'Corona gaat wellicht bij het gewone leven horen' Reddingsbrigades dreigen kopje onder te gaan door corona Picnic hoeft Max Verstappen toch geen 1,5 ton te betalen NIEUWS 15 Volgens arts-microbioloog Hans Zaaijer van Sanquin kan het coronavirus wel eens deel van het leven gaan worden. ,,In het snotseizoen is het dan: heb je griep of heb je corona?'' Uit onderzoek blijkt dat onder bloeddonoren nu zo'n 5,5 procent antistoffen heeft ontwikkeld. Aanvankelijk was dat 3 procent. ,,Dit sluit aan bij wat de gegevens die het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) la ten zien over de afnemende ver spreiding van de infectie in Ne derland. De lockdownmaatrege- len zijn effectief, daardoor zijn minder mensen besmet geraakt. Ik vermoed dat de meerderheid die erbij is gekomen het staartje is van de corona-uitbraak van toen het nog echt raak was.'' ,,Stel dat het percentage heel hoog was geweest, dan hadden we die lockdown niet goed gedaan. De intensive cares zijn uit de proble men en er worden nauwelijks meer mensen opgenomen met de coronaziekte.'' „Precies! Dit toont dat een vaccin echt de redding moet zijn en niet het gedoseerd over de samenle ving laten komen van corona. Het virus over de bevolking heen la ten komen is geen optie. Als het in zes weken tijd van 3 naar 5,5 procent gaat en het gaat in dit tempo door, dan doe je er moge lijk nog honderddertig weken over om tot 60 procent te komen. Zo kan het nog twee jaar duren voordat groepsimmuniteit in Ne- derland wordt bereikt. Er is ge woon een vaccin nodig.'' ,,Eén besmet persoon die het co ronavirus heeft, besmet gemid deld tussen de twee a drie ande ren. Dat is de eigenschap van het beestje. Bij mazelen bijvoorbeeld ligt dat met twaalf mensen veel hoger. Bij corona geldt dus dat als net iets meer dan 60 procent is genezen, het virus veel moeilijker nog een slachtoffer weet te pak ken. Mensen zijn dan zodanig omringd met immune mensen dat de uitbraak uitdooft. Als een stang in de metro na een corona patiënt alleen nog maar beetge pakt wordt door immune men sen, heeft het virus geen nieuwe slachtoffers gevonden en dooft het uit.'' ,,Stel dat we enorme pech heb ben: er komt geen goed vaccin en we vinden geen krachtige virus remmer waarmee je corona goed kunt behandelen, dan wordt dit als het ware een gemene griep die we er elk jaar bij krijgen. Een eeuw geleden hoorde tuberculose erbij. Zonder vaccin kan het Een eeuw geleden hoorde tbc erbij zijn dat dit coronavirus een deel van het leven wordt. In het snot seizoen is het dan: heb je griep of heb je corona?'' ,,We hebben gezocht naar hoe vaak antistoffen voorkomen bij bloeddonors tussen de 18 en 75 jaar, die tenminste twee weken klachtenvrij waren. Vanaf juni gaat Sanquin bijdragen aan een studie onder leiding van het RIVM. Daarbij worden ook jon geren en ouderen gemeten en dan kunnen we daar meer over zeggen.'' ,,Een redelijk aantal donors zat in beide metingen. Bij de grote meerderheid zakken de antistof fen in het bloed niet weg en blijft er een prachtig hoog signaal. Bij krap 10 procent dalen de antistof fen. Dit ondersteunt de verwach ting dat je een tijdje immuun blijft. Ik ben een optimist en hoop dat je zeker een half jaar im muun blijft.'' „Dat klopt, maar ook op bur gers zoals jij en ik, want de niet-kwetsbaren doen het voor de kwetsbaren. I Willen de mensen dat? Ga jij mij sparen? Ik ben 64. Kun je dit tijdelijk opbren gen of doe je dit de rest van i u je leven? Ik 1 hoop dat het door de zo mer een tijdje goed gaat, corona heeft het las tig met zonlicht en droge lucht." Bijna twee derde (62 procent) van de 157 brigades maakt zich zorgen om de financiën. En 9 procent ver wacht zelfs financieel in zwaar weer te komen, blijkt uit een en quête van Reddingsbrigade Neder land onder haar leden. „Gemiddeld bewaakt een red dingsbrigade twaalf evenementen per jaar. Met het wegvallen daarvan loopt een brigade zo'n 8500 euro aan inkomsten mis. Voor een kleine club als een brigade, met gemid deld 150 leden en doorgaans geen sponsoren, is dat een groot bedrag'', aldus de organisatie. Daarnaast staan veel reddingsbri gades bij de Kamer van Koophandel ingeschreven onder een 'verkeerde' code om noodsteun te ontvangen vanuit de overheid. ,,Dat is apart, immers: alle brigades richten zich op hetzelfde. En reddingsbrigades zijn niet anders dan zwemvereni gingen met een bijzondere doel stelling, namelijk: mensen veilig te leren en te laten zwemmen.'' De dringende oproep van de strandwachten aan de politiek is: zorg dat alle brigades noodsteun kunnen ontvangen. De SP hoort die noodkreet, laat Kamerlid Michiel van Nispen weten, en de partij gaat het kabinet aanspreken. ,,Dit is echt niet uit te leggen'', al- W Minder geld voor de brigades betekent slecht nieuws voor de zwemveiligheid dus de SP'er. ,,Als er te weinig geld is voor opleidingen en reddingsbo ten dan is dat slecht voor de zwem- veiligheid, dit kan tot verdrinkin gen leiden. Wij mogen de Red dingsbrigades niet in de kou laten staan.'' Hij wil dat de regering er snel voor zorgt dat de Reddingsbrigades niet in de financiële problemen ko men. Van Nispen: ,,Zodat ze zich kunnen voorbereiden op de nade rende zomer en hun missie: meer veiligheid in en bij het water.'' AMSTERDAM Onlinesupermarkt Picnic krijgt toch geen boete voor het gebruiken van een lookalike van Max Verstappen in een re clame. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep bepaald. Begin 2018 vond een lagere rechter dat de reclame niet door de beugel kon. Hij legde het bedrijf een boete van 150.000 euro op. Picnic stelde eerder dat het Facebookfilmpje grap pig was bedoeld en alleen be stemd om personeel te motiveren. Zodra Picnic hoorde dat Verstappen het niet leuk vond, is het filmpje offline gehaald. Ook de rechter ging mee in de argumentatie dat een grapje moet kunnen, aldus Picnic- baas Michiel Muller. Hij vindt het hele proces zonde van de tijd en het geld. In het filmpje is te zien hoe een lookalike van Max Verstap pen een wagen van Jumbo voorbijloopt en in een busje van Picnic stapt. Het filmpje ver scheen een dag nadat supermarktketen Jumbo, sponsor van de coureur, een commercial met hem naar buiten bracht. De rechtbank stelde eerder dat het portretrecht van Verstappen zwaarder weegt dan het recht op vrije meningsuiting van Picnic. Dat oordeel is nu van tafel. woensdag 3 juni 2020 GO Sanquin onderzocht de antistoffen bij bloeddoners. foto reuters Marcia Nieuwenhuis Amsterdam Als je dit afzet tegen de doden die er zijn gevallen is 5,5 pro cent toch bar weinig? Betekent dit dat het opbouwen van groepsimmuniteit door het virus zijn gang te laten gaan geen oplossing is en dat er een vaccin moet komen? Waarom dooft het coronavirus pas uit als 60 procent antistof fen heeft? Wat als het tegen zit? - Hans Zaaijer, Sanquin Klopt het dat ongeveer 900.000 mensen corona heb ben doorgemaakt en dat 1 pro cent komt te overlijden? Blijven de mensen die corona hadden immuun? Er rust nu dus een zware last op de schouders van de vaccin- makers? Reddingsbrigades komen finan cieel in de knel door het wegval len van evenementen waarbij ze tegen betaling worden ingezet. Een groot aantal brigades kan daarnaast geen aanspraak maken op de financiële nood- steun in coronatijd. Edwin van der Aa Den Haag Reddingsbrigade aan het werk op het strand. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15