Dax in finale van The Voice Kids: 'Muziek is geen wedstrijd' België brengt reizen per trein van Gent naar Terneuzen een stapje dichterbij mmm BÉjÉM 4 EERSTE LESDAG GOESE LYCEUM Na weken van thuisonderwijs mag een gedeelte van de middelbare scholieren weer voor het eerst naar school. Daar hebben ze naar uitgekeken op het Goese Lyceum. 'Jammer dat het maar een keer in de week is'. Ja, hij voelt inmiddels wel wat ge zonde spanning, zegt de nu nog 14-jarige Kapellenaar daags voor de finale van The Voice Kids. Het muzikale spektakel wordt vrijdag avond op televisie uitgezonden, maar vanwege de coronacrisis ontbreekt voor het eerst in de ge schiedenis van het programma publiek in de studio. ,,Heel jam mer, want spelen voor publiek geeft me juist de kick om goed te presteren'', zegt Dax. ,,Maar het zal hoe dan ook leuk worden, want er kijken wel heel veel men sen." Artiestenbestaan Dax neemt het op tegen drie an dere finalisten, al ziet hij muziek zelf niet als een wedstrijd. Hij gaf zich op als deelnemer omdat hij eens 'wat nieuws wilde probe ren', vertelde hij eerder. ,,Hoe ik mijn kans inschat? Ik zou het niet weten, ik weet niet wat ik moet verwachten. Ik ga gewoon een leuk optreden neerzetten. Het maakt mij ook echt niet uit wie wint. Het gaat om de ervaring, er gaan zoveel deuren open." Want de jonge muzikant heeft dankzij zijn deelname in de afge lopen maanden al volop van het artiestenbestaan kunnen proe ven. Hij begeeft zich regelmatig in het centrum van de Nederlandse showbizz, omringd door muzi kanten die het al hebben ge maakt. Ook vandaag en morgen reist Dax weer af naar Hilversum om, onder leiding van coach Sanne Hans (Miss Montreal) de puntjes op de 'i' van het finaleop treden te zetten. ,,En verder heb ik gewoon elke dag de nummers die ik ga spelen geoefend'', zegt hij over zijn voorbereiding. ,,Nee, ik mag niet zeggen welke dat zijn, haha." Programma Beau Vandaag worden de optredens al opgenomen die op vrijdag wor den uitgezonden. Het thuispu bliek kan vrijdagavond wel live bepalen wie de winnaar wordt door te stemmen. De uitslag wordt bekendgemaakt in het pro gramma Beau, direct na The Voice Kids. Vaststaat dat Dax alles wat hij sinds vorige zomer, toen de voor rondes begonnen, heeft geleerd, als een spons heeft opgezogen. „Bewust en onbewust. Ik heb po diumervaring opgedaan, veel ge leerd over stemtechniek, omgaan met camera's en het geven van in terviews. Op sociaal vlak word je gewoon beter." De jonge zanger/gitarist liet eerder al weten een bestaan in de schijnwerpers wel te zien zitten en dat is nog steeds zo. ,,Er zijn leuke en minder leuke dingen aan, maar ik wil gewoon het liefst mu zikant worden. Ja, dat zit me in het bloed denk ik." Het leukste? Dat ik mijn vrienden weer zie. En in de klas kun je de les sen toch beter volgen dan thuis achter de computer", zegt de dertienjarige Job Schot. Voor hem zit de school week er dinsdag alweer op. Die ochtend heeft hij lessen geschie denis, economie en aardrijks kunde gevolgd. ,,Op school is het echt veel leuker dan thuis. Jammer dat het maar een keer in de week is." Morgen volgt hij de lessen ge woon weer vanachter zijn laptop en zijn alleen de havo-leerlingen welkom op het Goese Lyceum aan de Oranjeweg. Waar er normaal 1600 krioelen, zijn het er nu hooguit 300. In groepjes komen ze binnen voor de eerste schooldag nieuwe stijl. 'Even de handen ontsmetten', roept conciërge Monique Wester weel naar een groepje jongens. 'En afstand houden, anderhalve me ter'. Ze zucht. ,,Je kunt het blijven zeggen, het dringt niet tot ze door. Maar in de klas gaat het wonder wel erg goed." Dat kan Peter Maas, docent aard rijkskunde beamen. ,,Natuurlijk is het even zoeken hoe je de les gaat inrichten. Maar het is een stuk fij ner dan online lesgeven. Nu kun je ze weer recht in de ogen kijken." Toch is de les niet als vanouds. ,,Als een leerling een vraag heeft, mag er ik niet naartoe lopen van wege de 1,5 meter regel. Maar die regel geldt officieel niet voor leer lingen onderling." De leerlingen die dinsdagochtend les krijgen van docent Maas zitten verspreid over drie lokalen. Het is slechts een van de nieuwe werkwijzes, vertelt mavo-afdelingsleider Joost Tim mermans. ,,Gees van Hemert, een van onze oudere docenten, be hoort tot de risicogroep en geeft vanuit huis les." De leerlingen zit ten gewoon in de klas en volgen de uitleg via een videoverbinding. Weer een andere docent staat in Wat ben ik blij dat ik die gezichten weer zie. Want een school zonder leerlingen, daar is de ziel uit een leeg klaslokaal tegen de web cam te praten. ,,Het ene uur sta je voor een klas, het andere uur geef je online les", zegt Abigail Ver sluis, docent Frans. ,,Het gaat echt beter dan verwacht. Vanochtend hebben we even bijgekletst. Ieder een is blij elkaar weer te zien." Verschil is wel dat de lessen nu 'maar' 40 minuten duren.Voor het Goese Lyceum is de periode tot aan de zomervakantie een nieuwe testcase. ,,De combinatie van on line thuisonderwijs en fysieke les sen is voor ons weer een leermo ment", zegt Timmermans. ,,Het vraagt heel veel van je flexibiliteit. Die wordt de komende tijd meer dan ooit op de proef gesteld." Te rugkijkend op de afgelopen maan den is Timmermans erg tevreden over het verloop. ,,Je zou misschien verwachten dat ze eerder spijbelen", zegt aard- rijkskundedocent Peter Maas. ,,Als ik online lesgeef, kan ik de leerlin gen immers niet zien. Toch volgen ze de les wel degelijk. Laatst heb ik gevraagd om een verslagje te ma- TERNEUZEN Het reizen per trein van Gent naar Terneuzen is een stapje dichterbij gekomen. In België is 10,8 miljoen euro extra vastgelegd om de huidige spoor lijn op te waarderen voor goede ren- en personenverkeer. De Belgische federale overheid, spoorwegbeheerder Infrabel en de Vlaamse overheid hebben hierover een principe-akkoord gesloten. Het extra geld is met name bestemd voor de aanleg van spoortunnels onder de R4, de weg tussen Gent en Zelzate, en de Expresweg E34 bij Zelzate. De investering is in de eerste plaats bedoeld om het goederen- verkeer per trein in de Gentse Ka naalzone te verbeteren. Havenbe drijf North Sea Port is er veel aan gelegen meer transport te laten plaatsvinden per spoor, omdat dit milieuvriendelijker is en files op de weg voorkomt. Op termijn moet de investering ook aan per sonenverkeer per spoor bijdragen tussen Gent en Zelzate, en later Terneuzen. Ontbrekend stuk spoor Op weg naar Terneuzen ont breekt nog een stuk spoor tussen Zelzate en bedrijventerrein Axelse Vlakte. Zeeuws provinci aal bestuurder Harry van der Maas maakte aan het einde van vorig jaar nog bekend dat de rijks overheid en de provincie hierover afspraken hebben gemaakt en een overeenkomst zullen tekenen om de plannen uit te werken. Enige haast is wel geboden. Vlaanderen werkt aan vernieu wing van de R4 tussen Gent en Zelzate. De spoorwegverbetering wordt daar nu in meegenomen. Bedrijventerrein Axelse Vlakte is per spoor enkel ontsloten via de brug bij Sluiskil. De verwachting is dat na opening van de grote Nieuwe Sluis bij Terneuzen in 2022 de scheepvaart zal toenemen en de brug vaker open zal staan. woensdag 3 juni 2020 GO Dax Hovius tijdens een optreden bij The Voice Kids. foto rtl Na Isabel Provoost in 2014 staat vrijdag opnieuw een Zeeuw in de finale van The Voice Kids. Zijn voorgangster werd destijds tweede, gaat het Dax Hovius wél lukken om - op zijn verjaardag - de zangwed strijd op zijn naam te schrij ven? ,,Het maakt mij echt niet uit wie wint." Luc Oggel Kapelle De finale van The Voice Kids is vrijdag vanaf 20.00 uur te zien op RTL4. 'Op school is het Timo van de Kasteele Goes - Monique Westerweel, conciërge Kijk op de site bij /video Terug naar school... De leerlingen van aardrijks- kundedocent Peter Maas zitten verdeeld over drie klassen. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36