. - - 7" President Donald Trump passeert eerthiaafl' van oproerpolitie na £3 een kort bezoek aan St. John's Church, tegenover het Witte Huis. - Daar hield hij voor de camera's demonstratief een bijbel in de lucht. foto ap 'President Trump laat de vlammen van haat oplaaien' De woede over de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd verspreidt zich wereldwijd als een olievlek. In de VS oogst pre sident Donald Trump een storm van kritiek met zijn oorlogstaal. Floyd is slechts een voetnoot in zijn verkiezingscampagne. Tonny van der Mee Rotterdam/Washington Terrence Floyd, de broer van de overleden George Floyd, roept de menigte op tot vreed zaam protest. ,,Geweld brengt mijn broer niet terug.'' Stad met I Staat waar National protest (145) Guard is ingezet (21) Minneapolis fcj w. v rt H Kijk op de site bij /video voor het laatste nieuws van verslaggeefster Karlijn van Houwelingen in Washington.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7