in reddingsplan om maximaal 150 miljoen euro 25 eindelijk weer uit onder de lat bij Feyenoord, maar mag nu alleen maar trainen Haag te spelen zonder mensen achter mijn doel. Sowieso rustiger? Ik ben vaak zo gefocust op de wed strijd, veel krijg je niet mee, hoor. Het is nu wel zo dat onze spitsen kunnen horen wat ik roep. Dat was voor het laatst als ik met Jong Feyenoord eens in de bijna lege Kuip speelde. Dat is misschien wel vergelijkbaar met wat ons te wach ten staat. Alleen ligt de kwaliteit straks natuurlijk veel hoger.'' Bang om straks te beginnen is hij niet. In Duitsland lijkt alles vei- lig te gebeuren. ,,Ik ben ook nooit bang geweest. Ik zie uiteraard hoe ernstig het virus is, maar we hou den ons netjes aan de regels. Ik heb zelf soms last van astma, al is het maar twee weken per jaar, gek ge noeg. Mijn moeder heeft astma. Maar iedereen is gezond, we leven niet in angst. Wat ook scheelt, is dat ik geen kinderen heb.'' Steunpilaren Sinds de coronacrisis tekenden Dick Advocaat en zijn assistenten Cor Pot en John de Wolf bij. Een andere assistent, Said Bakkati, ver laat de club deze maand. Net als enkele spelers, al hoopt technisch directeur Frank Arnesen nog altijd dat hij Leroy Fer en Eric Botteghin kan behouden voor Feyenoord. ,,Dat de trainer blijft, is lekker'', zegt Bijlow. ,,We waren op de goede weg. Als Fer en Botteghin inderdaad bijtekenen, heb je die steunpilaren ook aan boord. Fey- enoord heeft een goede ploeg als we alles bij elkaar kunnen houden. We hopen ook dat Luis Sinisterra er in de loop van komend seizoen weer bij is (de Colombiaanse aan valler liep in februari een zware knieblessure op, red.). Hij traint zo hard. Komend seizoen wordt wel belangrijk.'' Terwijl het in en rond de Kuip ook al over de daaropvolgende pe riode gaat. Het moment waarop Dirk Kuyt het stokje overneemt van Advocaat, medio 2021. ,,Ik lees ook dingen en natuurlijk praten we er onderling weleens kort over in de kleedkamer. Maar in de trant van: 'Heb je het gelezen?' Het is stil nu, hè, zonder wekelijks lekker een paar wedstrijden. Dus dan gaat het vaak uitgebreid over de randzaken. Ik weet verder ook niet hoe het gaat lopen. Ik ben keeper en daar houd ik me mee bezig. De rest is voor andere mensen. Lijkt me ook het beste, toch?'' maar zeker ook organisatorische vraagstukken. Hoe kan straks weer normaal worden getraind, met vol ledig contact tussen spelers? Hoe kunnen clubs hun wedstrijden spe len? En nog lastiger: hoe kan weer publiek worden toegelaten tot de stadions? De laatste vraag is cruciaal voor het financiële vraagstuk. Want zo lang er zonder publiek wordt ge speeld, worden de clubs zwaar ge troffen. Het Nederlandse voetbal is immers extreem afhankelijk van inkomsten uit recettes. Door de clubs is een solidariteits fonds opgericht om dat probleem deels te verhelpen. Het is van groot belang dat eendracht wordt uitge straald, om de politiek te laten zien dat het betaald voetbal echt geza menlijk naar oplossingen zoekt en dat zeker geen sprake is van simpel het handje ophouden in Den Haag. Ajax stort straks 3 miljoen euro voor deelname aan de Champions League. PSV, AZ, Feyenoord en ook Willem II zullen per club 500.000 euro storten als de groepsfase van de Europa League wordt bereikt. Alleen bij Feyenoord moet de raad van commissarissen deze week nog toestemming verlenen. En AZ zal dat half miljoen uiteraard fiks ver hogen als de club erin slaagt om via de voorrondes de groepsfase van de Champions League te bereiken. Dat Ajax nu als de grote weldoe ner van het Nederlandse voetbal wordt neergezet, steekt wel bij di- verse andere clubs. De Amsterdam mers krijgen, omdat ze de laatste ja ren een prima positie op de Euro pese ranking bij elkaar hebben ge speeld, nu eenmaal veel meer geld van de UEFA dan bijvoorbeeld AZ, PSV of Feyenoord. Bovendien laten de andere topclubs zich eveneens van hun meest sociale kant zien in het plan. Ook AZ, Feyenoord en PSV zullen, ondanks hun eigen forse financiële problemen, de eventuele steun uit Den Haag niet aannemen. Dat betekent dat de kleinere clubs onderling een veel grotere taartpunt kunnen verdelen. In het plan staat ook dat FOX Sports deze zomer kan worden be loond voor de coulante opstelling in de laatste maanden. De televisiegel- den werden immers gewoon over gemaakt en daarom bieden de grote clubs straks hun oefenduels ter voorbereiding op het nieuwe sei zoen aan bij de zender, waar in het verleden extra geld kon worden verdiend door bijvoorbeeld naar RTL te stappen. Aangevuld Het solidariteitsfonds wordt verder aangevuld door de UEFA (4,2 mil joen euro), de KNVB (5 miljoen, in clusief de 3,5 miljoen die de clubs ook voor de crisis al kregen van Zeist), hoofdsponsor ING (5 mil joen) en de spelers en speelsters van Oranje (1 miljoen). Eric Gudde hamerde er in maart en april als directeur van de KNVB op dat de clubs onderling tot een fi nancieel akkoord moesten komen. Hij wilde een fors deel van alle startpremies voor deelname aan Europees voetbal laten verdelen on der de overige clubs. De Europese tickets werden zoals bekend al toe gewezen voordat door de clubs fi nancieel een akkoord was bereikt. Later werd door Gudde gespro ken over een totale schadepost van 400 miljoen euro, een bedrag dat inmiddels al snel weer naar bene den is bijgesteld. Zelfs de 196 mil joen euro schade die deze week opeens weer in de media circu leerde, is niet aan de orde. Het be drag ligt substantieel veel lager, maximaal 150 miljoen euro voor een heel seizoen zonder publiek. woensdag 3 juni 2020 GO moet ik nu toekijken' Justin Bijlow keepte sinds zijn rentree zeven eredivisie- en drie bekerwedstrijden. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25