'Werkgevers wachten met uitbetaling vakantiegeld' ■f Lage buffers mkb kunnen tot bankencrisis leiden 18 ECONOMIE Productie komt overal weer langzaam op gang, De kans op een snel economisch herstel is verkeken. De grootste klap voor de economie komt volgens experts pas volgende maand als de cijfers van het tweede kwartaal worden gepubliceerd. 1^ UTRECHT Werknemers in de evenemen tensector klagen het vaakst over niet uitbe taald vakantiegeld. Ook werknemers in de horeca en contactberoepen als kappers en schoonheidsspecialisten melden vaker dan gemiddeld dat ze geen vakantiegeld krijgen. Dat blijkt uit het meldpunt Vakantiegeld van vakbond CNV. Tot nu toe hebben werk nemers van tientallen bedrijven zich ge meld. En nog dagelijks komen daar bedrij ven bij, meldt de bond. De meldingen zijn geen verrassing voor CNV-voorzitter Piet Fortuin. ,,Het zijn de sectoren waar de zwaarste klappen vallen. Maar voor ons staat vast: vakantiegeld is een recht dat werkgevers niet eenzijdig kunnen achterhouden." Koninklijke Horeca Nederland drong eer der aan op uitstel of afstel van de betaling van het vakantiegeld, maar daar gingen de bonden niet mee akkoord. Toch klagen werknemers dat de werkgevers wel degelijk vragen om uitstel van de betaling. ,,Maar be denk dat uitstel ook tot afstel kan leiden'', waarschuwt Fortuin. Dat uitstel afstel kan worden, is ook een waarschuwing van juridisch hulpverlener Niek van Dijk van Onterecht.nu. ,,Het UWV betaalt bij een faillissement alleen vakantie geld over de twaalf maanden voorafgaand aan het faillissement. Als je nu akkoord gaat met uitstel van betaling van het vakantie geld en het bedrijf gaat later failliet, loop je dus een deel van je vakantiegeld mis.'' Dat is al zuur, maar het misgelopen va kantiegeld heeft nog meer consequenties waarschuwt Van Dijk. Het vakantiegeld telt mee bij de bepaling van je loon en dus van de WW die je krijgt als je werkloos wordt. ,,Die uitkering is lager als je geen vakantie geld hebt ontvangen.'' V Ij --JM Y - 1 Dekkingsgraden pensioenen zijn ietsiepietsie gestegen De financiële positie van de Nederlandse pensioenfondsen is in mei iets beter gewor den, maar hun zogeheten dekkingsgraden blijven - mede door de coronacrisis - in de gevarenzone. Volgens adviesbureau Aon profiteerden de fondsen van het aantrekken van de aandelenkoersen. Ook krabbelde de rente weer wat op. De gemiddelde dek kingsgraad steeg afgelopen maand naar 92 procent, van 90 procent in april. Dit bete kent dat de fondsen voor elke euro die ze in de toekomst aan pensioenen moeten uitkeren, doorgaans 92 eurocent in kas heb ben. Volgens Aon ligt de beleidsdekkings- graad, een gemiddelde score over de afgelo pen twaalf maanden, door de bank geno men nog steeds onder het vereiste mini mum van 100 procent. Op basis van de hui dige regels zou dat bij onveranderde om standigheden kortingen voor eind 2020 betekenen. Unibail Rodamco- Westfield PostNL Vopak Nu de strenge lockdownmaatregelen in heel Europa zijn versoepeld, ligt een economisch herstel voor de hand. Bedrijven gaan weer meer pro duceren, er worden meer grondstof fen verhandeld en de vraag naar energie neemt toe. Kortom, de coro nacrisis lijkt al weer op zijn retour. Niets is minder waar zeggen de des kundigen. De grootste klap voor de economie komt echt pas volgende maand als de cijfers van het tweede kwartaal worden gepubliceerd. Landen en centrale banken pomp ten de afgelopen maanden reeds dui zenden miljarden euro's steun in de economie om bedrijven overeind te houden. Het idee is dat er dan snel en optimaal geprofiteerd kan worden van een oplevende economie. 'Het verdienvermogen van bedrijven in stand houden' noemde minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dat. Na de forse krimp zou dan een snel herstel vol gen, het V-vormige herstel. Wie daar nog altijd op gokt, moet een andere letter in het alfabet gaan zoeken, zegt Bert Colijn, eurozone- econoom bij het Economisch Bureau van ING. De laatste cijfers laten zien dat het snelle herstel er niet komt. Sterker nog, de krimp zet onvermin derd door. Bruno le Maire, de Franse minister van Financiën maakte be kend dat de economie in zijn land dit jaar met 11 procent krimpt, in plaats van met de eerder verwachte 8 pro cent. De inkoopmanagersindex, een graadmeter voor economische groei of krimp, is ook al een en al somber heid. Of je kijkt naar Europa, Azië of de VS, overal zet de krimp van de economie door volgens de index. Uitzondering De enige uitzondering is China. Daar staat de pmi, zoals de inkoopmana- gersindex wordt afgekort, op 50,2. Een stand boven de 50 duidt op groei CPB Banken weten de schade van de coronacrisis nog beperkt te houden ROTTERDAM o woensdag 3 juni 2020 PC De meeste centra van het winkelvastgoed- concern zijn inmiddels heropend. Het postbedrijf heeft een voordelige overeenkomst gesloten met zijn pensioenfonds. Een te overzien verlies voor het tankopslagbedrijf in de MidKap. Het bio technologie bedrijf stond on deraan de AEX. a> E o Wel of geen economische groei... dat is de vraag Peet Vogels Amsterdam Een kwart van de Neder landse mkb-bedrijven heeft zo weinig buffers dat zij na zes maanden omzetverlies in acute geldnood komen on danks de coronasteun door de overheid. Als deze bedrij ven zouden omvallen, kun nen ook de banken in proble men komen. Ook een nieuwe eurocrisis is mogelijk. Dat blijkt uit de Risicorappor tage Financiële Markten die het Centraal Planbureau (CPB) gisteren heeft gepubliceerd. Uit deze stresstest blijkt dat de banken vooralsnog de schade van de coronacrisis beperkt weten te houden, doordat be drijven zelf en de overheid de grootste klappen opvangen. Moeilijker wordt het indien de steunmaatregelen snel worden afgebouwd, aldus het CPB. Er zullen dan meer probleemlenin gen ontstaan. Als bedrijven in betalingsproblemen komen, verslechtert de kapitaalpositie van banken. Tegelijkertijd moet de overheid ook oppassen dat steunmaatregelen niet te lang voortduren. De kans bestaat dat de overheid tegen hoge kosten te veel bedrijven over eind houdt, die uiteindelijk niet levensvatbaar zijn. Volgens het planbureau staan banken er beter voor dan tij dens de crisis in 2008. Zij heb ben meer buffers en het aantal probleemleningen is terugge bracht. Door het optuigen van de Europese bankenunie zijn ri sico's teruggebracht. Doordat Pieter Hasekamp, direc teur CPB. FOTO MARC DRIESSEN - Centraal Planbureau dit proces nog niet is afgerond, blijven er onzekerheden. Hoe zwaarder banken worden getroffen, hoe groter de risico's voor de economie. Volgens het CPB is er binnen de eurozone nog altijd een grote verweven heid tussen overheden en het bankwezen. Vooral in zuidelijke landen steken banken nog al tijd veel geld in het nationale schuldpapier, terwijl in Neder land en Duitsland dat aandeel juist is gedaald. Nu overheids uitgaven stijgen terwijl er meer schulden worden aangegaan, bestaat de kans dat een even tuele kredietcrisis opnieuw om slaat in een eurocrisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18