'Bieb is belangrijk voor de leefbaarheid' II Naereboutpenning voor tien jaar Stichting Jayden 7 'S -GRAVENPOLDER ACTIE TEGEN SLUITING Een handteke ningenactie, boze brieven naar de gemeente Borsele en een groots opgezette enquête. 's-Gravenpolder laat zich niet zomaar de bibliotheek afpakken. Mieke Kruidhof (74) vindt zichzelf be slist geen actievoer der. Maar toen ze een paar weken geleden in de krant las dat de ge meente Borsele om het huishoud boekje weer op orde te krijgen de bibliotheek in 's -Gravenpolder wil sluiten, overwon ze haar schroom. ,,Ik dacht: dit kan toch niet zomaar gebeuren. Als nie mand z'n mond opentrekt, weet je zeker dat de bibliotheek gaat slui ten. We moeten op de een of an dere manier protesteren." Kruidhof legde handtekingen- lijsten neer in de bibliotheek en op elke verdieping van het naastgele gen woonzorgcentrum De Zwake. ,,Het loopt als een tierelier. Bijna iedereen wil tekenen." Persoonlijk zou ze het verdwij nen van de bieb een groot gemis vinden. ,,Ik ben alleenstaand. Een bezoek aan de bibliotheek is een reden om uit huis te gaan, even andere mensen te zien. Ik kom er één of twee keer per week. Behalve boeken lenen en de krant lezen, maak je ook een praatje met ande ren. Ik zou niet weten waar je dat anders kunt doen." Wie over een auto beschikt, zou naar Kapelle, Goes of Heinkens- zand kunnen rijden. ,,Maar dat werpt wel een drempel op. Terwijl de bibliotheek nu juist heel laag drempelig is. Veel mensen gaan er na het boodschappen doen nog even naartoe. Voor de leefbaarheid van het dorp is het belangrijk dat de bibliotheek blijft." Welbevinden Ook Annemarie Prince is in actie gekomen. Ze heeft, net als Kruid hof, alle raadsleden aangeschre ven. De oud-lerares Nederlands vindt de mogelijke sluiting een verkeerde bezuiniging. „Cultuur is vaak een makkelijk middel omdat het niet tot de primaire levensbe hoeften behoort, zoals voedsel en gezondheid. Maar voor het welbe vinden van de inwoners is het wel van groot belang." Prince vindt dat een uitleenpunt Een bezoek aan de bibliotheek is een reden om uit huis te gaan of digitaal lezen nooit de entou rage van een écht bibliotheek kan vervangen. ,,Het gaat niet alleen om het boeken lenen. Ik ging er laatst met mijn kleinzoontje naar toe. Het tussen die boeken rom- melen en er eentje uitkiezen, is natuurlijk heerlijk voor kinderen. Door in aanraking te komen met boeken, leren ze lezen." Dorpsraad De dorpsraad van 's-Gravenpolder heeft afgelopen week huis-aan- huis een enquête verstuurd om te peilen hoe de inwoners denken over de voorgenomen sluiting van de bieb én het vrijwilligershuis (dat naar het gemeentehuis zou moeten). Voorzitter Gert-Jan van Riet noemt het 'bizar' dat Borsele de twee cruciale voorzieningen wil sluiten. ,,De culturele raad, senio renraad en WMO-raad hebben de cijfers geanalyseerd en het blijkt dat onze bibliotheek per uur de meeste boeken van de hele Oos- terschelderegio uitleent." De 'po- sitief-kritische' dorpsraad wil zelfs graag meedenken over alter natieve bezuinigingen. ,,Maar we wachten al acht weken op de on derliggende cijfers." Van Riet benadrukt dat beide voorzieningen zeer laagdrempelig zijn en door alle bevolkingsgroe pen wordt bezocht. Ook alle scho len pleiten voor behoud van de bieb. De gemeenteraad vergadert 25 juni over de bezuinigingen. ,,We hebben duidelijk gemaakt dat die absoluut niet digitaal mag worden gehouden. Ik wil de men sen in hun ogen kunnen kijken en ondervragen. Als dat niet kan, moet het besluit maar worden uit gesteld." Joeri Wisse Goes De penning wordt eigenlijk alleen aan personen uitgereikt, maar voor Stichting Jayden maakte burge meester Margo Mulder zaterdag graag een uitzondering. ,,De aanlei ding is ontzettend verdrietig, maar wij hebben enorme waardering en respect voor de tomeloze inzet waarmee jullie dit bedrag hebben opgehaald." Mulder heeft zelf nog aan de nightrun, één van de laatste activi teiten, mee kunnen doen. ,,Vooral de memory lane met al die portretten van kinderen op de Stenen Brug, maakte veel indruk op mij." Dick van de Velde nam het initia tief voor de uitreiking van de pen ning. Als voormalig kroegbaas in Goes was hij betrokken bij de orga nisatie van de benefietconcerten door Racoon Friends. ,,Het liefste zou ik jullie bedanken op het po dium", zei hij. ,,Voor een vol plein met 8000 mensen en twee bierkra men, waarmee we samen weer een berg geld zouden ophalen. Maar het is niet anders. Ik heb begrip en waardering voor het feit dat jullie na tien goede jaren hebben besloten te stoppen." Rob en Jolanda Faasse, de ouders van Jayden, namen de penning in ontvangst. ,,We hebben het niet al leen gedaan", benadrukte Rob. Ook oud-voorzitter Edwin Franse en de huidig bestuursleden Sabine Maas, Angelo de Putter, Gerben Franse en alle vrijwilligers die bij de evene menten betrokken waren, verdie nen volgens hem alle waardering. Het afsluiten van tien jaar Stich ting Jayden brengt gemengde ge voelens met zich mee. ,,In het begin heeft dit ons heel erg op de been ge houden, vooral de eerste jaren put j e er veel kracht uit", vertelde Rob. Te gelijk geeft het besluit ook veel rust. ,,Natuurlijk gaan we ook de saam horigheid bij alle evenementen missen." dinsdag 2 juni 2020 Joeri Wisse 's-Gravenpolder Lenneke Jacobse zet haar handtekening tegen de voorgenomen sluiting van de bibliotheek in 's-Gravenpolder. foto johan van der heijden -Mieke Kruidhof De Frans Naereboutpenning is uitgereikt aan het bestuur van de Stichting Jayden, met Rob en Jolanda Faase op de voorgrond. Ach ter hen staan de (oud-)bestuursleden Edwin en Gerben Franse, Sa bine Maas en Angelo de Putter. foto johan van der heijden In tien jaar tijd met tal van eve nementen meer dan één miljoen euro ophalen voor de bestrijding van neuroblastoom kinderkan ker. Dat is een prestatie van we reldformaat. Reden voor de ge meente Goes om de ouders van de in 2009 overleden Jayden en de andere bestuursleden van de stichting te onderscheiden met de Frans Naereboutpenning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44