Coronaborden gewild bij dieven 7 MANTELZORGERS IDENTITEITSBEWIJS Middelburger hoopt dat hij met de button niet meer hoeft uit te leggen waarom hij met zijn vrouw mee naar binnen moet. Hoeveel keer hij in coronatijd al is tegengehouden als hij met zijn vrouw een winkel binnen wilde stappen? John van der Zwaan zou het niet weten. ,,Dat is niet meer te tellen joh.'' De 74-jarige Middelburger is er normaal de man niet naar om voor rechten te vragen. Maar zijn vrouw Willie (72) is licht dementerend en als mantelzorger zorgt hij ervoor dat ze alleen spullen koopt die ze nodig hebben of die zij graag wil hebben. ,,Ze doet heel graag bood schappen. Dat plezier ga ik haar niet ontnemen, maar we hebben er niet veel aan als ze telkens met te veel aankopen thuis komt'', zegt John nuchter. Willie knikt instemmend. Stichting Manteling, de Wal- cherse organisatie voor mantelzorg, geeft mantelzorgers wel vaker een brief: een soort certificaat waarin staat dat ze in de buurt van iemand moeten blijven om de juiste hulp te kunnen verlenen, ook nu de meeste mensen anderhalve meter bij elkaar vandaan moeten blijven. ,,Maar meneer Van der Zwaan stelde dat hij in de tijd dat mensen die brief lezen ook mondeling wel uitleg heeft gegeven. Hij vroeg of we geen pas of button konden verstrekken die aangeeft dat de drager dicht bij de persoon die hij begeleidt, dient te blijven'', legt Petra de Visser uit. Deze coördinator van Manteling vond dat een goed idee en ze was niet de enige. „Binnen de kortste keren lag het ontwerp voor een button er.'' Walcherse mantelzor- gers die baat denken te hebben bij de button met de tekst 'Ik ben man- telzorger' kunnen er één aanvragen bij Manteling. Vooral vrijwilligers die niet noodzakelijk familie hoe ven te zijn van degenen die ze bij staan, kunnen de button waar schijnlijk vaak goed gebruiken. Maar ook voor een echtgenoot - 'een vrijwilliger is niet nodig hoor, ik kan mijn vrouw prima zelf bij staan'- is zo'n insigne geen overbo dige luxe, ervaart John van der Zwaan al een hele tijd. De Visser verraste het echtpaar Ik hoop dat ik met de button zonder problemen mee naar binnen kan Van der Zwaan gisteren thuis met de button. Ze overhandigde de speld - samen met een tasje, een pen en een boodschappenbriefje - op een dienblaadje. „Vanwege de 1,5 meterregel kan ik de button niet bij u opspelden'', zei ze verontschuldi gend, waarop Willie het ereteken op het overhemd van haar man speldde. ,,Nou kan iedereen zien dat ik je niet zomaar alleen los kan laten lopen'', zei John lachend tegen zijn vrouw. Van der Zwaan was nog niet he lemaal overtuigd dat de button hem gaat helpen bij zijn rondje langs de winkels in, vooral, zijn wijk Dauwendaele. Maar hij hoopt dat 'deurwachters' en winkeleige naren het schildje snel herkennen en kruisverhoren in het vervolg achterwege laten. Ook De Visser hoopt dat de button snel de status van legitimatiebewij s voor mantel- zorgers bereikt. Ze roept mantel- zorgers in de gemeenten Middel burg, Veere en Vlissingen op een button aan te vragen (via info@mantelingwalcheren.nl) als ze tegen soortgelijke problemen aanlopen. De borden staan onder andere bij de meer dan tachtig duinovergan gen en waarschuwen de bezoekers dat ze afstand moeten houden en dat stijgend verkeer voorrang heeft op dalend verkeer. Het heeft vol gens Wouters geen zin extra te controleren in de hoop mensen te betrappen op het moment dat ze zo'n bordje meenemen. ,,Want ze 1,5 m. doen het als er niemand is.'' Daar komt bij dat zijn medewerkers het momenteel erg druk hebben. Tot half mei mocht er op het strand niets gebeuren om te voorkomen dat het te aantrekkelijk zou wor den. Daarna is de SSV in een hoog tempo alles aan het doen om het strand seizoensklaar te maken. ,,We hebben bijvoorbeeld in 24 uur alle toiletten geplaatst zodat ze op Hemelvaartsdag gebruikt kon den worden." Momenteel zijn de medewer kers van de stichting volop bezig om op de stranden de vlonders te leggen zodat de bezoekers minder door het mulle zand hoeven te lo pen. ,,Hier en daar liggen ze al en de komende twee weken leggen we de rest ook'', aldus Wouters. Eerst trekt een shovel een spoor zodat de ondergrond egaal is. Daarna kunnen de medewerkers van de stichting de vlonders leg gen. ,,Het gaat in totaal om een tra ject van vijftien kilometer. Ik ver wacht dat ze half juni overal lig gen.'' De douches staan er nog niet omdat dat nog niet mag in verband met het risico op coronabesmet ting. x-J woensdag 3 juni 2020 WA Coronabutton om binnen te komen René Hoonhorst Middelburg John en Willie van der Zwaan ontvangen de button van coördinator Petra de Visser van Stichting Manteling. foto dirkjan gjeltema -John van der Zwaan Kijk op de site bij /video John kan nu laten zien dat hij mantelzorger is De 1,5 meter-bordjes die bij de Walcherse strandovergangen staan, zijn erg gewild. Tot nu toe zijn er zo'n twintig verdwenen, aldus directeur Tim Wouters van de Stichting Strandexploi- tatie Veere (SSV). ,,Die moeten we dus elke keer vervangen.'' Emile Calon Dishoek Wstand v*\ 4 P 1,5 m. Na 46 jaar nemen we vandaag 3 juni afscheid van Meester Kasse Tevens nemen we op 3 juli afscheid van Juf Anja Verhage die ook haar 40-jarig jubileum viert. We willen hen bedanken voor hun jarenlange inzet voor onze scholen. Op de websites www.hfschool.nl en www.petrusimmensschool.nl staat vermeld hoe u hen kunt bedanken. Reformatorische Basisscholen Middelburg Herman Faukeliusschool en Petrus Immensschool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39