Strandwachten hebben vanuit nieuwe posten beter uitzicht Mister Ledel' John Bolsius is niet meer Kerken gaan weer open, met hostielepel en kuchschermen 7 Verzoek projectontwikkelaar John Bolsius, hét gezicht van het Ledeltheater in Oostburg, is zaterdag op 67- jarige leeftijd over leden. De ontwikkelaar is contractueel verplicht op i januari 2021 de gron den voor de eerste fase van Plan Perkpolder af te nemen en te beta len. De coronacrisis maakte HAZ echter vleuggellam, de verkoop van de eerste 85 woningen op het voor malige veerplein is niet gestart. Bo vendien hangen de ontwikkelaar nog bezwaren tegen afgegeven ver gunningen boven het hoofd. Het onherroepelijk zijn van de vergun ningen is een voorwaarde voor de afname en het is mogelijk dat op 1 januari deze procedures nog niet zijn doorlopen. Dit alles brengt Hulst in een lastig parket. Plan Perkpolder omvat 450 hui zen, een golfbaan, een jachthaven met 350 aanlegplaatsen, een hotel en een restaurant. Begin april is de omgevingsvergunning verleend voor de eerste fase van het plan: de bouw van 85 woningen en apparte menten op het Veerplein. Er komen twee appartementencomplexen, van 18 en 22 woningen. Ook komen er 32 rijtjeswoningen, zes twee-on- der-één-kapwoningen en zeven vrijstaande huizen. ,,HAZ had voor de zomer willen beginnen met de verkoopcampagne voor de wonin gen. Maar door corona is het mo mentum weg", zegt wethouder René Ruissen. Ook kwam er op het laatste mo- ment een bezwaar binnen op de omgevingsvergunning en werd bij de rechtbank een voorlopige voor ziening aangevraagd tegen diezelfde vergunning. Bovendien loopt er nog een procedure tegen een al eerder afgegeven natuurwetvergunning. Ruissen wil vanwege de privacy wetgeving niet zeggen wie de be zwaren heeft ingediend. Maar de identiteit is makkelijk te achterha len: stichting Schone Polder, de stichting waarin kritische omwo nenden zich hebben verenigd. „Wij vinden dat de natuurwetvergun ning ten onrechte is afgegeven en daar hangt verder alles van af. Van daar ook het bezwaar tegen de om- HAZ had voor de zomer willen beginnen met de verkoopcampagne voor de woningen gevingsvergunning" zegt voorman Charles Heiszler. Ruissen wil ook niet zeggen welk bedrag HAZ moet betalen (,,die in formatie is vertrouwelijk"), maar uit documenten valt af te leiden dat dit om vijf miljoen euro gaat. Heiszler: ,,Die geheimzinnigheid van Hulst is tekenend. Maar ook alleen als het hen uitkomt." Hulst en HAZ zijn nu met elkaar in gesprek hoe het nu verder moet. Ruissen: ,,Wij zijn voor continuï teit, HAZ wil uitstel. We moeten er nu samen zien uit te komen." Vertraging van het plan, dat al zo veel tegenslagen heeft gehad, ligt voor de hand. Frank Gijsel Cadzand-Bad Tijdens het Pinksterweekend wer den drie nieuwe strandposten in gebruik genomen. De nieuwe ac commodaties hebben een hout- look uitstraling gekregen, passend bij nieuwe paviljoens waar ze bij in de buurt staan. Het betreft een investering van twee ton. De bewaking van de stranden in de gemeente Sluis is al jaren uitbe- steed aan RSG Safety, dat werkt met goed opgeleide studenten. In totaal zijn er vijf posten actief. De posten in Groede en Breskens zijn mobiele accommodaties en hoef den niet vervangen te worden. Voor Anton Mekkering van RSG Safety was de komst van de nieuwe posten geen overbodige luxe. ,,Vervanging was hard nodig. We staan met onze posten nu meer naar voren op het strand en dat zorgt dat het uitzicht voor de Vorige strandposten waren na twintig jaar dringend aan vervanging toe medewerkers een stuk verbeterd is. Ook binnen hebben de strand- wachten nu veel meer ruimte." In 't Zwin is de strandpost verplaatst en staat nu tussen paviljoen de Strandloper en de Zeemeeuw. Openingsfeest later De nieuwe strandposten zijn nog niet helemaal afgewerkt. Volgens wethouder Peter Ploegaert volgt het openingsfeest pas later. ,,Dat zal mogelijk pas na 1 juli zijn, om dat we dan met de posten weer hele dagen gaan draaien." Naast de bewaking zullen de medewerkers straks ook gaan op treden als gastheren en -vrouwen op het strand, om te wijzen op de 1,5 meter afstand. Verdere afspra ken moeten hierover nog worden gemaakt. Als onbezoldigd coördinator en programmaleider maakte John Bolsius van het stadstheatertje een ware cul tuurtempel; vernieuwend en ver rassend, voorstellingen van hoog niveau tegen een bescheiden prijs. De in Den Haag geboren Bolsius had jarenlang een reclamebureau in Roosendaal en adviseerde be drijven. Ook zat hij een tijd in de politiek. ,,Ik was alleen maar bezig met werk, maar vergat te leven", zei Bolsius daar later over. De knop ging om. Hij wilde een theatertje openen in Steenbergen, in navol ging van zijn opa die in Bergen op Zoom een theater-bioscoop had. Het was echter zijn tijd nog niet. Zijn verhuizing naar Hoofdplaat in de jaren negentig was een welover wogen keuze. Hij vond er een stek in de buurt van water en bos en kwam tot rust. Drie jaar later ont dekte hij het Ledeltheater. Een op roep voor vrijwilligers deed hem er belanden. Het theater was ta nende, er hing slechts één poster op het raam, de neonverlichting was stuk. De vonk sloeg meteen over, hij bracht het Ledeltheater weer tot leven. Sinds 1999 had Bolsius er een onbetaalde voltijdbaan. Onder zijn leiding werd de programmering opgefrist en verzesvoudigde het bezoekersaantal. Voor zijn inzet werd hij in 2007 benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. HULST Weliswaar met kuch- schermen, hostielepels, loop routes, 1,5 meter afstand, vooraf de aanwezigheid mel den en een verbod op koor zang, maar de rooms-katho- lieke kerken in Zeeuws-Vlaan- deren openen na bijna drie maanden weer voorzich tig de deuren. Zondag 7 juni vinden de eerste eucharistievieringen plaats in de basiliek van Hulst (11.00 uur), de Emmaüskerk in Ter- neuzen (11.00 uur) en de Hei lige Maria Hemelvaartkerk in Aardenburg (9.15 uur). Wel zijn strenge maatregelen van kracht: er mogen per viering maar dertig personen aanwe zig zijn en wie naar de mis wil, moet zich vooraf aanmelden bij de parochiecentra. De com munie (hostie) wordt pas vanaf 15 juni uitgereikt en dat zal gaan met zogenaamde hos tielepels. Samen zingen mag niet, bij koorzang is een ver hoogde kans op een besmet ting met corona. Deze maand wordt aange wend om te testen of het 'ker kelijk leven op 1,5 meter' goed werkt. Als dat het geval is, gaan in juli ook de andere kerken open dinsdag 2 juni 2020 Mogelijk uitstel Plan Perkpolder Strandwacht Tom Veldhuis houdt het strand van Cadzand-Bad in de gaten. foto anne hana Hulst aan Zee, de projectontwik kelaar van Plan Perkpolder, wil een jaar uitstel voor de afname en betaling van de eerste fase van het woon-recreatieproject. De gemeente Hulst wil juist vooruit. Beide partijen zijn in overleg over hoe nu verder. Sheila van Doorsselaer Perkpolder -René Ruissen, wethouder De vorige strandposten ston den er al twintig jaar en waren dringend aan vervanging toe. De strandwachten van 't Zwin, Cadzand-Bad en Nieuwvliet- Bad kunnen vanaf nu de wacht houden in gloednieuwe onder komens. -Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48