s? Onze zuiderburen blijven verrassen De Crem zet met plotseling besluit Nederland klem Terrorgans 2 Opinie GRENS OPEN WAT MAG WEL, WAT NI ET? P kJ En ineens waren de grenzen weer open, eerder dan verwacht. De Belgen naar hier voor de fietspaden en de mosselen, en de spaarzame Hollander naar België voor goedkope benzine en tabak. Commentaar Hoe je van het besturen van een land een puinhoop kunt maken, zelfs in crisistijd. België blinkt al jaren niet uit in een helder bestuur, maar wat afgelopen weekend ge beurde, tart veel zo niet alles. Vrijdagavond kwam vrij onver wacht het nieuws dat familiebezoek over de grens zaterdag weer was toegestaan. Dat was al een verrassing, maar zater dagochtend bleek ook winkelen in de buurlanden weer moge lijk. Verwarring alom. 'Bevrijdingsdag', omschreef een ondernemer in Sluis haar gevoel. Hoe anders waren de reacties van lokale bestuurders aan beide zijden van de grens. Zij voelden zich overdonderd door het besluit van Belgisch minister van Binnenlandse Zaken Pieter De Crem. Het tekent de manier van politiek bedrijven bij onze zuiderburen. Overleg is in Brussel een onbekend woord. Wat heeft De Crem bewogen? Het laat zich slechts raden. Bel gië heeft al sinds de algemene verkiezingen van 26 mei vorig jaar geen volwaardige landelijke regering. Het huidige kabinet met Franstalig premier Sophie Wilmès zit er dankzij de corona crisis. Voor hoe lang weet niemand. Tegelijkertijd telt België nog drie regionale regeringen, in Vlaanderen, Wallonië en Brus sel, met elk hun eigen bevoegdheden. Iedere minister moet ook nog eens zijn plasje doen om zijn electorale positie te marke ren, zie De Crem. Het zorgt voor aanhoudende politieke chaos. Van de andere kant, het heeft ook wel wat, zulke buren, ze blijven verrassen. Soms aangenaam, soms onaangenaam. Iedere minister moet ook nog eens zijn plasje doen om zijn electorale positie te markeren Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Al- ALMANAK Het jonge koppel loopt bijna da gelijks langs de Zandput, rich ting de Liniedijk in Hulst. Heer lijk wandelen is het er, tussen de bomen, de vogels en prach tige vlinders. Alleen die vijver... Daar zit een gans met de durf van een legerleider. Kom je te dichtbij, spreidt ze haar vleugels Tip? redactie@pzc.nl en komt ze achter je aan. Wan delaars kijken van tevoren waar de terrorgans zit, voordat ze be sluiten hoe ze een ommetje ma ken. Over een paar weken loopt het koppel met een hond langs de Zandput. Van oorsprong is het een jachthond. Waar ze op jagen? Drie keer raden... Geld voor herstel rijksmonumenten Brandstichting in bestelbus op oprit Perkpolder Inzamelingsactie voor de Filipijnen Gaby kan haar geluk niet op. ,,Ken je dat nummer van Queen? I want to break free? Dat heb ik nou ook. Ik voelde me opgesloten." De in Zeeuws-Vlaanderen wonende Vlaamse mag na drie maanden ein delijk weer eens bij haar dochter op bezoek. ,,Ik ben zo blij!" Bij de Shop Go in Zelzate gooit ze de tank vol maar erg gerust is ze er niet op. ,,Ik ben nog wel nerveus want ik weet niet meer wat wel en niet mag. Mag ik nu wel tanken en boodschappen doen?" Vrijdagavond, half 8. Pieter De Crem is trots. De Belgische minister van Binnenlandse Za ken kondigt aan dat familiebezoek in on der andere Nederland weer mag. Hij laat er geen gras over groeien: de versoepe ling gaat de volgende dag in. Tot ieders ver rassing meldt het Staatsblad zaterdag haast terloops dat Bel gen ook weer in Ne derland mogen win kelen. De minister rekent erop dat zijn landgenoten alleen voor een noodzakelijke boodschap de grens oversteken. Volgens De Crem is het een 'praktisch besluit' voor Belgen die in de grensregio wo nen. De minister licht Nederland echter niet in. Dat het in hun ge bied met onmiddellijke ingang een stuk drukker wordt, moeten de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) en de grensgemeenten Sluis, Terneuzen en Hulst via via vernemen. De VRZ en de drie bur gemeesters zijn overdonderd. Zo wel over de heropening van de grens, een dikke week eerder dan steevast door België gecommuni ceerd, als over het niet informeren door de buurman. ,,De Belgen zijn goed in verras singstactiek", vertelt de Sluise bur gemeester Marga Vermue de Vlaamse omroep VRT. De gevolgen zijn direct zicht- baar in Zeeuws- Vlaamse grensplaat sen. Op parkeerterrei nen bij winkels staan zaterdag direct veel auto's met wit-rode nummerplaten. On der 'noodzakelijke boodschappen' ver staan de zuiderburen niet alleen boter, kaas en eieren, maar ook potgrond, gereed schap en allerlei prul laria uit de budget winkels. Op de meeste plekken gaat het goed, maar ook doen verhalen de ronde dat Belgische klanten met hele ge zinnen gaan shoppen, waar de aanbeveling is dat zoveel mogelijk alleen te doen. De eerste signalen duiden erop dat minister De Crem met zijn hoop dat Belgen alleen voor nood zakelijke boodschappen de grens oversteken, misschien te veel ver trouwen in zijn volk toont. En Zeeuws-Vlaanderen zit daardoor in een lastige spagaat. Economisch kan het niet zonder de winke lende, etende en drinkende Bel gen. Desondanks kan een stevige reactie richting België niet uitblij ven. Maatregelen De sluiting van de grenzen in maart, was een verrassing. Dat ze een week eerder dan verwacht heropenden - zodat maatregelen treffen onmogelijk was - een nog veel grotere. Zoiets mag in een grensregio die op allerlei vlakken samenwerkt, nooit gebeuren. Het voordeel Maak het thuis gezellig woensdag 3 juni 2020 Een heleboel vermaak voor de thuisblijvers! Van boeken tot aan wijnpakketten. Bestel nu op pzc.nl/thuis MIDDELBURG De provincie draagt in to taal bijna 1,4 miljoen euro bij aan de restauratie van vier Zeeuwse rijksmonu menten. Het gaat om het opknappen van boerderij Hof Weltevreden aan de Jachthuisstraat in Kloe- tinge (253.000 euro sub sidie), boerderij 't Oefje aan het Bolwerk in Oost- dijk (218.000 euro), Molen de Koornbloem aan de Paardeweg in Goes (302.000 euro) en de 'Muur van Altena' aan de Oranjedijk in Vlissin- gen (615.000 euro). Er waren negen aanvragen ingediend. De andere vijf voldeden niet aan alle cri teria. HEINKENSZAND Een bestelbus is in de nacht van maandag op dinsdag in Heinkenszand flink beschadigd door een korte felle brand. Een 30-jarige man is aange houden op verdenking van brandstichting. De brand brak even na half één uit op de oprit van een woning aan het Clara's Pad. Omstanders konden het vuur met be hulp van een brandblus ser en tuinslang blussen. De brandweer verzorgde het nablussen. Anderhalf uur later arresteerde de politie een man uit Hein kenszand op verdenking van brandstichting. Mo gelijk zijn er relatiepro blemen, aldus de politie. Geen festival dit jaar, wél noodhulp. Stichting Doe Iets houdt een inza melingsactie voor de Fi lipijnen. In september zou Festival Doe Iets op camping Perkpolder worden gehouden. De opbrengst gaat altijd naar kleinschalige pro jecten in de Filipijnen. Het festival gaat dit jaar niet door, maar nood hulp is hard nodig, zegt de stichting. Het coro navirus slaat hard toe in de Filipijnen en zorgt in arme wijken voor grote problemen. Informatie over de stichting en do neren is te vinden op festivaldoeiets.nl. Eindelijk Guido van der Heijden, foto's Anne Hana Sluis Bob Maes Terneuzen Zeeland werd dit weekend overrom peld door de her opening van de grens met België. 'Dankzij' de zeer gebrekkige com municatie van een minister, die het niet nodig vond de grensregio in te lichten. Van een goede buur mag je meer verwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34