Sportwereld staat ditmaal wel massaal op tegen racisme ,i> 27 V «i 4 US He 9 Waar Colin Kaepernick vier jaar geleden een eenzame strijder was, lijkt nu de hele mondiale sportwereld zich te roeren tegen racisme. ,,Dit gigantische monster verslaan we alleen samen.'' tL li i i sen, maar ook door blanken en an dere groepen die zich gediscrimi neerd voelen of daartegen zijn. Kaepernick heeft gewoon het meeste lef getoond destijds.'' Wat ook helpt is dat grote be drijven als Nike zich openlijk uit spreken tegen racisme. Het state ment werd zelfs gedeeld door grote concurrent Adidas. Hoe vaak zal dat gebeurd zijn? ,,De samenle ving en het bedrijfsleven hebben elkaar nodig'', zegt Bonjasky. ,,Het zou geweldig zijn als bedrijven als Shell, Albert Heijn of andere stoere Nederlandse merken zich er ook in mengen. Dan laat je echt wat zien. Ook richting al je mede werkers met andere nationalitei ten.'' Negatieve reacties Langzaam ziet Bonjasky dat het de goede kant op gaat. ,,Er is telkens een centimeter vooruitgang. Maar we zijn er nog niet. Ik weet dat veel Nederlandse sporters er op tv niet over durven te praten. Die zijn bang voor hun carrière of voor de negatieve reacties die je altijd krijgt. Zo was Remy vijftien jaar geleden ook, maar ik ben ouder ge worden en dit is waar ik voor sta. Mijn oudste zoon wil in Amerika gaan basketballen. Ik zal hem niet afremmen in zijn droom, maar ik zal geen nacht meer goed slapen als de situatie daar niet verandert.'' Zo luid als de stem van de top sportwereld nu is, was die nooit. ,,Toch zijn we altijd mondig ge weest'', zegt Bonjasky. ,,Muham- mad Ali weigerde te vechten in Vietnam, omdat hij zich een twee derangsburger voelde in Amerika. Zestig jaar geleden waren er ook al rellen. Maar toen gingen vooral zwarte mensen de bühne op. Nu is er steun van veel andere partijen.'' Wereldkampioen Formule 1 Lewis Hamilton richtte zich in het weekeinde zelfs rechtstreeks tot 'de zwijgers' in zijn sport. Prompt lieten een paar collega's van zich horen. ,,Heel goed'', vindt Bon jasky. ,,Al die andere coureurs voe len de druk. Terecht. Je hoeft niet meteen mee te lopen in een mars. Maar even een app sturen of iets posten op sociale media, is het minste wat ze kunnen doen. Een klein gebaar, daar is iedereen mee geholpen. We hebben iedereen nodig om dit gigantische monster te verslaan.'' Carlo Ubbiali overleden Quick-Step op trainingskamp Ook weer fans in Bulgarije Het zou geweldig zijn als bedrijven als Shell en Albert Heijn zich er ook in mengen Hockeyers, schaatsers, tennissers, voetballers en tal van andere spor ters zetten hun sociale media gis teren op zwart. Net als de KNVB, NOC*NsF en veel clubs en bon den. De breed gedragen actie #blackouttuesday onderstreepte nog eens hoezeer de sportwereld momenteel bezig is met de Black Lives Matter-beweging en de strijd tegen racisme. Memphis De- pay was maandagavond zelfs bij de manifestatie op de Dam. En inter nationaal lieten veel groten der aarde de afgelopen dagen van zich horen, nadat de zwarte Amerikaan George Floyd in Minneapolis door politiegeweld om het leven was gekomen. Van Tiger Woods tot Le- Bron James, van Serena Williams tot Floyd Mayweather en van de Bundesliga tot de Premier League. PSV, Chelsea en Liverpool plaats ten foto's van hun spelers die zich op het trainingsveld solidair toon den. Het contrast met nog maar vier jaar geleden lijkt groot. Colin Kae- pernick, American footballspeler bij de San Francisco 49ers, zette zijn carrière op het spel door tij dens het volkslied uit protest te knielen. Hij maakte daarmee een statement tegen politiegeweld, waarbij Afro-Amerikaanse slacht offers oververtegenwoordigd wa ren en zijn. Kaepernick (32) is nu mensenrechtenactivist. Sporter is hij niet meer, want geen club wilde hem na 2016 nog hebben. President Donald Trump trok vo rig jaar nog fel van leer tegen spor ters die Kaepernicks voorbeeld volgden. Wat er is veranderd? „We zijn het met zijn allen echt zit", stelt voormalig kickbokser Remy Bon jasky (44). „Men durft meer. En je merkt dat de beweging niet alleen wordt gesteund door zwarte men- woensdag 3 juni 2020 GO De spelers van Chelsea vormen samen een H (van 'humans'). FOTO CHELSEA :-W< jak*,. -~sm De PSV- selectie maakt een soortgelijk gebaar. FOTO BSR AGENCY .m 'We zijn het met z'n allen echt zat' MOTORSPORT De Italiaan Carlo Ubbiali is op 90-ja- rige leeftijd overleden. Hij domineerde in de jaren 50 van de vorige eeuw de we reldkampioenschappen in de 125cc en 250cc. In to taal pakte Ubbiali negen WK-titels (drie in de 250cc en zes in de 125cc) en hij schreef 39 GP-overwinnin- gen op zijn naam. Hij was in zijn carrière ook snel op het TT Circuit in Assen. Daar boekte hij zeven zeges en vele podiumplaat sen. In zijn hele carrière heeft Ubbiali nooit een serieuze crash gemaakt. WIELRENNEN De Belgi sche ploeg Deceuninck - Quick-Step durft het aan om een trainingskamp te beleggen in de Vlaamse Ardennen. Het is voor het eerst sinds de coronapan- demie dat het WorldTour- team de renners samen brengt. Het kamp begint op 15 juni en bestaat uit drie dagen trainen. De renners zullen niet in een hotel zit ten, maar in een groot huis worden ondergebracht om zo min mogelijk contact met anderen te hebben. Het WorldTour-seizoen begint weer op 2 augustus met de Strade Bianche. VOETBAL In navolging van onder meer Hongarije, Rusland en Polen zijn ook in de Bulgaarse competitie weer fans welkom in het stadion. Vanaf vrijdag, als het seizoen na de corona pauze met een ingekort speelschema wordt hervat, mogen de clubs maximaal 30 procent van de bezoe kerscapaciteit op hun com plex gebruiken. Aanvanke lijk had de Bulgaarse rege ring bepaald dat de her start achter gesloten deu ren moest plaatsvinden. Dat leidde echter tot veel kritiek vanuit het Bulgaarse voetbal, vooral van vele supportersclubs. Die von den dat het onder strikte voorwaarden wel degelijk mogelijk zou moeten zijn. m m - Remy Bonjasky (44) Rick Spekenbrink Rotterdam Colin Kaeper nick knielde in 2016 uit protest tijdens het Ame rikaanse volks lied. FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27