Vloedmerken rijk aan bijzondere planten 8 NIEUWS Ruim 1,5 miljoen meer dan gedacht, maar corona maakt prognoses lastig Volgens de raad van bestuur onder strepen de cijfers dat ZorgSaam fi nancieel gezond is. Dat is ook van belang om de komende tijd de ge volgen van de coronacrisis te kun nen opvangen. Die heeft geleid tot extra uitgaven, maar ook tot minder inkomsten, bijvoorbeeld doordat veel operaties moesten worden uit gesteld. Wat dat, zeker op langere termijn, Bij ZorgSaam werken 3500 mensen en er zijn 1000vrijwilligers voor het huishoudboekje van Zorg Saam betekent, is nog onzeker. Ge zien de steunmaatregelen verwacht de raad van bestuur dat 'de financi ële risico's van deze crisis relatief beperkt blijven'. Voor dit jaar wordt rekening gehouden met 'een accep tabel bedrijfsresultaat'. Vorig jaar ging ZorgSaam uit van een 'winst' van 4,7 miljoen euro. Dat het resultaat hoger uitpakt, is vooral te danken aan de ziekenhuis- poot. Die zag de inkomsten stijgen van 145 naar 148 miljoen euro, vooral doordat er meer zorg werd verleend. Daardoor bleef er onder de streep negen ton meer over dan voorzien. Warmande De thuis- en ouderenzorg hield zes ton meer over dan verwacht. Ook hier stegen de inkomsten aanzien lijk. Dat komt onder meer doordat medio 2018 Warmande is overge nomen. Dankzij de gunstige financiële positie kan ZorgSaam fors investe ren. De zorggroep steekt momen teel 42 miljoen euro in een ingrij pende modernisering. Zo krijgt het ziekenhuis in Terneuzen een alge hele opknapbeurt. Daar worden ook vier nieuwe operatiekamers gebouwd. Zowel het bestaande OK-complex als de Centrale Sterilisatie Afdeling wordt gerenoveerd. Verder wordt verpleeghuis De Stelle in Oostburg aangepast aan de eisen van deze tijd. 452 klachten Er werden afgelopen jaar in totaal 452 klachten ingediend door pa- tiënten van ZorgSaam. Dat zijn er 4 meer dan in 2018. Het aantal klagers - soms dienen mensen meerdere klachten in - daalde juist van 399 naar 362. Het gaat onder meer om patiën ten die niet tevreden zijn over de behandeling, over de wijze waarop medewerkers met hen zijn omge gaan of over hoe de zorg is georga niseerd. Driekwart van de klachten gaat over het ziekenhuis. De klach tenfunctionaris van ZorgSaam handelde vrijwel alle klachten af. De klachtencommissie boog zich afgelopen jaar over vier zaken. Bij ZorgSaam werken in totaal bijna 3500 mensen. Daarnaast zijn er rond de 1000 vrijwilligers actief. Daarmee is ZorgSaam naar eigen zeggen de grootste werkgever in Zeeland. NATUURJOURNAAL Veel wilde planten gaan achter uit en weten zich maar met moeite te handhaven. Maar er zijn ook soorten die juist nu floreren; in veel gevallen als gevolg van de kli maatverandering die steeds duidelij ker zijn effecten laat gelden. Zo'n groep planten die prima gedijt zijn de vloedmerkplanten; soorten die op zeedijken en aan de duinvoet groeien. In de regel zijn het soorten die veel voedingsstoffen nodig heb ben en die daarom op een heel speci fieke ondergrond groeien. De favo- riete plek zijn overstoven vloedmer ken, zoals dat in jargon heet. Vloed merk is alles wat met de vloed wordt aangevoerd en tijdens hoogwater wordt afgezet langs de vloedlijn; zo'n beetje op de plek waar de vloed haar hoogste stand bereikt. Daar is het niet permanent nat van het zeewa ter, maar het kan juist behoorlijk uit drogen. Als het droog is raakt het vloedmerk niet zelden bedolven on der stuivend zand en dat geeft de vertering van alles wat aangespoeld is een flinke impuls. Daar waar plan tenresten en ander organisch materi aal ontbinden, komen grote hoeveel heden voedingsstoffen vrij en daar spinnen de vloedmerkplanten garen bij. Voor een deel gaat het om onop vallende soorten, zoals verschillende meldes en ook de strandbiet of zee biet; de stamvader van onze suiker biet. Maar naast die onopvallende soorten zijn er ook vloedmerkplan- ten met een uitbundige bloei die de passant nauwelijks kunnen ontgaan. Zo is er de zeekool met zijn grijs groene, sterk gekroesde bladeren en enorme trossen met witte bloemen., Ook de grasgroen gekleurde zeeven kel met fraaie geelwitte bloemscher- men hoort in de categorie opvallende schoonheden. Maar de vloedmerk- plant die volgens veel floristen de kroon spant is de gele hoornpapaver. Een prachtig gele, klaproosachtige bloem, waar na de bloei lange ge kromde zaaddozen uit tevoorschijn komen. Die hebben de vorm van een lange ramshoorn en vandaar de naam van de plant. Het is een soort die langs de Deltawateren verspreid voorkomt, waarbij vooral de popula ties rondom het Zwin en op Neeltje Jans soms enorm veel exemplaren tellen. Ook langs de kust van Noord- Beveland - vanouds hèt Nederlandse bolwerk voor vloedmerksoorten- is de gele hoornpapaver op veel plek ken te vinden. De aantallen kunnen overigens per jaar sterk wisselen. Maar wat is het mooi dat er naast alle achteruitgang en verdwijnen van soorten ook nog positieve ontwikke lingen in onze flora te melden zijn. De vloedmerkplanten horen daar ze ker bij. woensdag 3 juni 2020 Winst ZorgSaam pakt hoger uit ZorgSaam in Terneuzen ving ook coronapatiënten van buiten de provincie op. foto johan van der heijden ZorgSaam heeft financieel ge zien een prima jaar achter de rug. De Zeeuws-Vlaamse zorg groep (ziekenhuis, thuis- en ou derenzorg, ambulance) hield 6,3 miljoen euro over. Dat is ruim an derhalf miljoen euro meer dan zij had verwacht, zo blijkt uit het jaarverslag. Rolf Bosboom Terneuzen Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Gele hoornpapaver. Radiologie_____ gSaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40