De burgemeestersvrouw wil weten of ik 'ganz allein' ben D 12 NIEUWS Geen problemen bij nieuwe regels en volledige dienstregeling Niet op perrons Chaos bleef uit op de eerste dag dat de NS voor het eerst weer op volle kracht draait. Het is wennen aan het verplichte mondkapje. ,,Je ziet niet of mensen lachen.'' aar normaal ge sproken duizen den mensen in de ochtendspits over elkaar buitelen om de trein te ha len, is de hal van het Amsterdamse Centraal Station deze dinsdagoch tend uitgestorven. ,,Zo hoort het'', zegt hoofdconducteur Anja met een tevreden glimlach. Vanaf half zeven is ze aan het werk, op de eerste dag dat het openbaar vervoer weer volle dig op stoom komt. Op stations in heel Nederland heeft de NS maatregelen getroffen. Borden waarschuwen reizigers om afstand te houden, ook op de roltrap pen. En dat het in treinen verplicht is om een mondkapje te dragen. Maar van misschien gevreesde chaotische taferelen is deze ochtend geen sprake. ,,Er zijn iets meer reizigers dan de afgelopen weken, maar er rij den ook meer en langere treinen'', zegt Anja. Reizigers houden zich over het al gemeen goed aan het gebod om mondkapjes te dragen, is haar erva ring. ,,Maar er zijn ook verschillende mensen die ze niet willen dragen. Die heb ik moeten waarschuwen." Zelf noemt ze het dragen van DRAAGPLICHT Het is enorm onpersoonlijk. Ik associeerde dit met Aziatische landen mondkapjes schijnveiligheid. ,,Ik werk niet met een gerust gevoel. Zelf ben ik chronisch ziek en mijn man is ook erg ziek. We behoren samen tot de risicogroep. Twee maanden heb ik thuisgezeten, maar dan komen de muren ook op je af hè. Dus ik ga toch maar kijken hoe het eraan toe gaat.'' Geen zorgen Op spoor 2 wacht Lisa Maat op een bankje om over te stappen. De 32-ja- rige Amsterdamse is voor haar werk op weg naar Den Haag. Ze heeft een modieus gestippeld mondkapje in haar handen. ,,Mijn schoonmoeder maakt ze zelf.'' Ze noemt het een vreemde ervaring om in een trein vol mensen met mondkapjes te zitten. Die goedkope mondkapjes werken niet, maar in deze zit een beter filter ,,Het is enorm onpersoonlijk. Het is een beeld dat ik lang geassocieerd heb met Aziatische landen. Gek om dat hier nu te zien.'' Via de roltrap komt een lachende Gary Cooke (68) het perron op lopen. Hij is op weg naar het ministerie van Financiën in Den Haag. Om zijn ge zondheid maakt hij zich geen zorgen. Via zijn neef, die als arts werkt op de spoedeisende hulp in Bremen, heeft hij medische mondkapjes gekregen. Hij haalt er een paar uit zijn aktetas om te laten zien. ,,Die goedkope mondkapjes werken niet, maar deze zijn veilig. Hier zit een beter filter in. En mijn bril beslaat niet als ik ze draag. Vanavond ga ik opnieuw naar Duitsland om nieuwe te halen.'' Ik denk niet dat het echt helpt, maar ik wil de boete niet riskeren. Ik voel de angst niet zo Ook de 53-jarige Tanja Prins, op weg naar de duinen om te wandelen, heeft een groen-blauw masker opgezet. ,,Ik denk niet dat het echt helpt, maar ik wil de boete niet riskeren. Zelf ben ik kapster, dus ik werk dichtbij mensen, maar ik voel de angst niet zo. Ik knip ook mensen van in de 80, die de oorlog hebben meegemaakt. Die weigeren gewoon om binnen te blijven.'' Hoofdconducteur Anja moet nog steeds wennen aan alle bedekte ge zichten. ,,Je ziet niet of mensen la chen of niet. Ik vind het een beetje sharia-achtig. Ik heb een mondkapje gezien waar je met lichtjes een lach op kunt laten zien. Misschien is dat de oplossing.'' 'Ja IN QUARANTAINE e buurvrouw van twee hui zen verderop spreekt me aan bij wat vroeger de dorpspomp was en nu een iel fon teintje is. Ik ken haar een beetje, ze is de vrouw van de burgemeester. Die hier overigens gewoon Thom heet, want laten we eerlijk zijn, hij is burgemeester van een dorpje van 229 inwoners. ,,So, wie geht's?" vraagt ze. En het is direct uit haar intonatie duide lijk dat bekend is dat ik in ons huis ben en waarom. 't Is een kleine gemeenschap en elk verhaal is er een. ,,Und du bist ganz allein hier?" Ja, zeg ik, maar dat is oké hoor. De familie is thuis, het is even goed voor ons allemaal. Ze knikt zoals vrouwen van middelbare leeftijd kunnen knik ken, dat ze je door hebben. 'Jaja, ganz allein.' En hoe lang ik blijf? Twee weken dacht ik eerst, vertel ik. Maar nu de terrassen in Neder land weer vollopen en er lekker dicht op elkaar is gedemonstreerd in Amsterdam, blijf ik nog even langer. Abwarten wat het oplevert! Ze kijkt me een beetje beduusd aan. Ik maak een verontschuldi gend gebaar. ,,Ik moest het even kwijt. Is al goed.'' Of ze boodschappen voor me moet doen. Ik vertel dat ik dat heel goed zelf kan. Kennelijk gaat in het dorp het verhaal rond dat ik in volledige quarantaine zit en mis schien wel ziek ben? Alhoewel dat dan weer bij anderen niet volledig ingedaald is, want bij vier op de vijf gesprekken met dorpsgenoten hebben de aerosolen alle kans van overspringen, drie keer heen en weer. Anderthalber Meter Entfer- nung, daar doen er echt weinig aan, hier diep in Duitsland. Hoe is het met haar, vraag ik om de aandacht van mij af te leiden. Soso. Ze heeft haar baan verloren Als ik op zoek was geweest naar een opgewekte buur had ik het niet getroffen door corona, zit in een regeling, op 60 procent van haar loon. Twijfelt of haar baan bestaan blijft. Ze haalt haar schouders op. De tijd zal het leren. Maar bij jullie is het openbare leven al weer een tijdje langer open dan bij ons, probeer ik. De restaurants, de café's ook. ,,Moet je een afspraak maken'', zegt ze. ,,Macht wenig Spass, je wilt spontaan iets kunnen doen.'' Ik knik jaja. Da's leuker. Als ik op zoek was geweest naar een opge wekte buur had ik het niet getrof fen. Maar hé, dat was ik helemaal niet. Ik had net lekker gewandeld. De zon scheen. Ik beëindig ons ge sprekje. ,,Ik moet verder. Schönes wetter fur eine Quarantane", grap ik nog en neem met een half zwaaitje naar de zon afscheid. woensdag 3 juni 2020 GO Mondkapjes in de trein: 'Beetje sharia-achtig' Koen Voskuil Amsterdam Het openbaar ver voer is bedoeld voor noodzakelijke reizen. In trams, bussen, metro's en treinen moeten rei zigers van 13 jaar en ouder een mond kapje dragen. Dit hoeft niet op de stations, of bij de halte. Wel moet daar 1,5 meter af stand worden ge houden. Reizigers die geen mondkapje dragen, riskeren een boete van 95 euro. Conducteurs dragen een kunst stof kap en een mondkapje. Bus chauffeurs doen dat niet, omdat ze vrij zicht moeten heb ben. Zij zitten of achter glas, of hun cabine is afgezet. - Lisa Maat - Gary Cooke -Tanja Prins Frank Poorthuis Duitsland i Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 81.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12