ECONOMIE 19 maar dat is nog niet terug te zien in de cijfers Attractiepark Toverland woensdag 3 juni 2020 Spanje, Jet Pressing Healthy Italië, Liebherr Duitsland, Volkswagen In Duitsland, Italië, Spanje en Frankrijk gingen meer fabrieken open en dat kan econoom Colijn maar moeilijk rijmen met de sombere cijfers. foto afp en reuters van de economie. Een stand onder de 50 op krimp. Dat China het relatief goed doet, is te verklaren. Het land kreeg als eerste met de coronapande- mie te maken en was het eerste land dat op slot ging. Toen stortte de Chi nese pmi in, terwijl die elders in de wereld nog positief bleef. Nu gebeurt het omgekeerde. China kreeg het virus relatief snel onder controle en was ook het eerste land in de wereld dat de economie weer opende. Dat de economie weer groeit na een periode van achteruitgang is niet verwonderlijk. Maar de groei is nog heel erg bescheiden. Bovendien blijven belangrijke onderdelen, zoals de export, nog steeds dalen. Hoe bescheiden de groei ook is, toch is China een witte raaf in de we reld van de economische groei. De pmi's over mei in Europa zijn be paald dramatisch te noemen. Voor de eurozone kwam het cijfer uit op 30,5. Dat was weliswaar een heel stuk minder slecht dan de 13,6 van april, maar nog steeds negatief. Dat bete kent dat de economie in de eurozone in mei weer verder gekrompen is. En dat terwijl de strenge lock- downmaatregelen juist versoepeld zijn. In Duitsland startte Volkswagen bijvoorbeeld een grote autofabriek op en in Italië, Spanje en Frankrijk gin gen juist meer fabrieken open. Colijn kan dat moeilijk rijmen met de som bere cijfers van de pmi's. ,,Dit zijn buitengewone tijden. De vraag is of de pmi nu zo'n betrouwbare graad meter is voor de economie.'' Juist omdat er meer bedrijven op nieuw gaan produceren, zou dat tot uitdrukking moeten komen in de cij fers. Of ze nu veel of weinig produce ren, het is altijd meer dan niets. Dat zou toch tot een hogere pmi moeten leiden, denkt Colijn. „Je ziet dat an dere indicatoren op meer activiteit wijzen. Zo stijgt het elektriciteitsver bruik bijvoorbeeld. Uit data van Google blijkt ook dat er meer economische activiteit is.'' Het zal zeker een jaar duren voor we weer op het oude niveau zitten - Bert Colijn, eurozone-econoom Maar ook met een beter cijfer is de economische werkelijkheid niet in een keer rooskleurig. Dat snelle her stel zit er gewoon niet in, erkent Co- lijn. ,,Dat idee hadden we in het be gin. Toen dachten we het virus na een paar weken onder controle te hebben en dan zouden we weer snel herstellen. Maar dat was achteraf ge zien een naïeve gedachte.'' Toch is het beeld niet overal even somber. De steunmaatregelen van de overheid en de centrale banken hel pen wel degelijk. In Europa is de werkloosheid nog steeds relatief laag, zeker als je dat vergelijkt met de dra matische cijfers in de VS. Daar verlo ren in een maand tijd zo'n 40 mil joen mensen hun baan. Sectoren als horeca en de detailhandel zijn hard getroffen door de maatregelen, maar de hightechindustrie doet het we reldwijd nog steeds heel behoorlijk. Nieuwszender BNR meldde gisteren dat het aantal faillisse menten de afgelopen weken is verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. In de horeca en de retail was een toename te zien. Ook in de bouw stijgt het aantal faillissementen. Herstel Dat het herstel langzaam en moei zaam zal zijn is wel duidelijk. Maar Colijn blijft ervan overtuigd dat de weg omhoog is ingeslagen. ,,Het zal zeker nog een jaar duren voor we weer op het oude niveau zitten.'' Hij wijst op de lessen die er geleerd zijn van de vorige crisis. ,,Toen is er veel te hard bezuinigd, waardoor de economie een nog grotere klap kreeg. Nu wordt er juist gestimuleerd. Zo'n NOW-regeling, waarbij de overheid een deel van de loonkosten vergoedt, is een geweldige maatregel.'' Dat voorzichtig optimisme zijn ze op de aandelenbeurzen wereldwijd al voorbij. Daar gaan de koersen rich ting nieuwe recordstanden. Dat bete kent dat beleggers rekening houden met een fors herstel. J Ontdek je eigen magie! Ben jij een echte snelheidsduivel, houd je van klimmen en klauteren of ben je een echte waterrat? Bij Toverland beleeft iedereen onbezorgd en veilig een magisch mooie dag om nooit te vergeten. Ga van een stoere achtbaan naar een spetterende wildwaterbaan of kom even tot rust in bootjesattractie Merlin's Quest. Jong en oud wordt betoverd door ruim 35 attracties en shows. Tickets zijn beperkte tijd beschikbaar. Bestel nu snel jouw tickets! Bestel tickets op pzc.nl/toverland PC *Gekochte tickets zijn geldig t/m 10 juli 2020. De bezoekdatum dient voorafgaand aan het bezoek nog gereserveerd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19