Familie George Floyd wil onafhankelijke autopsie laten uitvoeren 9 Protesten in Europese steden I Protesten VS resteren als ze niet op de stoep lopen. Uit het hele land komen video's waarin is te zien hoe sommige agenten vreedzame activisten en journalisten te lijf gaan met wapenstokken, pepperspray of rubberkogels. In New York rijdt een politieauto in op demonstranten die de wagen omsingelen. Er is ook een andere kant: evenveel beelden duiken op van agenten die meelopen in vreedzame pro testmarsen, of samen met demonstran ten knielen om de Amerikanen te her denken die omkwamen door het geweld van hun collega's. Het zijn zulke beelden die het land af en toe geruststellen - Amerika brandt, maar er is nog hoop. In onder meer At lanta en Houston komen politiechefs met demonstranten praten, om hun te vertellen dat ze óók vinden dat racisme en buitensporig geweld in het politie korps nu eindelijk eens echt moeten worden aangepakt. Puinhoop De president, normaal degene die kal merende woorden spreekt, doet nu geen moeite om het land tot bedaren te bren gen. Trump beloofde in zijn donkere in- auguratiespeech een 'Amerikaans bloed bad' te beëindigen. Nu hij drie jaar aan de macht is, is de puinhoop groter dan ooit sinds rellen na de moord op Martin Luther King in 1968. Het coronavirus eiste in de afgelopen maanden al meer dan 100.000 levens. Bij gebrek aan door tastende reactie van de Amerikaanse overheid en het Congres werden 40 mil joen mensen werkloos. Maar ook nu daar nog een compleet uit de hand gelopen protest bovenop komt spreekt Trump zijn nerveuze natie niet toe, tegen het advies in van medewerkers die een tv-toespraak aanraadden. De pre sident gooit zelfs olie op het vuur. Warm bedoelde woorden bij de lancering van een Amerikaanse ruimteraket - 'Ik be grijp de pijn die mensen voelen' - raken vergeten als hij vanuit het Witte Huis dreigende tweets het land instuurt. Terwijl online bewijs opduikt van bui tensporig politiegeweld tijdens een pro test tegen buitensporig politiegeweld, roept de president op tot harder optre den. De geheime dienst zou gretig wach ten op 'actie', en 'de meest valse honden en onheilspellende wapens' in petto hebben voor iedereen die een poging doet het Witte Huis te bestormen. Trump omschrijft de menigte voor zijn ambtswoning als 'zogenaamde de monstranten', en spreekt van 'misdadi gers', zonder te erkennen dat de meesten vreedzaam verandering komen eisen. De Amerikaanse president kent maar één verdediging: de aanval. Hij geeft in tweets de schuld aan de media, de De mocratische burgemeesters van steden waar de vlam in de pan slaat, en - curi eus, aangezien hij geen enkel ambt be kleedt - Joe Biden. De burgemeester van Atlanta laat zich ontvallen dat de president maar beter zijn mond zou kunnen houden. ,,Dit ver laagt de temperatuur niet'', mopperde gouverneur Larry Hogan van Maryland, een partijgenoot van de president. ,,Dit is voortdurende escalatie van de retoriek. Het is het tegenovergestelde van de boodschap die uit het Witte Huis zou moeten komen." De politie wist dat de winkelbe diende die het alarmnummer belde omdat Floyd met vals geld betaald zou hebben, hem beschreef als 'vreselijk dron ken'. ,,Hij heeft zichzelf niet onder controle'', zei de verkoper. Volgens de aanklagers zei Floyd al voordat hij in de houdgreep werd genomen dat hij niet kon ademen. De agent die zijn knie in de nek van Floyd bleef drukken nadat hij had gesmeekt om lucht, be- DEMONSTRATIES Vervolging ftlACKUV! dinsdag 2 juni 2020 GO Protest (144) O Avondklok (44) Staat waar National Guard is ingezet (21) Minneapolis, Minnesota De familie van George Floyd laat een onafhankelijke autopsie uitvoeren. De dood van de man uit Minneapolis in een politiehoudgreep was de aanleiding voor soms grim mige protesten in de hele VS. Floyd gaf voor zijn overlijden zestien keer aan dat hij niet kon ademen, blijkt uit een recon structie die The New York Times maakte op basis van videobeel den van omstanders en beveili gingscamera's van restaurants in de buurt. Zichtbaar is dat hij al onwel lijkt voordat de agenten hem minutenlang op de grond drukken. Hij is niet agressief. De eerste voorlopige bevindin gen van een lijkschouwer zou den er volgens aanklagers op wijzen dat Floyd overleed door de combinatie van de politiehoudgreep, bestaande gezond heidsproblemen met onder meer zijn hart en 'moge lijk' bedwelmende middelen. Het voor lopige rapport stelt i Agent D dat geen fysieke Chauvin v sporen van verstik- volgd voo king zijn gevonden. foto afp Een toxicologisch rapport laat nog op zich wach ten. i Agent Derek Chauvin wordt ver volgd voor doodslag. wusteloos raakte en de agenten een ambulance hadden opge roepen, zit vast en wordt ver volgd voor doodslag. Hij ver schijnt volgende week voor het eerst in de rechtbank. De drie politiemannen die erbij waren maar niet ingrepen, zijn ontslagen. De familie van Floyd wil dat ook zij vervolgd worden. De politiechef van Minneapolis, Medaria Arradondo, zei in ge sprek met CNN over vragen van de familie Floyd dat hij de drie andere agenten medeplichtig acht. De hoogste justitiebaas in Min nesota, voormalig Democra tisch Congreslid Keith Ellison, heeft het dossier overgenomen a van lokale aankla gers. Hij waar schuwde dat tijd nodig is om de zaak grondig aan te pak ken. „Vervolging van politiemensen voor wangedrag, inclu sief moord en doodslag, is heel rek moeilijk, en als je >rdt ver- kijkt naar de zaken doodslag. die het publiek de afgelopen jaren ge zien heeft, is het makkelijk te zien dat dat waar is'', zei hij in een interview met Fox News. „Mensen vragen geduld te heb ben nadat ze zo lang geleden hebben en zo lang geen ge rechtigheid hebben gekregen, dat vraagt veel van hen. Maar als je zeker wilt weten dat deze zaak tot een succesvolle vervol ging leidt, moet je de advocaten begrijpen die aan de andere kant zullen staan. Ze zijn zeer bekwaam en zullen proberen elke schakel in de keten te doorbreken.'' LONDON Behalve in Amster dam gingen in verschillende andere Europese steden men sen de straat op om te protes teren tegen politiegeweld in Amerika. In Londen (foto) heb ben betogers volgens de BBC de grootste betoging sinds de invoering van de lockdown van wege het coronavirus gehouden op Trafalgar Square. Ze blok keerden de weg naar de Ameri kaanse ambassade. Er werden enkele aanhoudingen verricht. In Berlijn kwamen volgens de politie zondag ongeveer 1500 mensen bijeen om te demon streren. En in München was een kleine betoging voor het Ameri kaanse consulaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9