Marjan Berk Poetin neemt groot risico met massale evenementen Moskou NIEUWS 17 Parade mag niet verliezen van corona Ooit, ergens in de jaren zeventig, lag ik in een hemelbed, gedekt met rood zij den lakens. Ik was een koningin, mijn minister president zat naast mij aan mijn zijde, op een stoeltje. Hij rilde. ,,Heeft U het koud, excellentie?'' ,,Zéér, Majesteit. Ik heb het zéér koud.'' De koningin sloeg haar dekbed open. ,,Komt u er maar bij!'' De bovenstaande scène speelde zich af tijdens een opname met studenten van de filmacademie, maar dat middagje in het hemelbed in Museum Van Loon maakte in mij de wens wakker eens in dat intieme bijzondere museum aan de Keizersgracht in Amsterdam op mijn gemak de boel te bekijken. Toen ik hoorde, dat de musea per 1 juni weer opengingen, was ik er als de kippen bij en reserveerde een plek. Gijs Schunselaar, directeur van Museum Van Loon leidde mij rond. ,,Door de gedwongen slui ting waren we in staat alles gron dig schoon te maken. Met onze Annette, die namens de Stichting Behoud en Beheer de leiding had van deze operatie, is alles weer spic and span in orde gemaakt.'' Er wordt nu voor mij een machtige kast geopend, waarin een collectie Loosdrechts porse lein staat uitgestald. Daar is op de wereld maar weinig van, het was een onderneming van de Loosdrechtse dominee Mol, die het als werkgelegenheidsproject voor werkloze Loosdrechtenaren had bedoeld. En nu staan we voor het Rode Hemelbed dat in mijn herinne ring een plek heeft gekregen. Gijs Schunselaar: ,,Hier, in de hoek van deze kamer is een smalle deur die toegang geeft tot een kleine gang die naar een kamer tje leidt.'' De deur wordt geopend, ik had graag even door die gang gelo pen, maar de toegang is versperd door een soort raamwerk. Mijn fantasie slaat in dit huis op hol. Gelukkig is er een smakelijk boek verschenen, waarin de tafelcul tuur van de familie Van Loon door de eeuwen heen wordt uit gelicht: Dineren aan de gracht, met een aantal recepten die door Janny van der Heijden zijn gese lecteerd en bewerkt uit de twee kookschriftjes van kokkin Leida. Het koetshuis achter in de mag nifieke tuin, die ook kan worden bezichtigd, is voorzien van twee nepglazen raampjes, waardoor een gluurder geen gelegenheid krijgt nauwkeurig waar te nemen wat er in de tuin gebeurt. keuken lag zo ver mogelijk van de eetkamer, zodat er geen luchtjes konden ontsnappen. Maar door die ligging moest het personeel wel kilometers maken om te ser veren. Behalve dan mijn onvergete lijke Rode Hemelbed met het ge heime gangetje naar het geheime kamertje, vind je in het museum alle prikkelende verhalen over de familie Van Loon, die tot op de dag van vandaag boven het mu seum woont! Rusland houdt op 1 juli de volksstem ming over de grond wetswijzigingen, een week eerder vindt de overwinningsparade plaats. De evenemen ten werden eerder uitgesteld, is het nu wel veilig genoeg? Voor de Russische president Vladi mir Poetin moest het een mooi voorjaar worden. Op 22 april zou den de Russen stemmen over de grondwetswijzigingen, die hij al in januari voorstelde. Door de aanpas singen kan Poetin in principe tot en met 2036 worden herkozen. Op 9 mei, de jaarlijkse herden king van de overwinning op nazi- Duitsland, stond de militaire pa rade gepland. Dit jaar moest het leger extra groot uitpakken, op het 75-jarig jubileum van het einde van de oorlog. Maar toen kwam het co ronavirus naar Rusland. Poetin zag zich genoodzaakt Het opheffen van de beperkingen leidt niet tot een toename van nieuwe gevallen beide evenementen op te schorten. Met pijn in het hart, want ze waren allebei uitermate belangrijk voor de versterking van zijn positie. Maar binnen een week heeft het Kremlin besloten stemming en parade als nog doorgang te laten vinden. De voorzichtige afvlakking van de groei in het aantal nieuwe corona infecties laat daar ruimte toe, vindt Poetin. Anna Popova, hoofd van de orga nisatie voor burgerbelangen en -veiligheid beaamde dat maandag. Landelijk is het groeipercentage met 2 procent afgenomen, in Mos kou zelfs met 13 procent. En het opheffen van de beperkingen met betrekking tot het coronavirus in het land leidt niet tot een toename van nieuwe gevallen, zei Popova. Versoepeling Het lijkt erop dat de autoriteiten meewerken aan Poetins plannen. Zo versoepelde Moskou, met de helft van alle infecties nog steeds de grootste besmettingshaard in het land, net deze week de quaran tainemaatregelen. En dat kan ris kant zijn. Want ook al is de piek misschien voorbij, het grootste land ter wereld ging afgelopen week nog wel door de 400.000- grens van het aantal besmettingen. Rusland staat daarmee wereldwijd tweede achter de Verenigde Staten. En grote manifestaties kunnen weer tot een nieuwe piek leiden, vrezen sommigen. Ook politicoloog Andrej Kolesni- kov van het Carnegie Center in Moskou betwijfelt of het wel veilig genoeg is voor massale bijeenkom sten. ,,Misschien denkt het stads bestuur dat de kans op nieuwe in fecties klein is of in elk geval 'lokaal' kan worden gehouden.'' Maar het gedrag en de vage ver- klaringen van de Moskouse autori teiten duiden erop, dat de situatie nog steeds niet onder controle is, stelt Kolesnikov. Ook vindt hij het veelzeggend dat het Kremlin de volksstemming over de grondwets hervormingen en de parade niet op één dag heeft georganiseerd, wat eerder nog een reële optie was. Kwaad bloed Kolesnikov denkt dat Poetin de pa rade en stemming er doorheen wilde drukken: Hij heeft ze snel nodig, omdat hij daalt in de peilin gen.'' In de coronabestrijding was de president grotendeels onzicht baar en het uitblijven van economi sche steun aan het midden- en Hij heeft de parade en de stemming snel nodig, omdat hij daalt in de peilingen kleinbedrijf heeft kwaad bloed gezet. Nu moet hij het volk weer achter zich zien te krijgen. Volgens Kolesnikov zijn de eve nementen voor Poetin daarom een mogelijkheid om het gebrek aan vertrouwen in hem te stoppen en wil hij daarmee haast maken. ,,Want in september is het vertrou wen wellicht nog minder.'' Wat zullen voor Poetin de gevol gen zijn als de overwinningsparade en de volksstemming leiden tot een nieuwe coronagolf? Kolesnikov voorziet geen aardverschuiving: ,,Dan volgt er waarschijnlijk een verdere daling in de peilingen. Niets bovennatuurlijks.'' Mijn fantasie slaat in dit huis op hol woensdag 3 juni 2020 GO Hemelbed Het personeel at beneden en de 75 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog moet de parade extra spectaculair worden. foto afp Joost Bosman Moskou -Anna Popova, hoofd burgerbelangen en -veiligheid -Andrej Kolesnikov, politicoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17