Vraagtekens bij bewapening boa's II Inwoners zorgen zelf voor fiets- en wandelnetwerk 6 OUD-WATERPOLITIEMAN MARKANT GEBOUW SLUIZENCOMPLEX Het gaat Wim van der Meer, oud- waterpolitieman aan het hart, de sloop van 'zijn' kantoor op de kop van het Terneuzense sluizencomplex. ,,Zo'n mooi, markant gebouw, doodzonde dat het wordt afgebroken, alleen om de Belgen een plezier doen." Om 13.00 uur is de af spraak. Van der Meer komt exact op dat tijd stip voor het oog met een noodgang aangereden in zijn scootmobiel. ,,Ja, ja, ik ben als voormalig marinier een man van de klok." Met die noodgang valt het volgens hem trouwens mee. ,,Mijn scootmobiel is begrensd op vijftien kilometer per uur." Van der Meer is voor eigen ver voer op een scootmobiel aangewe zen na een skiongeval en de na sleep daarvan, alweer zo'n dertien jaar geleden. Het betekende ook het einde van zijn langjarige car rière als opperwachtmeester bij de politie te water in Terneuzen. Tweeënzeventig jaar is hij inmid dels. Hij heeft wel wat met dat ge tal, 72. ,,In 1972 ben ik ook bij de waterpolitie gekomen." Brug van een schip Het witte kantoor op de kop van het Terneuzense sluizencomplex werd zijn uitvalsbasis. Het was toen nog maar een jaar oud. Een schitterend pand was het, volgens Van der Meer, zowel binnen als buiten. De Rijksgebouwendienst liet het neer zetten. ,,Het heeft alles weg van de brug van een schip, zoals ook het stadhuis van Terneuzen. Het hoort echt op deze plek thuis." Tal van rijksdiensten vonden er in de beginjaren onderdak, de nautische dienst van Rijkswater staat die zorgt voor de begeleiding van de scheepvaart op de Wester- schelde en het Kanaal Gent-Ter- neuzen, het Nederlands Loodwe- zen, de douane en de waterpolitie. Van der Meer: ,,Het zat helemaal vol, met bovenin, de plek met het mooiste uitzicht, het kantoor van de directeur van de nautische dienst." Na verloop van tijd ging de éne na de andere 'bewoner' weg, vooral na de opening van de Wes- terscheldetunnel in 2003. Zo trok de douane zich goeddeels terug op Vlissingen. Een nieuwkomer was er ook, de Koninklijke Marechaus see in 2008-2009. Voor kapitalen is er toen verbouwd, aldus Van der Meer. Atoomkelder En nu wordt het rijksgebouw dan afgebroken. Asbest is afgelopen we ken verwijderd, maandag komt een kraan voor het grote werk. In sep tember moet het pand helemaal weg zijn. Dat de sloop zo lang duurt, verbaast Van der Meer niks. „Onderin zit een atoomkelder. Sluismeesters zouden daarin moe ten schuilen bij een atoomaanval." Het kantoor moet plaatsmaken voor scheepvaart van en naar de Het heeft alles weg van de brug van een schip, zoals ook het stadhuis van Terneuzen grote Nieuwe Sluis bij Terneuzen die momenteel volop in aanbouw is. Van der Meer ziet het nut er niet van in. ,,Die sluis wordt alleen gebouwd om de Belgen een plezier te doen, om Gent toegankelijker te maken voor grote zeeschepen, Ter- neuzen zal er weinig aan hebben." Het is zijn visie. Van der Meer zou er zelf aan kunnen bijdragen het rijksgebouw eeuwigheidswaarde te geven. Hij heeft zich gespecialiseerd in kar tonnen bouwplaten en noemt zich 'de koning van het karton'. Graag had hij een bouwplaat van 'zijn' kantoor op de markt gebracht. ,,Maar helaas", zegt hij met spijt in zijn stem,,,tot nu toe is er geen in teresse voor." Het Terneuzense college van B en W nam onlangs het besluit dat de gemeentelijke buitengewoon op sporingsambtenaren (boa's) een betere uitrusting moeten krijgen. ,,Omdat boa's steeds meer taken hebben gekregen, taken waaraan de politie nauwelijks meer toe komt, zoals toezicht in de wijken", verklaarde burgemeester Jan Lo- nink. ,,Ze kunnen eerder ongewild in geweldsituaties terechtkomen." Of boa's in Terneuzen echt meer middelen krijgen, is niet zeker. Het Hebben gemeentelijke handhavers genoeg opleiding voor de extra machtsmiddelen? ministerie van Justitie moet daar over beslissen. Voor PvdA'er Van de Voorde is het besluit van B en W in Terneuzen alvast voldoende re den aan de bel te trekken. Hij vraagt zich af of gemeentelijke handhavers wel de opleiding heb ben om met de extra machtsmid delen om te gaan en of zij genoeg rechtsbescherming genieten als ze die in geweldsituaties inzetten. Als een tekort aan politieagenten de reden is om boa's zwaarder uit te rusten, is het volgens Van de Voorde veel beter in Den Haag te pleiten voor uitbreiding van het politiekorps in Zeeuws-Vlaande- ren. Hij voorziet dat een uitbrei ding van de bevoegdheden van boa's ertoe kan leiden dat de politie verder wordt uitgedund. De PVV in Terneuzen drong er eerder op aan gemeentelijke hand havers extra middelen te geven. Fractievoorzitter Patrick van der Hoeff liet dan ook na het B en W- besluit weten dat hij daar blij mee is. Veertien kernen uit de gemeente Hulst trekken al jaren met elkaar op en voeren ook gezamenlijk overleg. Kloosterzande opperde het idee fiets- en wandelroutes van inwo ners van de gemeente Hulst online te zetten, vertelt voorzitter Robert Asselman. Wie in de omgeving wil gaan fietsen, weet namelijk niet al tijd de mooiste plekken in andere kernen. ,,Mensen weten dat in hun eigen omgeving het best. Met stan daard knooppuntenroutes mis je sommige bijzonderheden van de streek." Terneuze en Sluis Asselman hoopt dat er komende tijd routes doorgegeven worden aan alle dorps- en wijkraden, die deze vervolgens op hun website kunnen zetten. ,,En dan zijn we helemaal voorzien in het land van Hulst." Ook wil hij de dorps- en wijkraden van de gemeenten Terneuzen en Sluis erbij betrekken. ,,Dat doen we als alles hier stevig in de schoenen staat." woensdag 3 juni 2020 'Sloop rijksgebouw doodzonde' Harmen van der Werf Terneuzen M Wim van der Meer in zijn scootmobiel voor het mar kante rijksge bouw op de kop van het Terneuzense sluizencom- plex, ruim veertig jaar zijn uitvalsba sis als mede werker van de waterpolitie. FOTO ANNE HANA -Wim van der Meer, oud-waterpolitieman Terneuzen moet er nog eens goed over nadenken of het wel zo slim is gemeentelijke hand havers uit te rusten met een wa penstok, handboeien en pep- perspray, vindt PvdA-fractie- voorzitter Laszlo van de Voorde. Hij zet grote vraagte kens bij de gevolgen. Harmen van der Werf Terneuzen -Laszlo van de Voorde, PvdA Fiets- en wandelroutes langs de mooiste plekken in een dorp of wijk weten de bewoners het beste zélf. De dorpsraad van Kloosterzande roept inwoners van de gemeente Hulst daarom op hun favoriete ritten op te te kenen. Sophie Stockman Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54