CORONAVIRUS 4 Update Aantal besmettingen gemeld wereldwijd: 6.217.949 Aantal doden gemeld wereldwijd: 373.032 Aantal mensen genezen wereldwijd: 2.667.262 Aantal besmettingen gemeld in Nederland: 46.545 Aantal doden gemeld in Nederland: 5962 iïnJ r^ViOOn De eerste dag in 'het nieuwe Nederland' verliep grotendeels als verwacht: velen belden voor een coronatest en we kozen als vanouds allemaal zo ongeveer dezelfde plek voor vertier. Al was het op de Dam wel heel druk. Alsof corona niet bestaat. Wie de video ziet van een ploegje vrolijke cafébezoekers dat in polonaise door de kroeg slingert, krijgt bijna de neiging om naar het scherm te roepen: 'Houd afstand!' Maar de 1,5 meterregel was gisterochtend even uit beeld in café Schuttershof in het Brabantse Esbeek. Als het filmpje op Twitter belandt, ontploft er een virtueel bommetje, met reacties uit de categorie 'sluiten die tent' en 'zet een hek om Brabant'. De barman baalt van de uitglijder, vertelt hij via de telefoon: ,,Dit was bij een besloten activiteit, we namen af scheid van de vorige uitbater. In een emotioneel moment ontstond even een rondje polonaise. We zien dit als een foutje, dit gaat niet meer gebeuren.'' Het Brabantse café was niet de enige plek waar het coronabesef zoek leek. Het was dringen bij trekpleisters. In Breda werd re creatiegebied de Galderse Meren afgesloten, de Haagse politie raadde bezoekers af om nog naar Scheveningen te komen. En het antiracismeprotest op de Dam in Amsterdam trok duizenden demonstranten. Velen droegen een mondkapje, maar 1,5 meter af stand houden lukte vaak niet. Voor het middaguur stonden rijen bij diverse terrassen in het land: veel bezoekers wilden deze alternatieve 'nieuwjaarsviering' live meemaken. ,,Dat is niet zo heel vreemd'', zegt hoogleraar psychologie Paul van Lange (Vrije Universiteit Amsterdam). ,,Je wil het op het moment suprème bele ven. Omdat het leuk is op het mo ment zelf en om er later napret van te hebben: je was erbij.'' Van Lange vindt dat Nederland geslaagd is voor de eerste massa- psychologische test hoe om te gaan met een grote versoepeling, Wat mij opvalt is dat er veel draagvlak is voor de coronaregels ondanks de soms te volle parken, pleinen of boulevards. ,,Dat zijn excessen. Wordt het mooi weer en mag je weer naar de horeca en naar buiten, dan denk je al snel aan de voor de hand liggende locaties. Wat mij opvalt is dat er veel draag- vlak is voor regels, en dat de collec tieve reactie op die polonaise zo eensgezind is.'' Voorzitter Hubert Bruls van het Veiligheidsberaad liet weten 'vooral gezelligheid terug te krij gen uit de 25 veiligheidsregio's'. ,,Mijn indruk is dat de horeca rus tig van start is gegaan. Opvallend is dat ook nu weer veel mensen naar het strand, naar parken en re creatiegebieden zijn gegaan. Daar blijven mensen op zulke dagen toch heel graag naartoe gaan. Dat blijft een uitdaging.'' Massabijeenkomsten zoals in Amsterdam maken virologen extra nerveus. ,,Demonstreren is een recht, maar je moet je wel aan de regels houden'', meldt Jan Kluyt- mans, hoogleraar microbiologie. ,,Afstand houden dus. Waarom zou dat hier niet gelden?'' Viroloog Ab Osterhaus: ,,Duizenden men sen bij elkaar is net een voetbalsta dion, en we weten wat de gevol gen kunnen zijn. Het kan helpen dat het buiten is en mensen mondkapjes dragen, maar dit moet goed gemonitord worden.'' dinsdag 2 juni 2020 GO In Brazilië zijn inmiddels meer dan een half miljoen besmettingen met het coronavirus bekend. Dat is de helft van het totaal in Latijns-Amerika, waar nu meer dan een miljoen coronagevallen zijn gere gistreerd. Een versoepeling van de lockdownmaatregelen heeft in Engeland geleid tot rijen bij scholen en winkels. Zo'n 2 miljoen jonge kinderen konden maandag weer naar school en veel winkels openden voor het eerst in weken de deuren. Het coronavirus neemt af in kracht, zegt de Itali aanse dokter Alberto Zan- grillo. „Klinisch gezien be staat het virus niet langer in Italië. Uit tests blijkt dat het aantal viruscellen sterk is afgenomen in ver gelijking met de tests die een of twee maanden ge leden werden gedaan." De Belgische prins die zich in Spanje weinig aan trok van de coronamaat regelen heeft zijn excuses aangeboden. Prins Joa chim (28) raakte op een feest in het Spaanse Cor doba besmet met corona. De prins zegt dat hij zijn daden 'diep betreurt' en dat hij 'de gevolgen ervan zal aanvaarden'. Hij had na aankomst veertien dagen in quarantaine moeten gaan. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws De inc, ¥t« :o ''V>, LI L EVERYBOP» Lf)CK LjV£5 Dag 1 volgens plan, Niels Klaassen Den Haag/Hilvarenbeek - Paul van Lange, psycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4