8 NIEUWS De crisis is compleet in de VS. Midden in een pandemie die 40 miljoen mensen werkloos maakte, leidt de plaag van voortdurend politiegeweld tegen zwarte inwoners tot een nationale woedeuitbarsting. Een avondklok in de hoofdstad en tien tallen andere steden, militairen in de straten van Los Angeles, Atlanta en Minneapolis, rookwolken boven het Witte Huis. In delen van Amerikaanse steden monden vreedzame protesten avond aan avond uit in wetteloosheid, met uitgebrande politieauto's, leegge roofde winkels en doden tot gevolg. De eenheid is verdwenen onder de Amerikanen die na de dood van George Floyd de straat op zijn gegaan om een einde te eisen aan politiegeweld dat bo vengemiddeld vaak zwarte Amerika nen treft. De meesten komen niet om te vechten. In New York probeert Aapri Cummings iedereen in het gareel te houden, als ze door de straten van Brooklyn marcheert. ,,Raak hen niet aan, dat is wat ze wil len!" roept ze naar mede-demonstran ten die een discussie aangaan met agenten. ,,We zijn allemaal boos. Maar er is een goede manier om dit te doen: vreedzaam, en zonder schade toe te brengen aan je gemeenschap'', zegt ze. Ze vreest dat de boodschap niet meer overkomt, nu plunderingen en geweld het nieuws domineren. Maar tegenhouden kan ze het niet. Verderop in Brooklyn worden winkels vernield. Waar zij eerder op de avond voorop ging in spreekkoren over ge rechtigheid en democratie, gooit een witte demonstrant niet veel later een brandend voorwerp in een politieauto. Eerder wordt nog gedanst, als een buurman via de speaker voor zijn raam reggae de straat op blaast. De menigte kent ook onruststokers. Een jonge vrouw draagt een zwarte sweater met logo van de antifascistische beweging onder de skibril die haar moet bescher men tegen pepperspray en traangas. Volgens het Witte Huis zitten vooral zulke radicaal-linkse activisten achter de onrust. Lokale leiders in onder meer Minneapolis wezen juist naar extreem rechts: blanke racisten en drugsbendes zouden geweld en onrust komen sto ken. Sommige boze, wanhopige de monstranten kan het niet veel meer schelen. ,,Ik heb genoeg van vreedzaam protesteren'', roept Adrian Napier (19), net nadat hij pepperspray uit zijn ogen Pas als we geweld gebruiken, wordt er naar ons geluisterd. We zijn er moe van heeft gewassen. „Pas als we geweld ge bruiken, wordt er naar ons geluisterd." Adrian vreesde vorig jaar zelf een van de zwarte mannen te worden die ster vend door politiekogels te zien zijn in een schokkerige video. De beelden staan online: hij zat ongewapend in de New Yorkse metro, toen hij onder schot werd gehouden vanuit een groep van zo'n tien agenten die op zoek wa ren naar een wapen. Ze doken bovenop hem, en vonden niets. ,,We zijn er moe van, iedereen is moe.'' Sfeer slaat om De sfeer slaat plots om. Een uur later zijn twee politieauto's uitgebrand, gooien demonstranten waterflessen en een enkele steen richting agenten, om singelen ze auto's die versterkingen ko men brengen en slepen ze blokkades van vuilnisbakken op het kruispunt. De fik gaat erin. Het voelt dan niet meer als protest waar de politie de orde handhaaft, maar als een gevecht, tussen agenten en burgers. De New Yorkse po litiechef heeft helikopters en intimide rende hoeveelheden agenten gestuurd. Ze staan erop dat de straat vrijblijft en aarzelen niet hardhandig mensen te ar- dinsdag 2 juni 2020 Karlijn van Houwelingen Washington -Adrian Napier, demonstrant Demonstranten houden een foto van George Floyd Demonstraties die vreedzaam beginnen, monden uit Een politieauto in Boston is door demonstranten in omhoog tijdens protesten in Detroit. foto afp in plunderingen, zoals hier in Brooklyn. foto ap brand gestoken. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8