O O) CD O Triatlon is de nieuwe uitdaging van Schouwse sporter I ZEELAND 11 Na talloze successen met Kwiek, Mytilus, Mikro Elektro en de laatste jaren met Forza houdt Lennen Jonker het na 23 jaar voor gezien. M Terug Tiebosch Na 23 jaar volleybal zet Lennen Jonker (31) een punt achter een fraaie carrière. De Schouwse aanvaller reikte tot de eerste divisie en dwong na een te rugkeer bij de club waar hij begon met een sterke lichting drie pro moties af. Het plafond lag in de tweede divisie, waarin Jonker met Forza twee jaar speelde. Blessures en een smalle kern zetten hem op een ander spoor. De beste Zeeuwse aanvaller van de laatste jaren richt zijn pijlen op de triatlon. Hij weet dat die sport in Zeeland hoogtijdagen heeft gekend en is ook op de hoogte van het feit dat veel tri atleten als dertigers hun beste jaren kennen. ,,Voor een triatlon moet je ontzettend veel trainingsuren ma ken'', beseft hij. ,,Het duurt jaren voordat je er echt klaar voor bent. Maar na dit laatste jaar in de promo tieklasse had ik het als volleyballer wel gezien. Ik ben toe aan een an dere uitdaging. Ik ben aan het trai nen geweest voor de Kustmarathon en de triatlon aan de Brouwersdam, maar ik heb nog nauwelijks wed strijdervaring.'' Dat staat haaks op zijn loopbaan als volleyballer, die op bijna achtja rige leeftijd begon. Lennen Jonker groeide op bij Kwiek in Bruinisse, dat in 2007 fuseerde met het Zierik- zeese Mevo'80. Als jonge speler van de hoofdmacht sloeg hij zijn vleu gels uit naar Mytilus, dat destijds in de tweede divisie speelde. ,,Het oude knarrenteam'', haalt hij op. ,,We waren het hoogst spelende oude mannenteam.'' Na twee jaar verkaste hij naar Mi kro Electro in Roosendaal, waarmee de Zeeuw twee jaar in de eerste di visie uitkwam. „Vervolgens heb ik een behoorlijk stap terug gedaan, omdat iedereen van Kwiek weer met elkaar wilde spelen. We begon nen in de eerste klasse en verloren op een heel seizoen geloof ik één setje. Als we compleet stonden, hadden we echt een goeie ploeg. We zijn in een paar seizoenen met één tussenjaar in de promotieklasse naar de tweede divisie gepromo veerd." ,,De mooiste momenten? De p/d- wedstrijden tegen De Jokers uit Maastricht voor een plek in de tweede divisie. We wonnen uit, maar kwamen thuis met 2-1 achter. In de vijfde set stonden we lang een paar puntjes achter, maar wonnen we uiteindelijk wel. En ook de bekerfi nale, zeven jaar gele den. We versloegen als promotieklasser in de aanloop vijf teams uit de regiodivisie, maar verlo ren in Venlo de finale." Terug in de tweede di visie ontpopte hij zich opnieuw tot veel scorende aanvaller. Forza won in het eerste seizoen alle thuisdu els en droogde kampioen Voerendaal met 4-0 af. „Er werd wel eens over de eerste divisie gesproken", laat hij zich ontvallen, „maar daar was de basis met acht, negen man te smal voor." Speler van het jaar Jonker, die in Roosendaal in zijn eerste jaar tot speler van het jaar was uitgeroepen, werd als zekerheidje heel vaak aangespeeld. „Ik heb ge middeld genomen heel veel set-ups gekregen'', bevestigt hij. ,,Twee keer per week trainen, in de wedstrijden zo hard mogelijk slaan. Dat hakt erin. Een jaar of vijf geleden open baarde zich voor het eerst een schouderblessure. Met de spelver deler sprak ik af om het spel wat meer te verdelen, als het bij ons lek ker liep. Als we achter stonden, vond ik het prima dat hij mij zocht.'' Jonkers schouder speelde meer dan hem lief was op en toen hij an derhalfjaar terug een achillespees scheurde, kreeg hij in een seizoen dat met de tweede degradatie op rij (naar de promotieklasse) eindigde bedenkingen. ,,Je wilt een uur van tevoren aanwezig zijn, moet voor uitwedstrijden vaak twee uur rij den. Als je dan met 4-0 verliest, ben je dat op den duur een beetje beu.'' Zijn besluit om met volleyballen te stoppen nam hij in de loop van dit vroegtijdig beëindigd seizoen. ,,Ik kreeg weer veel last van mijn schou der en ben gaan 'liberoën'. We trainden maar één keer in de week en hadden elke wedstrijd maar net genoeg man. Ik vond het wel lastig om het er met het team over te heb ben, omdat we met elkaar veel mooie jaren op een hoog niveau hebben gespeeld. Maar het is mooi geweest." Hij oriënteerde zich bij andere sporten („Leuk om sfeer te proe ven") en koos uiteindelijk voor triatlon. „Individueel, veel min der gezellig dan een teamsport, maar ook veel makkelijker voor jezelf te plannen", weet hij. „Vo rig jaar had ik met een maat van me voor de gein al eens een achtste triatlon meegedaan. Gewoon de schoolslag ge zwommen, en op een oude sportfiets. We vonden het leuk, maar toen het volley balseizoen begon, viel het trainen voor allebei niet te combineren." „Ik loop graag en heb Jy een borstcrawltraining voor beginnende triatle- Na dit laatste jaar in de promotieklasse had ik het als volleyballer wel gezien ten gevolgd. Ik zwem nu af en toe met een aantal gasten. Op de Strava- app kan je zien wat iedereen doet. Dat werkt motiverend. Ik ben nu vooral de sport aan het ontdekken en moet bijvoorbeeld nog een goeie racefiets kopen.'' ,,Ik heb me wel afgevraagd hoe ik op den duur in de subtop kan mee draaien. Het is vooral een kwestie van meters maken en handig trai ningen combineren. Ik ga bijvoor beeld op mijn fiets naar mijn werk en loop een stuk als ik daar aangeko men ben. Of ik ga op mijn fietsje naar het Grevelingenmeer om te zwemmen. Ik heb er gewoon heel veel zin in.'' -- woensdag 3 juni 2020 GO 2 De voetballers Lars Huisson (23 jaar) en Marnix de Pag- ter (20 jaar) keren terug bij Zeelandia Mid delburg. Het tweetal maakte vorig seizoen de overstap naar buurman MZVC, maar na de nodige doel punten en as sists keren ze nu weer samen terug. Beiden doorliepen de jeugdopleidin gen van Zee- landia Middel burg en JVOZ. Hoek komt ko mend seizoen een oude be kende tegen in de derde divi sie. Gianni Tie bosch (foto) gaat bij Ste- doco spelen. De middenvel der speelde in 2018/2019 bij Hoek (29 duels, 3 goals). Afge lopen seizoen was hij prof bij TOP Oss, maar tot een debuut kwam het niet. Volleyballerjonker gooit het over een andere boeg Peter van Kouteren Bruinissse Lennen Jonker laat het volleybal len achter zich en richt zich op de tri atlon. FOTO MA RIEKE MANDEMAKER -Lennen Jonker - .-"t- a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43