Ook op Schouwen-Duiveland kan auto nu geleend worden Verjaardagsknuffel, dankzij lange plastic handschoenen 6 Financiën gemeente Marcel Modde Zierikzee Het college heeft, naast de bezuini ging, drie miljoen euro apart gezet om even verder te kunnen met ver schillende plannen. „Daarmee is de lucht er nu echt uit", zei de wethou der gisteren bij de presentatie van de kadernota, een doorkijkje naar de komende vier jaar. De raad is wat hem betreft nu weer aan zet, wan neer in november het huishoud boekje voor 2021 wordt vastgesteld. Joppe en zijn ambtenaren weten voor de periode 2021 tot 2024 welis waar een sluitende begroting te voorschijn te toveren. Maar de wet houder verhult niet dat het de ko mende maanden nog een hele klus wordt genoeg geld te vinden voor de uitvoering van een aantal grote projecten die op stapel staan. Niet in het minst geldt dat voor de bouw van nieuwe basisscholen ver spreid over het eiland en de nieuw bouw van een brandweerkazerne in Zierikzee. Sinds die plannen het licht zagen, zijn de bouweisen en kosten hard gestegen, signaleert het college in de kadernota. Het meest concreet momenteel is de aanvraag voor de bouw van één regioschool voor Burgh-Haamstede, Renesse en Scharendijke. De gemeente heeft daarvoor 5,8 miljoen euro gereser veerd, maar daar moet nu dus geld bij. Joppe vindt het veel te ver gaan om die plannen dan maar te schrap pen. ,,Veel basisscholen op Schou- wen-Duiveland zijn in de jaren 50 en 60 gebouwd. Ze zijn verouderd en er moet wat dat betreft écht iets gebeuren om onze onderwijshuis vesting op peil te houden." De be doeling is dat de eerste nieuwe schoolgebouwen over drie jaar in gebruik worden genomen. Het ex tra geld dat daarvoor nodig is, zal ten koste gaan van andere plannen, ver wacht Joppe. ,,En welke dat zijn, die keuze is uiteindelijk aan de raad." Brandweerkazerne Dat gaat ook op voor de nieuwbouw van een brandweerkazerne in Zie- rikzee. Het huidige pand staat met de uitbreiding van de wijken Poort ambacht en Noorderpolder niet meer op een praktische locatie. Ge keken wordt naar betere uitvalbasis in de omgeving van het Haring- vlietplein. De gemeente had twee miljoen euro gereserveerd voor dat doel, maar dat is nu dus niet meer genoeg. Joppe verwacht dat rond de zomer duidelijk wordt waar de tweede toegangsweg naar Zierikzee komt te liggen. Die ontsluiting moet de bereikbaarheid van de stad verbeteren en de huidige verkeers druk op de Laan van St Hilaire ver lichten. De exacte plek voor de nieuwe brandweerkazerne hangt daar nauw mee samen. Die twee staan op de Dreef in Bruinisse, namens Windpark Krammer. Woningcorporatie Zeeuwland stelt ook drie auto's beschikbaar die anders toch maar stilstaan buiten kantoortijden. Die komen te staan bij de Balie in Zie- rikzee, op de Markt in Brouwers haven en op de Oude Moolweg in Renesse. De drie van Zeeuwland laten nog even op zich wachten in verband met de coronamaatrege- gelen. De witte elektrische auto's zijn bedoeld om iedereen mobiel te kunnen laten zijn, en die mobili teit zo efficiënt mogelijk in te zet ten, legt Nathalie Goedhart van Met name jongeren zouden het interessant vinden Mobiliteitsplatform SD Op Weg uit. ,,We willen Schouwen-Duive- land zo duurzaam mogelijk ma ken, en dan is het goed om auto's te delen. Uiteindelijk zou het zelfs kunnen dat mensen om die reden hun tweede auto wegdoen." Scholieren van de Pieter Pontes Zeeman hebben onderzocht of op Schouwen-Duiveland animo be staat voor deelauto's. ,,En dat is ge bleken", vertelt Goedhart. ,,Met name jongeren zouden het inte ressant vinden. In Vlissingen staat een e-mobility-park op een terrein met bedrijven en Hogeschool Zee land en daar wordt goed gebruik van gemaakt. Maar ook in andere plattelandsregio's slaat het aan." Via Sdopweg.nl/deelauto kun nen mensen zich aanmelden en een auto reserveren en betalen. Met de app Goodmoovs kan de auto ter plaatse geopend worden. Volgens Goedhart is het de bedoe ling dat het wagenpark nog verder uitbreidt. ,,Ook met particuliere auto's." Dat de familie de jarige Krijn van Lieren toch nog kon knuffelen, had ze te danken aan schoondochter Erica, die op internet een filmpje had gezien van een stuk plastic met lange handschoenen erin. Ze maakte het na. En dus staken kin deren en kleinkinderen dinsdag middag één voor één hun handen in het plastic om hun geliefde vader en opa toch even te kunnen aanra ken. Normaal contact is immers nog niet toegestaan in verband met het coronavirus. Van Lieren woont sinds een paar jaar in zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat, maar is geboren en getogen in Wissenkerke. Hij groeide op in een gezin van zeven kinderen. De Noord-Bevelander Hier hangen mijn zweetdruppels aan, zegt hij altijd als we over die brug rijden werkte lang bij een boer, maar werd ontslagen toen de mechani satie in de landbouw op gang kwam. Daarna heeft hij meegehol- pen met de bouw van grote infra structurele projecten als de Zee- landbrug. ,,Hier hangen mijn zweetdruppels aan, zegt hij altijd als we over die brug rijden'', vertelt dochter Hanny. De 103-jarige is geestelijk nog prima in orde. Tot corona alles lam- legde, nam de familie hem regelma tig mee voor een rondje Noord-Be veland met de auto. ,,Als je hier bin nen bij hem zit, vertelt hij niet zo veel, maar tijdens die ritjes komen de herinneringen boven'', zegt schoondochter Erica. ,,Dan weet hij nog precies wat en waar alles is en zegt hij hoe je moet rijden.'' Burgemeester Krijn van Lieren en zijn vrouw, die ruim dertig jaar geleden al over leed, kregen samen vier kinderen. Twee van hen zijn inmiddels ook overleden. Burgemeester Loes Meeuwisse bracht gisteren een be zoek aan de 103-jarige. Ook zij moest hem een hand geven door het plastic. Ondanks de treurige omstandigheden hielden familie leden de moed erin. 'Volgend jaar vieren we je verjaardag weer op de normale manier!' woensdag 3 juni 2020 Bodem van schatkist is in zicht SD De deelauto in Bruinisse, met Joyce de Smit van Stichting Duurzame Mobiliteit Zeeland. FOTO SD OP WEG Schouwen-Duiveland kan zich opmaken voor een hete herfst, waarin pijnlijke keuzes gemaakt zullen moeten worden. Door al lerlei financiële onzekerheden waarmee de gemeente kampt, is het volgens wethouder Daniël Joppe onmogelijk voor de lange termijn een positieve planning te maken. Na de recente bezuini gingsronde die 3,2 miljoen euro opleverde, weet Joppe ook niet meer waar hij het moet zoeken. Wie geen auto heeft maar af en toe even naar de andere kant van het eiland moet, hoeft zijn buren niet langer lief aan te kij ken voor een lift. Vandaag zijn de eerste twee van vijf deelau to's op Schouwen-Duiveland neergezet. Wendy Wagenmakers Zierikzee - Nathalie Goedhart, Mobiliteitsplatform SD Op Weg 'Nou pa, wie had dat gedacht, hè? Dat ik je nog eens op deze manier zou moeten feliciteren.' Dochter Matty pinkte gisteren een traantje weg toen ze haar vader - met een stuk plastic tus sen beiden in - feliciteerde met zijn 103de verjaardag. Rob Paardekam Colijnsplaat - Hanny, dochter Opladen lektrische of- m"£ VAHoaw- Dochter Matty kan dankzij de lange plastic armen haar vader Krijn van Lieren aanraken op zijn verjaardag. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49