feestelijk, maar ook en beetje treurig Bezuiniging onderwijs gaat door Pieter Zeeman krijgt als achterblijver wel meer geld van minister Slob Krijn van Lieren uit Colijnsplaat is 103 jaar geworden. De geboren en getogen Wissenkerkenaar kon het niet uitgebreid vieren met zijn familie. Maar feliciteren kon wel bij zorgcentrum Cleijenborch. En dat dankzij schoondochter Erica (foto), die op internet een filmpje had gezien van een stuk plastic met lange handschoenen erin. Ze maakte het na. En dus staken kinderen en kleinkinderen gistermiddag één voor één hun handen in het plastic om hun geliefde vader en opa toch even te kunnen vasthouden. Slob wil de verdeling van het rijks- geld over de scholen eenvoudiger maken. De nieuwe opzet lijkt vooral voor krimpregio's en gebie den met veel brede scholenge meenschappen, zoals Zeeland, na delig uit te pakken. De Walcherse scholen worden het hardst getroffen. De Mondia Groep (Scheldemond College en Nehalennia SSG) en CSW moeten gezamenlijk 8,5 ton per jaar inleve ren. De vrees is dat het aanbod en de kwaliteit van het onderwijs daaronder lijden en dat er ontslagen nodig zijn. De Zeeuwse schoolbesturen heb ben, gesteund door gemeenten en provincie, hun ongenoegen over de plannen kenbaar gemaakt aan de Tweede Kamer. Diverse partijen in de Kamer delen de ongerustheid en hebben bij de minister aan de bel getrokken. Opgelucht ademhalen Slob geeft in zijn schriftelijke reac tie op de meeste punten geen duimbreed toe. Alleen Pieter Zee man kan opgelucht ademhalen. Er was al een regeling waarbij scholen die de laatste in hun regio zijn, extra geld krijgen. Pieter Zeeman profi teerde daar veel minder van dan het Zwin College in Oostburg, terwijl hun situatie vergelijkbaar is. De re den is dat Pieter Zeeman onderdeel is van Pontes en het Zwin College zelfstandig. Je wilt toch niet de Walcherse scholen in eenzelfde positie brengen als bijvoorbeeld de school op Schouwen? De minister vindt dat de scholen recht hebben op hetzelfde bedrag en heeft de aanvullende bijdrage aan Pieter Zeeman met ruim 4 ton per jaar verhoogd. Samenwerking Verder komt de bewindsman Zee land niet tegemoet. Hij bestrijdt dat de provincie extra de dupe is van de nieuwe verdeling van het rijks- geld. Slob erkent wel dat Walcheren te maken krijgt met een stevige be zuiniging. Weliswaar komt er een overgangsregeling van vier jaar, maar 8,5 ton minder blijft 'een op gave'. Daar staat tegenover dat er volgens hem nog winst valt te be halen als Mondia en CSW nauwer gaan samenwerken, 'bijvoorbeeld door het samenvoegen van aanbod'. ,,Deze samenwerking is in het ka- der van leerlingendaling sowieso al van belang." Teleurgesteld Guus Hagt, voorzitter van het Zeeuws Bestuurdersoverleg On derwijs en directeur-bestuurder van Mondia Scholengroep, is te leurgesteld. ,,De minister geeft aan dat we, linksom of rechtsom, dat fi nanciële probleem van 8,5 ton zelf moeten oplossen, terwijl we door het afnemende leerlingenaantal al miljoenen aan inkomsten zijn kwijtgeraakt. Je wil als minister toch niet de Walcherse scholen in eenzelfde positie brengen als bij voorbeeld de school op Schou wen?" Hagt hoopt dat de Tweede Kamer het tij nog kan keren. De nieuwe regeling moet op 1 januari 2022 ingaan. £1 I woensdag 3 juni 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Minister Arie Slob draait de be zuinigingen op de Zeeuwse mid delbare scholen niet terug. Vol gens hem wordt Zeeland niet harder getroffen dan andere provincies. Wel maakt hij een uitzondering voor Pieter Zee man. De school in Zierikzee kan rekenen op extra geld. Rolf Bosboom Vlissingen -Guus Hagt, voorzitter Zeeuws Bestuurdersoverleg Onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33