Politiemol Orm K. vervroegd opgepakt 323.000telefoontjes naar nummer voor afspraak coronatest <§^kpn SMARTPHONE EUWS 11 Telefoonsysteem kan toestroom niet aan Nu tijdelijke extra scherpe OP met mobiele én bellen De 44-jarige Orm K., agent bij de politie Midden Nederland, werd op 18 mei gearresteerd. Hij wordt ver dacht van het verkopen van ver trouwelijke politie-informatie aan zware criminelen in de omgeving van Utrecht. Er zijn geen aanwij zingen dat hij ook leverde aan de groep rond Ridouan Taghi, melden diverse insiders. In het diepste geheim deed de rijksrecherche maandenlang on derzoek naar Orm KIdealiter zou dat nog langer hebben geduurd, maar 'het risico op verder lekken werd te groot', aldus een bron. De arrestatie van motoragent K. was een klap voor veel politiemen sen. De lijvige K. was een graag geziene collega met een lange staat van dienst. Bovendien was K. in de voetsporen getreden van zijn vader Arie K., die hij nooit gekend heeft. K. was amper twee toen Arie, lid van een arrestatieteam, werd dood geschoten door RAF-terrorist Knut Folkerts. Orm K. is eerder disciplinair en strafrechtelijk gestraft. Het zou gaan om een arrestatie in 2014 waarbij hij buitensporig geweld ge bruikte. Uiteindelijk kon zware mishandeling niet worden bewe zen en kreeg hij 40 uur taakstraf wegens mishandeling. Orm K. zit in alle beperkingen in voorarrest, dat vrijdag met zestig dagen werd verlengd. Hij mag al leen contact hebben met zijn advo caat. Hij wordt verdacht van schen ding van de geheimhoudingsplicht, corruptie en computervredebreuk. In een teststraat neemt een medewerker een monster. foto robin utrecht Er belden gisteren zo veel mensen naar 0800-1202, dat het hele tele foonsysteem overbelast raakte en minder mensen een afspraak kon den maken dan was voorzien. Directeur Sjaak de Gouw van de GGD Hollands Midden: ,,Een deel van de mensen kreeg zelfs een bandje te horen van hun telefoon maatschappij. Het belverkeer leidde tot overbelasting van de te lefooncentrale in bepaalde buur ten en wijken. Het ging dus niet om ons callcenter.'' Door opstartproblemen in de ochtend en de enorme toestroom van bellers is het aantal ingeplande testen op de eerste dag 'lager dan de verwachting', meldt de GGD. Er werden uiteindelijk 5478 af spraken gemaakt om een test te doen bij een van de ruim tachtig teststraten in Nederland. Gisteren zijn meteen al 1146 personen ge test. De GGD's verwachten dat de komende dagen het aantal afspra ken en tests zal toenemen. Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge riep vorige week juist mensen op om zich al bij milde klachten op corona te laten testen. ,,Dat kan bij koorts, maar ook bij alleen klachten als hoesten, niezen en kortademigheid. Ook daarbij geldt: Blijf thuis, en laat je testen!'' sen met algemene vragen. Daar voor is het nummer 0800-1351. ,,Ik benadruk dat deze test alleen laat zien of je nu besmet bent met het virus, niet of je het al hebt ge had'', zegt Sjaak de Gouw nog maar eens. ,,Iedere persoon die zorgen heeft en lang moet wach ten is er één te veel, dus we hopen dat we de komende dagen alle mensen die coronaklachten heb ben en getest willen worden te woord kunnen staan en voor hen een afspraak kunnen inplannen.'' GGD's verwachten ook komende dagen nog grote drukte en langere wachttijden De GGD's verwachten ook de ko mende dagen nog grote drukte en mogelijk langere wachttijden bij het landelijke afsprakennummer. Het callcenter is bereikbaar tussen 8.00 uur en 20.00 uur. Binnen 48 uur na de test worden mensen volgens de GGD gebeld over de uitslag. Als er sprake is van een besmetting, start de GGD een bron- en contactonderzoek, waar bij mensen die contact hebben ge had met een besmet persoon wor den nagebeld. Kunnen de GGD's al die tele foontjes wel aan, nu de belangstel ling voor testen zo groot lijkt? De Gouw heeft goede hoop: ,,Nor- maal hebben we bij onze GGD tien mensen die dat werk kunnen doen, maar in de maanden april en mei hebben we daar 162 mensen voor opgeleid. Denk aan gepensi oneerde verpleegkundigen en am bulanceverpleegkundigen. Maar de kans is het grootst dat je een medisch student aan de lijn krijgt van hbo-verpleegkunde of ge neeskunde.'' De GGD ging voor hun inschat ting uit van gegevens van het RIVM over het aantal mensen met luchtwegklachten. ,,Dat zijn bere keningen die al maanden ongeveer dezelfde waarden laten zien'', zegt De Gouw, die Infectieziektebe- strijding in zijn portefeuille heeft bij de GGD GHOR Nederland, de vereniging voor publieke gezond heid en veiligheid. „Doordat nu ie dereen getest kan worden zonder tussenkomst van de huisarts, ook mensen met bijvoorbeeld een ro kerskuchje, verwachten wij wel dat er een lager aandeel van de mensen positief zal testen.'' Dringende oproep ,,Het is belangrijk dat mensen mét coronaklachten, zoals hoesten, verkoudheid of verhoging, snel bij een van de GGD's terecht kunnen voor een test'', zegt De Gouw. „Daarom roepen we mensen zón der klachten of met algemene vra gen op om het afsprakennummer niet te bellen.'' Volgens de GGD belde gisteren een op de vier men- Bestel nu op kpn.com/oppo of bel 0800-0402 woensdag 3 juni 2020 Omdat het risico te groot was dat hij gevoelige informatie lekte aan criminelen, is politiemol Orm K. eerder gearresteerd. Dat zeg gen bronnen dicht bij het onder zoek van de rijksrecherche. Koen Voskuil Utrecht GO Het landelijke afspraaknummer voor coronatests 0800-1202, waar iedereen met klachten zich sinds gisteren kan melden, is op de eerste dag platgebeld. Doordat mensen verschillende keren probeerden een mede werker te spreken te krijgen, ontstond een toestroom van 323.000 telefoontjes. Marcia Nieuwenhuis Leiden/Den Haag Binnen 48 uur worden men sen gebeld met de uitslag van de test. foto anp DEALS Kijk op kpn.com/oppo voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11