criminelen alleen maar aan Een vilein plannetje dat in duigen valt 23 Waarvan akte Ze willen allebei scheiden, maar hij doet alles om de zaak te traineren Ooit hebben ze elkaar beloofd: tot de dood ons scheidt. Maar die huwe lijksbelofte is in de loop der jaren uit beeld geraakt. Misschien komt de klad erin omdat mijnheer Van der V. het niet aankan dat zijn vrouw al zo lang ern stig ziek is en waarschijnlijk nooit meer beter zal worden. Misschien is mevrouw Van der V. teleurgesteld geraakt in het gebrek aan aandacht dat haar echtgenoot voor haar lijden heeft. Hoe dan ook: beiden zijn het erover eens dat een snel en probleemloos einde van hun huwe lijk niet alleen beter is voor beiden, maar ook voor hun vier inmiddels volwassen kinderen. Die zijn de voortdurende spanningen tussen hun ouders al jaren zat. Mevrouw en mijnheer Van der V. stappen eens gezind naar de rechtbank om hun scheiding aanhangig te maken. Maar waar mevrouw Van der V. het allemaal zo snel mogelijk achter de rug wil hebben, doet haar man er alles aan om de zaak te traineren. Telkens weet hij bij de rechter tijd te rekken omdat hij het ergens niet mee eens is of nog iets uitgezocht wil hebben. Drie jaar duurt die toestand nu al en de verhouding tussen beiden wordt er niet beter op. Wat bezielt hun vader toch, vra gen ook de kinderen zich af? Het kwartje valt pas achteraf. Als mevrouw Van der V. toch nog onverwacht overlijdt, gebeurt er iets vreemds. Terwijl de kin deren in diepe rouw zijn, laat mijnheer Van der V. een dag later zijn advocaat de aanvraag tot echtschei ding intrekken bij de rechtbank. Een op zich zinloze actie omdat het huwelijk door de dood van zijn vrouw toch al ontbon den is? Maar mijnheer Van der V. doet het met een bedoeling: hij wil zich indekken. Want door het echtscheidingsverzoek in te trekken wordt elk spoor van de lopende echtscheidingsprocedure uit gewist. Er is niet meer te zien dat mijnheer en mevrouw ooit van plan zijn geweest om te gaan scheiden. Met zijn actie onthult mijnheer Van der V. zijn ware motief voor z'n vertragingstactiek: hij heeft gewoon gewacht tot zijn vrouw zou over lijden voor de echtscheiding rond was. Zo zou hij, nog steeds haar echtgenoot, erfgenaam blij ven van haar deel van de gemeenschap van goe deren. Een zo vilein plannetje, dat zijn kinderen zich vol afschuw van hem afwenden en niets meer met hem te maken willen hebben. Bovendien heeft mijnheer Van der V. er geen rekening mee gehouden dat zijn vrouw zijn bedoelingen heeft doorzien. Een jaar geleden al heeft ze een testament laten opmaken waarin ze haar man onterft en haar vier kinderen tot enige erfgenamen benoemt. Hoe ging dat spreek woord over dat boontje ook alweer? te vinden en worden steeds vaker ook via social media verspreid. Daar zijn ze vaak zelfs effectiever, omdat je er eerder geneigd bent een link te volgen dan in een dubieuze e-mail van een onbekende afzender. Zeker als dat bericht van een bekende lijkt te komen. Wees dus op je hoede. TIP 4 Volg je gevoel De grootste invloed op online veiligheid is uit eindelijk je gezonde verstand. Als een mail- tje niet helemaal lekker voelt, dan is dat waar schijnlijk terecht. De boodschap is niet echt rele vant, de betreffende persoon of instantie zou iets nooit zo danig formuleren, de toon is niet in orde - et cetera. Check vervolgens ook an dere alarmbelletjes waar je een phishing-mail aan kunt her kennen: een vreemd e-mailadres van de afzender, een vorm van druk of dreiging, opvallende taalfouten, een merkwaardige URL onder een linkje of een afwijkende, onpersoonlijke aanhef. Twijfels? Ga rechtstreeks (niet via de e-mail) naar de website van de af zender om de waarheid te achterha len of neem direct contact op met de organisatie die jou lijkt te mailen. je kunt zeker stappen zetten om jezelf beter af te schermen. De spamfilters van de meest gebruikte webmail zijn op zich vrij goed, maar kijk ook eens bij je mailinstellingen. In Outlook bijvoorbeeld kun je het filter strenger zetten om meer inko mende berichten te blokkeren. Daar naast maak je eenvoudig zelf filters door te blokkeren op onderwerp en bepaalde woorden. Een aparte folder waar e-mails met 'afmelden', 'uit schrijven' of 'unsubscribe' terechtko men, scheelt je heel veel digitale fol ders en advertenties in je inbox. Daarnaast is een goede virusscan ner een must om nieuwe virussen in een vroeg stadium te kunnen herken nen. Geef je daar liever geen geld aan uit, begin dan met Avast Antivirus, gratis voor particulieren. Of scan be standen met virustotal.com, waar mee software door online virusscan ners wordt getest. Die website kun je ook gebruiken om de URL van een website op betrouwbaarheid te tes ten. Dus voor wie twijfelt over een linkje in een e-mail: niet op klikken, maar even kopiëren en invoeren op virustotal.com. TIP 2 Updates en back-ups Je herkent ongetwijfeld de vele mel- dinkjes op je laptop of telefoon: 'Er is een update beschikbaar'. Vervelend? Besef dan dat het vaak gaat om cruci ale beveiligingsupdates. De nieuwste versie van de software is er niet al leen om het gebruiksgemak te ver beteren, maar ook om een lek in de beveiliging te dichten. Voer die update dus toch maar uit als er weer zo'n notificatie pingelt, liefst zo snel mogelijk. En kijk ook eens goed wat je doet. Wanneer je een update installeert, klik je vaak achteloos op 'next', 'next', 'next', tot dat er 'finish' of 'gereed' staat. Check in het vervolg bij al die stappen of je de juiste vinkjes zet. Software staat namelijk standaard 'open', het is aan jezelf om er de juiste sloten op te zet ten. Per stapje moet je even lezen waar je akkoord op geeft. Zorg daarnaast dat al je belangrijk ste bestanden ook ergens anders op geslagen zijn, bijvoorbeeld op een ex terne harde schijf of met een bevei ligd account in de cloud. Zo kan een ransomware-infectie je persoonlijke data niet voor altijd vernietigen. So wieso is zo'n achtervang verstandig. TIP 3 Wees overal op je hoede Phishing beperkt zich allang niet meer tot e-mailverkeer alleen. De schadelijke linkjes en bijlagen met malware zijn net zo goed op websites TIP 5 Toch geklikt? Niet betalen! Natuurlijk kan het gebeuren dat je een keer op een linkje klikt, of een bijlage opent. En zo toch die verve lende malware binnenhaalt, al dan niet gevolgd door een berichtje van de dader. De eerste stap is dan altijd naar de politie gaan en aangifte doen. Team High Tech Crime (THCT) van de po litie raadt slachtoffers structureel af om hackers te betalen. Dat kan erg lastig zijn als net als in Maastricht het netwerk stilligt of wanneer je bedrijf een verlies lijdt, maar betalingen houden het verdienmodel van cyber criminelen in stand. 'We zien in on derzoeken dat het betaalde geld deels gebruikt wordt om nieuwe aanvallen op te zetten', aldus Marijn Schuur- biers, teamleider van THCT. 'Daar naast geeft betalen geen garanties dat de problemen verholpen zijn.' TIP 6 Zoek de sleutel Tot slot: ga naar nomoreransom.org als je ransomware op je computer aantreft. Deze website is een samen werking tussen onder meer de poli tie, Europol en Kaspersky Lab om de strijd met deze vorm van cyber fraude aan te gaan. Je vindt er moge lijk namelijk al een ontsleutelpro- gramma voor de specifieke ransom- ware waardoor je getroffen bent. Bovendien worden er doorlopend nieuwe sleutels toegevoegd. woensdag 3 juni 2020 GO bestanden! Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23