CORONAVIRUS Nog eens drie nertsenbedrijven besmet met coronavirus NIEUWS 3 De terrassen zijn dit jaar het symbool van vrijheid. Het mag weer, maar op de eerste dag loopt het niet storm. De donkere wolken zijn nog niet verdwenen. De branche vreest voor het voortbestaan van een derde tot de helft van de horecazaken. Ze grijnzen van oor tot oor. Danyo (46) en zijn vriendin Moni que (34) staan al om 11:45 uur klaar bij hun gereserveerde tafel op het terras van North End, aan - vanzelfspre kend - het Noordeinde in Leiden. ,,Ein-de-lijk! Ik voelde me bijna onzeker om hier te gaan zitten. Zó onwennig. Nu voelt het leven weer normaal'', zegt Danyo. Hij werd er emotioneel van, van zijn eerste biertje van de tap. Monique aan de witte wijn en samen het glas heffen. ,,Hij is te veel thuis ge weest'', verklaart vriendin Moni que. ,,Hij heeft prikkels nodig.'' Op het terras, lekker mensen kijken, genieten van je favoriete drankje en eindeloos ouwehoeren. Anderhalf uur en vier bier later staat de grijns nog steeds op Da- nyo's gezicht. Zijn mooie pinkster dag kan niet meer stuk. ,,Ik heb dit tafeltje tot vier uur gereserveerd! Al had ieder biertje me een tientje gekost, het is het waard. Het Ne derlandse terras zou cultureel erf goed moeten worden.'' Niet alle tafels zijn bezet bij North End. En op de Beesten markt zijn bijna alle stoeltjes leeg. Het lijkt drukker in de parkjes dan op de terrassen. ,,Als dit zo blijft, gaat het niet goed. De mensen is heel veel angst aangepraat'', foetert Edwin Vlek van FNV Horeca. Op deze manier komt er zeker een tweede golf en dan niet van het vi rus maar van ontslagen in de ho reca. ,,Het kabinet zou Nederland wel een rondje mogen geven. Ik meen het: iedere Nederlander vijf euro om iets te gaan drinken.'' Lustrum Diana Lepelaar lacht, dat zit in haar natuur, maar heel blij is ze niet. In twee uur heeft ze achttien gasten gehad, vooral in de terrastuin ach ter. Straks komt er nog een groepje borrelen en daarna nog een handje vol eters. ,,Ik heb 28 mensen in dienst van wie tien fulltime.'' Van- daag werken er zeven en het vergt weinig rekenkunde om te becijfe ren dat ervandaag niets wordt ver diend. ,,Ik heb drie maanden alle lo nen doorbetaald. Ook van de op roepkrachten. Nu ben ik blut.'' Ze viert dit jaar haar eerste lus trum. Vijf jaar geleden begon ze café Leidse Lente. ,,Die eerste dag had ik zevenhonderd gasten en toen ik ging slapen, telde ik een berg geld. Ik wordt schatrijk, dacht ik. Nu is het erop of eronder. Zo draai ik nog geen 30 procent van mijn omzet. Over vier maanden ben ik failliet of ik heb het gered.'' Ze heeft de prijs van een kop koffie en het glas bier met 5 cent ver hoogd, maar daar heb je niets aan zonder klanten. Directeur Dirk Beljaarts van Ko ninklijke Horeca Nederland, trof van Maastricht tot Haarlem ner gens tjokvolle terrassen. Hij zegt dat de overheidssteun voor de ho reca steviger moet. ,,Anders krijgt een derde tot de helft van de on dernemers problemen om te over leven. Ik zou zeggen tegen de con sument: kom weer, er niets meer om bang voor te zijn.'' Lepelaar staat moederziel alleen op de drie meter extra terras ruimte die ze mocht pakken van de gemeente. Ze denkt en hoopt vooral dat de klanten even de kat uit de boom kijken en later deze week weer komen. Dat blijkt ook uit een enquête op de site van deze krant. Van de ruim 100.000 men sen die die invulden, ging slechts 11 procent meteen het café in. De rest wacht af. Maar misschien heb ben Nederlanders massaal die kleine tuintjes en balkonnetjes ge zellig gemaakt en drinken en eten ze voortaan veel vaker thuis, lek ker dicht op elkaar. Desinfecterend In de terrastuin loopt de kelner met een emmertje spuitflessen waar zojuist twee gasten zijn ver trokken. Hij draagt plastic hand schoenen en strekt zijn arm hele maal uit als hij iets aangeeft. De biertafels staan op anderhalve me ter. Eén tafel is bezet. Kees en Lise- lotte zijn huisgenoten en mogen tegenover elkaar. Straks komen er vrienden en die moeten aan het andere uiteinde van de tafel zitten, achter de gele 1,5 meterstreep. ,,Het maakt niet uit. Hier hebben we zó naar verlangd.'' De kelner sprayt de lege tafel in met een desinfecterend middeltje, voor het geval dat er een ver dwaalde coronaatje zich dacht te nestelen en er tóch nog iemand komt. Van de drie besmette bedrijven be vinden zich er twee in de gemeente Sint Anthonis in de buurt van Hel mond en één in Gemert-Bakel. Ook is er bij een vierde bedrijf in Venray sprake van een verdenking. Bij deze fokkerij vindt nader onderzoek plaats. De besmettingen zijn geble ken uit de verplichte onderzoeken die momenteel uitgevoerd worden onder alle nertsenhouderijen. Dat schrijven minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid en minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit in een brief aan de Tweede Kamer. Het Outbreak Management Team (OMT) is gevraagd deze nieuwe besmettingen mee te ne men in hun advies van morgen. Op basis van het advies van het OMT zullen minister De Jonge en minis ter Schouten mogelijk aanvullende maatregelen nemen rondom de problematiek op de nertsenhoude- rijen, waarbij ook het ruimen van dieren als ultiem middel op tafel ligt. Tot die tijd reageren beide bewindslieden verder niet op de nieuwe besmettingen. Het kabinet gaat er vooralsnog van uit dat de besmettingen die op vier Brabantse nertsenhouderijen zijn aangetroffen, geen infectiege vaar opleveren voor de directe om geving. In lucht- en stofmonsters die zijn genomen, is het virus niet aangetroffen. Maar als het virus langere tijd rond blijft gaan onder nertsen, kan dat op termijn ook tot nieuwe in fecties bij mensen leiden. Daarom wordt extra onderzoek gedaan, met name bij de pups die de afgelopen weken zijn geboren. Als die ook zijn besmet, bestaat het risico dat een 'reservoir' ontstaat. Meldplicht De minister stelde eind april al een meldplicht in voor nertsenhouders, dierenartsen en personen in onder- zoeksinstellingen. Ademhalings problemen en verhoogde sterfte bij nertsen moeten sindsdien gemeld worden bij de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA). De maatregel volgde op het aantref fen van nertsen besmet met corona bij twee nertsenfokkers in Brabant (Gemert-Brakel en Laarbeek). De dieren vertoonden verschillende verschijnselen waaronder ademha lingsproblemen. Volgens het ministerie is uit eer der onderzoek gebleken dat fret- achtigen - waartoe ook nertsen be horen - gevoelig zijn voor besmet tingen met het longvirus. Het RIVM gaat er vooralsnog niet van uit dat de besmettingen bij nertsen een extra risico opleveren voor de volksgezondheid. dinsdag 2 juni 2020 'Het kabinet zou heel Nederland wel een rondje mogen geven' Ton Voermans Leiden Danyo en Monique genieten met volle teugen van hun drankje op het terrasje van het Leidse café North End. FOTO'S JEAN-PIERRE JANS Edwin Vlek drinkt zijn eerste biertje op het terras van Galerie Café Leidse Lente sinds de lock- down in maart. Op nog eens drie Brabantse be drijven zijn nertsen besmet met het coronavirus, zo heeft het ka binet gisteren bekendgemaakt. In totaal zijn bij zes verschil lende nertsenhouderijen dieren besmet. William van Houte Den Haag Nertsen blijken gevoelig voor besmettingen met het longvirus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3