GELD Betalen van ransomware moedigt 365 watjes minder in de prullenbak GOEIEKOOP Make-uppads 8,5 V |7,5]^H Markt bepaalt de prijs 22 LanaLuna (per stuk) €1,10 De Universiteit Maastricht was onlangs doelwit van een cyberaanval met ransomware. Uiteindelijk betaalde de universiteitsraad bijna twee ton losgeld om weer over de eigen gegevens te kunnen beschikken. Loop je als consument ook gevaar? MyFoodways.nl (per stuk) €1,60 Holland Barrett (per stuk) €1,50 1 LOSGELD ware, waarbij een code vereist is om de versleutelde bestanden weer te openen, en lockscreen-ransomware, waarbij er standaard een venster in beeld verschijnt. Je kunt dan niets meer met je computer totdat de beta ling is voldaan. 'Uiteindelijk is de meest effectieve manier om fraude door middel van phishing te bestrijden, het voorkó men daarvan', stelt minister Grap- perhaus van Justitie en Veiligheid. Hij schreef dat in een Kamerbrief als reactie op de berichtgeving over de grote toename van fraude door phis hing. 'Dit begint met de alertheid van de mensen zelf, bijvoorbeeld bij het klikken op links.' Dat is wellicht wat kort door de bocht, maar preventie is wel degelijk het beste medicijn. Van alle metho des om ons online geld af te trogge len blijft phishing de populairste. Het is tevens de succesvolste manier om ransomware te verspreiden. Eén ver keerd linkje aanklikken en ze zijn binnen. Daar kun je je gelukkig wel tegen wapenen. Hierbij zes tips. TIP 1 Wees voorbereid Pogingen van phishing helemaal blokkeren is niet gemakkelijk, maar Ransomware is een combinatie van 'ransom' (losgeld) en 'malware': kwa lijke software die gebruikt wordt om computers binnen te dringen. Een groeiend aantal cybercriminelen ver dient zijn brood met het besmetten van computers, netwerken en mo biele telefoons met ransomware. Apparaten of bestanden worden ver sleuteld, waardoor je er zelf niet meer bij kunt. Dat kan tot grote financiële schade leiden. Maar ook tot emotio neel leed, bijvoorbeeld omdat je ineens niet meer bij de familiefoto's op je laptop kunt. Vervolgens klop pen de daders aan met hun losgeld- eisen: als jij betaalt, zorgen zij dat je weer bij je bestanden kunt. Uit onderzoek van cyberbeveili gingsbedrijf Datto blijkt dat met name middelgrote en kleine bedrij ven er last van hebben. Beveiligings onderzoekers, verzekeraars en belan genvereniging MKB Nederland sig naleren dezelfde trend. Cybersecu- rity Ventures becijferde dat er inter nationaal om de 14 seconden een nieuwe organisatie slachtoffer wordt van ransomware. In 2021 is dat naar verwachting elke 11 seconden. Naast mkb'ers zijn ook grotere instellingen, zoals de Universiteit Maastricht, en particulieren doelwit. Het startpunt voor de verspreiding is meestal phishing. Internetcrimine- len sturen via mail, app of sms een bericht en doen zich voor als een be kende of vertrouwde instantie. Door je een foute bijlage te laten openen of te laten klikken op een link, kan mal ware ongemerkt op de computer worden geïnstalleerd. Is die compu ter aangesloten op het netwerk, dan kunnen criminelen het gehele sys teem overnemen. Bedrijven en overheden zijn finan cieel gezien interessantere doelwit ten, maar particulieren kunnen net zo goed slachtoffer worden. De werk wijze is in grote lijnen hetzelfde: de malware infecteert de computer, lap top of smartphone zoals een virus dat ook doet, waarna het slachtoffer benaderd wordt voor betaling om het apparaat of de gegevens weer vrij te geven. Varianten zijn onder meer crypto- Bij de Universiteit Maastricht leverde die 'berekening' een bedrag op van 197.000 euro. Voor een particulier gaat het vaak om een eis van een paar honderd euro. Inmiddels bieden alle grote verzeke raars polissen voor cybercrime en digi tale schade. De premie hangt sterk af van de soort dekking en hoogte van de vergoeding. Alleen voor ran- somware betaalt een kantoor ge middeld 50 euro per maand voor een dekking tot 100.000 euro. Reken als particu lier op 10 a 12 euro per maand voor eenzelfde dek kingsbedrag. woensdag 3 juni 2020 GO Je geld of je Wie dagelijks make-up verwij dert met een wattenschijfje, gooit minimaal 365 watjes per jaar in de prullenbak. Als je er al geen twee per dag gebruikt. En dat is niet best voor de afvalberg. Er is een duurzame variant: pads gemaakt van bijvoor beeld katoen of bamboe, die je na gebruik in een netje in de wasmachine gooit en daarna opnieuw kunt gebrui ken. Heb je de smaak van wasbare varianten te pakken, dan kun je zelfs overstappen op wasbare wattenstokjes, inlegkruisjes, maandverband en tampons. We namen voor make-uppads de proef op de som en test ten er drie. O Kan in de droogtrom- mel. O Heeft meest chique was- netje, van organisch katoen. O Gemaakt van biologisch katoenen fleecestof, voelt heel zacht aan. O Kleurrijkste van de drie. O Neemt goed remover op. O Is dankzij twee lagen steviger. O Kan maar tot 40 graden in de was machine. O Gemaakt van glinstert 90 procent bijna. bamboe en O Verkrijgbaar 10 procent in mooie biologisch zachte kleu- katoen. ren. O Kan op 60 graden wor- O Kan niet in de den gewas- droger. sen. O Tweelaags. OSuperzacht en fijn stofje, O Neemt de O Kan niet in de remover droger. goed op. O Is van enkel- O Gemaakt van laags katoen ongebleekt en is daar- katoen. door slap. O Kan tegen O Meest een- strijken. voudige uit- straling van O Kan maar tot de drie. 30 graden in de wasma- chine. ROB NIJMAN Wat kun je ertegen doen? Wat is ransomware? Hoe werkt het? Waren de losgeld bedragen voor heen vrij alge meen, bijvoorbeeld 1 bitcoin om weer toegang te krijgen tot je data, tegen woordig zie je ook dat het losgeld wordt bepaald op basis van de ken merken van de hack, zoals de ge troffen organisatie, de mate van suc ces van de aanval, of de waarde van de buitgemaakte gegevens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22