Explosieve groei van bijstand verwacht op Walcheren 6 DIXIE DADDIES BLIJF MAAR LEKKER OP VAKANTIE IN JE EIGEN LAND Blijf maar lekker op vakantie in je eigen land, zongen de Dixie Daddies veertig jaar geleden. Ze hadden er een bescheiden hit mee in 1980, terwijl het die zomer pijpen stelen regende. Nu, middenin coronatijd, zal het nummer meer hitpotentie hebben, hoopt zanger en trompettist Johan Sinke. woensdag 3 juni 2020 Kijk op de site bij /video Johan Sinke hoopt op nieuw leven voor oude hit René Hoonhorst Middelburg Een man met een snor en een saxofoon, die een wat kneuterig maar oergezellig liedje in dixielandstijl zingt. Middelbur ger Johan Sinke ziet eruit als volbloed telg van 'de grootste familie van Neder land', zoals de TROS zichzelf destijds afficheerde, zo weggelopen van de set van Op losse groeven of Op volle toeren. Maar Sinke en zijn maten van de Dixie Daddies stonden nooit bij Chiel Montagne op het podium. ,,We zijn wel in de radioshow Los Vast van Jan Rietman geweest en in een televisie programma van Veronica." De tachtigjarige Sinke is al zijn hele leven ver slingerd aan jazz. En dan vooral aan de toeganke lijkere dixieland. ,,In Zeeland waren in de jaren vijftig, zestig nauwelijks jazzmuzikanten te vin den. Publiek voor geïmproviseerde jazz was er in de provincie al helemaal nauwelijks, dus speelden de schaarse bandjes vooral dixieland. Daar liepen de clubs wel voor vol." De geboren Middelburger speelde vanaf de jaren vijftig in het huisorkest van de Scaldis Swing So ciety en de Lazy River Six en was een graag ge ziene gast in etablissementen in de hele provincie, waaronder de fameuze jazztempel Porgy en Bess. ,,Ik heb overal gespeeld, maar de sfeer in Terneu- zen was echt uniek, ongetwijfeld ook door de persoon van Frank Koulen." Sinke speelde later in de Lazy River Jazz Band. ,,Als enige overgebleven Zeeuw moest ik toen telkens naar Roosendaal om te repeteren. Voor optredens moest ik nog veel verder het land in, dat was ik op een gegeven moment zat." Met de Dixie Daddies, waar hij behalve trompettist ook zanger en orkestleider was, vond hij halverwege de jaren zeventig weer een Zeeuws gezelschap om muziek en lol te maken. Flevo Productions bood de Dixie Daddies de kans om een paar plaatjes te maken. Het eerste was Blijf maar lekker op vakantie in je eigen land. ,,De single stond vrij snel in de top Johan Sinke speelt niet zo vaak meer op trompet zoals ten tijde van 'Blijf maar lekker op vakantie in je eigen land. ,,Trom- pet spelen is zwaar en vereist dagelijkse training." foto lex de tien van Nederlandstalige nummers. Maar 1980 kende een beroerde zomer. Het plaatje is nog als achtergronddeuntje gebruikt bij een nieuwsuit zending over campings waar gasten greppels rondom hun tentjes groeven om het regenwater af te voeren. Humoristisch natuurlijk, maar na een paar weken was de lol er voor de meeste mensen wel van af', verhaalt J ohan. Zingen met orkestband Het eerste van drie singletjes werd veertig jaar ge leden opgenomen, een half leven terug voor de 80-jarige Sinke. Rijk is hij er niet van geworden. ,,We traden heel veel op, maar konden niet van de muziek leven. Toen we die plaatjes maakten, kre gen we wel eens wat extra geld. Maar het nummer was geschreven door studiobaas Han Gevelt, roy alty's waren er dus niet bij." Sinke mag intussen de acht kruisjes gepasseerd zijn, maar Blijf maar lekker op vakantie in je eigen land zingen met orkestband zou-ie nou nog wel durven. ,,Destijds speelden we het ook nooit live, omdat de sound van de studio-opnames live niet te halen is." Johan vindt het bijzonder dat het nummer precies vier decennia later zo toepasselijk is. ,,Toen premier Rutte mensen opriep om toch vooral vakantie te vieren in eigen land dacht ik er direct aan." Op tournee gaan, is geen haalbare kaart. Al is het maar omdat enkele leden van de oorspronkelijke Dixie Daddies niet meer leven. ,,Maar als ze me bijvoorbeeld uitnodigen voor een programma van omroep Max dan wil ik het nummer nog best een keer ten gehore brengen. Het mag veertig jaar oud zijn, actueler is Blijf maar lekker op vakantie in je ei gen land nooit geweest." Orionis verwacht dat dit jaar 750 tot 1000 mensen extra bij de drie Walcherse gemeenten aankloppen voor een bijstands uitkering. Dat zijn volgens de re gionale sociale dienst mensen die voor de coronacrisis vooral actief waren als flexwerker of een tijdelijk contract hadden. Zij raakten of raken door de viru suitbraak en de gevolgen daar van hun werk kwijt en kunnen in veel gevallen geen beroep doen op de WW. Emile Calon Vlissingen Begin dit jaar had Orionis zo'n 2900 Walchenaren in het bestand staan die bijstand kregen. Er werd toen nog de hoop uitgesproken dat het aantal verder zou dalen, waar door gemeenten minder geld kwijt zijn aan het ondersteunen van deze inwoners. Door de coronacri sis pakt dat echter heel anders uit, zo blijkt uit een overzicht dat Ori- onis stuurde naar de drie gemeen ten. Schuldhulpverlening Orionis baseert de stijging met zo'n fors aantal op het aantal men sen dat de afgelopen twee maan den aanklopten voor hulp. De in tergemeentelijke sociale dienst verwacht ook dat er in de loop van dit jaar een veel groter beroep wordt gedaan op de schuldhulp verlening. Dat zullen vooral zzp'ers zijn die tot voor de crisis goed verdienden en nu niet in staat zijn om bijvoorbeeld direct goed koper te gaan wonen en leven nu ze geen werk meer hebben. Hun maandlasten blijven hoog, terwijl Als de uitstroom van bijstands gerechtigden in normale tijden al minimaal is, hoe gaat het dan in slechte tijden? - John Dooms, Lokale Partij Vlissingen ze geen geld verdienen om die te kunnen betalen. De coronacrisis heeft ook grote gevolgen voor Orionis zelf. Op 16 maart werd het werkleerbedrijf tijdelijk gesloten en stopten ook de medewerkers die actief waren bij de buitendienst wegens het risico om besmet te raken. Eind april werden beide diensten weer opge start, maar wel met de restrictie dat de medewerkers 1,5 meter af stand moeten houden, waardoor lang niet iedereen aan de slag kan. Hulp Het is nog niet duidelijk wat de fi nanciële gevolgen voor de ge meenten zijn van dit alles. Tijdens de laatste gemeenteraad zei de Veerse wethouder Chris Maas dat er gehoopt wordt dat het Rijk op de een of andere manier te hulp komt. Vlissingse raadsleden lieten ook duidelijk blijken grote zorgen te hebben om Orionis na corona. John Dooms (LPV): ,,Als de uit stroom van bijstandsgerechtigden in normale tijden al minimaal is, hoe gaat het dan in slechte tijden?" Rijnco-Jan Suurmond (PSr): ,,We verwachten fors negatieve cijfers door corona." Wethouder Sem Stroosnijder (SP) antwoordde dat de situatie bij Orionis helemaal niet rooskleurig is. Hij kon ook niet aangeven wat dat betekent voor de financiële po sitie van de gemeenten, omdat hij ook niet weet of het Rijk de hel pende hand toesteekt. ,,De gevol gen zijn nog ongewis." Johan wil hitje nieuw leven inblazen MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38