I Weer even wennen aan En ineens waren ze er weer Weerstand tegen corona bij groot deel bevolking pas over twee jaar bereikt JOL Kon Halsema het weten? Walcheren De Zeeuws-Vlaamse middenstanders die hun Vlaamse klanten moesten missen, zien ze nu weer terugkomen Burgemeester van Amsterdam verrast door grootte van demonstratie, maar er waren weldegelijk voortekenen Anouk van Beek (14) moet er nog even aan wennen dat ze na dik twee maanden het Goese Lyceum weer binnen kan stappen. „De combinatie tussen online lessen en naar school vind ik wel gek. Het zou prettiger zijn als we vaker dan een keer per week naar i school kunnen." Voor veel andere jongeren tjrrff en leerkrachten was Kfl het gisteren net zo !t|QPl wennen. Vroeg opstaan, met maar ji&^l een paar anderen in SArffil de klas, je handen en spullen desinfec- TKpr teren, looproutes. „Een raar gevoel." Dat blijkt uit cijfers van de tweede ronde van het grootschalige onder zoek naar groepsimmuniteit in Ne derland die deze krant bij de bloed banken van Sanquin heeft opge vraagd. Hiervoor zijn in de periode van 10 tot 20 mei zevenduizend bloeddonors getest. Het virus waarde toen ongeveer twaalf we ken rond, na de eerste officiële co ronabesmetting in Nederland. Bij het eerste grote landelijke on derzoek naar groepsimmuniteit bleek dat ongeveer 3 procent van de bloeddonors antistoffen in het bloed had. Met deze grote bevol kingsonderzoeken moet duidelijk worden of in Nederland al een Een vaccin moet echt de redding zijn grote groep bestand is tegen het vi rus. Bij corona geldt dat als net iets meer dan 60 procent van de ziekte is genezen, het virus veel moeilijker nog een slachtoffer weet te pakken. Mensen zijn dan zodanig omringd door immune personen, dat de uit braak uitdooft. Onderzoeksleider Hans Zaaijer van Sanquin noemt de gevonden stijging 'relatief klein'. ,,Dit sluit aan bij wat de gegevens van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) laten zien over de afnemende versprei ding van de infectie in Nederland. De lockdownmaatregelen zijn ef fectief, waardoor minder mensen besmet zijn geraakt.'' Dit betekent volgens de arts-mi crobioloog, die tevens hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam is, dat 'een vaccin echt de redding moet zijn en niet het gedoseerd over de samenleving laten komen van corona'. ,,Zo kan het nog twee jaar duren voordat groepsimmuni- teit in Nederland wordt bereikt. Er is gewoon een vaccin nodig.'' Voor dit onderzoek zijn bloeddo nors tussen de 18 en 75 jaar getest die tenminste twee weken klach- tenvrij waren. Omdat alleen donors worden onderzocht, is het gevon den percentage niet helemaal re presentatief voor de Nederlandse bevolking. Vanaf juni draagt San quin bij aan de landelijke Pienter Corona studie, waarbij het RIVM ook jongeren en ouderen betrekt. »P15 woensdag 3 juni 2020 Nieuwsmedia ZEELAND2 ZEELAND 4 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN P3 t/m 5 i Immuniteit neemt langzaam toe Ongeveer 5,5 procent van de Nederlandse bloeddonors heeft antistoffen tegen het coronavi rus ontwikkeld. Dat is een 'be scheiden stijging' ten opzichte van de 3 procent gemeten in april. Het kan daardoor nog twee jaar duren voordat in Ne derland groepsimmuniteit wordt bereikt. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam —Hans Zaaijer, Sanquin In de ochtend geregeld zon. Later meer 18°C bewolking. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1