Ete: aolfjes, daer g'loaf ik nie in 9 Zuiderburen UITZENDING OP NPO 2 HET BEWOGEN LEVEN VAN ANJA HERMANS^ Streektaal De omroep Human zendt zondag 7 juni op NPO2 het eerste deel uit van de reeks Dus ik volg. Stine Jensen onderzoekt in die reeks wat volgers drijft. In deze uitzending komt ook Anja Hermans aan het woord. Als tiener een 'eco-terrorist' in Antwerpen, nu een criminologe. Stine Jensen praat met Anja Hermans in de schaduw van de kerncen trale van Doel, in die om geving woont ze momenteel. Her mans praat over haar lieve ouders, maar raakt al snel aan waar het misliep. Op school werd ze vaak gepest, ze vluchtte weg in boeken met te beladen thema's voor een tiener. Anja kwam in Antwerpen te recht in het milieu van punkers en krakers, hielp daklozen en nam deel aan een resem betogingen. Tot ze een soort goeroe ontmoette die haar wijsmaakt dat betogen niet volstaat. In het gesprek met Stine Jensen verneemt de kijker verder niets over zijn identiteit. Het is een keerpunt dat haar leven een dra matische wending geeft. In de nacht van donderdag 12 au gustus 1999 gaat de vestiging van McDonald's in Merksem in vlam men op. Het is eind jaren 90 rond Antwerpen de zoveelste aanslag te gen de hamburgerketen van het ALF of het Animal Liberation Front. Dat ALF haalde in die tijd ook het nieuws met aanslagen op slachthuizen en nertskwekerijen. Het van oorsprong Britse ALF lokte in Antwerpen fanatieke milieu-ac tivisten, onder wie Anja Hermans. De tiener ontpopt zich tegen wil en dacht als de meest beruchte 'bad girl' van het land en dat is niet echt overdreven. Twintig jaar gele den probeert ze de auto van een onderzoeksrechter in brand te ste ken, het is voor haar de befaamde brug te ver. Hermans wordt gevat, verschijnt voor de rechter en zal meer dan vier jaar in de cel zitten. In 2003 komt Anja vervroegd vrij. Ze lijkt voor een ander leven te kiezen en gaat aan de slag op de kinderboerderij van Wilrijk, waar ook kwetsbare kinderen de dag doorbrengen. Maar begin 2009 haalt ze weer het nieuws. Voor de rechtbank van Dendermonde wordt duidelijk dat Hermans, in tussen 29, meer dan tien keer de kerncentrale van Doel is binnen gedrongen. Een actie waarmee ze wilde aantonen dat de kerncen trale niet voldoende is beveiligd. De rechter is niet te vermurwen en geeft haar een effectieve cel- straf van acht maanden. Milieube wegingen en een aantal politici vinden de veroordeling een schande. ,,Niet de boodschapper, maar de gebrekkige beveiliging van de kerncentrales vormt het probleem", zegt toenmalig Vlaams parlementslid Eloi Glorieux voor de partij Groen. Onderscheiding Over naar september 2015, Anja Hermans studeert op 35-jarige leeftijd af als criminologe en dat met grote onderscheiding. ,,Ik ben trots dat ik mijn zware verleden heb kunnen ombuigen tot iets po sitiefs", zegt ze. ,,De schaamte voor wat ik deed, zal altijd blijven. Nu is een droom vervuld, op naar de volgende. Ik wil een centrum opstarten om radicale jongeren uit extremisme te halen." Het zoveelste hoofdstuk in haar leven neemt wel een valse start. In november 2016 wordt Anja Her mans alweer veroordeeld voor het bezit van een pijl en een boog. Het is op zich geen verboden wapen, maar Anja kon geen wettige reden voor het bezit voorleggen. De ja ren daarna leek de criminologe met het bewogen verleden in de anonimiteit te zijn verdwenen. Haar tv-optreden bij Stine Jensen is daarom opmerkelijk. Wat is de kracht en de keerzijden van vol gen?", vraagt Jensen zich af. Anja Hermans kan het weten. Dus ik volg, NPO2, zondag 7 juni, 23.00 uur. Stine Jensen in Dus Ik Volg. foto human, niels bakker Toe dat de Corona d'r nog nie was kó je aalke weke in deze krante 'n stikje leze van twi maansen, die in 't eên of aore restau rant waere gaen ete in daer dan over schreve. Of de eihenaers van die eet- gelehen'eden d'r zó blie mee waere betwufel ik. Want die speurneuzen gee zelden 'n ciefer waer of je blie van oort. Ik las op 13 maerte 'kabeljauw van presi dentiële allure en gegrilde groenten die opperbest samen gaan met het nerveus-zoete van het hert'. 't Ciefer: 7,8. Bie mien op de rapporten stienge gewone ciefers, zaalfs gin aolfjes, want daer g'loaf ik nie in, m3 tehen- woordig gaet 't tot 'n ciefer achter de komma. Nog net nie as bie 't schae- senriejen tot twi ciefers achter de komma. As 't goed is mot je 'n achte gee in as 't uut de kunst is 'n nehene. 'n Zevene is ruum voldoende in is nie uut de kunst. Ier spreekt de ouwe schoolmeêster. Op mien rapporten ao de uuthever aole ciefers mit de betekenis gedrukt. 'n Tiene was uutmuntend in ik vond't leutig as ik die kon gee. M3 deze beoordelaers dienk ik 'n aor cieferstelsel. Ik mot wè toegee, as de vrouwe in ikke uut ete gae vinde m'n 't 3 gauw lekker. 't Ei vó ons aoltied wat feêstelijks. De vrouwe oef nie te ko ken, in j'oef ok nie of te wassen. In as de maansen aordig bin, in dat bin toch de meêste, dan gae m'n laeter nog 's trug. Dat kan ok wè 's tehenva- ole. Ofheloape jaer mieke m'n 'n bus- reize in 't eten in 't otèl onderwegt was verrukkelijk. M3 op de trugweg krehe m'n dae 'n streekgerecht in dat waere gebakke daarmen! Dae gae'k nie mi nae toe. Luilekkerland Bin die eetrecensies goed vó 't toe risme? As Belhen leze dat 'n restau rant m3 'n 7 kriegt gae ze d'r mis schien agheêl nie mi nae toe. Want Belhen zitte graeg in luilekkerland. Ik mot dienke an 't schilderie van Pieter Breughel de Oude: Luilekker land. Op dat schilderie k3 je 'n fehuur zie die of mit ope mond zit te wach- ten, want d'r kom 'n gebraeje oen recht op z'n ofvliehe. Zó gaet dat in Luilekkerland in 't is nie raor dat Breughel dat eschilderd eit, want ie kwam uut Brussel. Daer zouwe de maansen van de recensie toch wè 'n tiene motte gee vó de bedienieng. Ze zü 't nie doe, want nehens in tienen bin vó d'r eihe. 't Zou eêl goed weze, as dat schil- derie op eêl groóte doeken bie aalke inhang van je durp of stad op'ehan- gen oort. G'loaf m3, dat 'r dan nog vee meer toeristen ier komme. Ik vinde 't noe trouwes op Renisse vees te stille, mit die Corona. M3 misschien kunne ze in Boeren- gat of Turkije nog wat meer anloap gebruke. Ik noeme zó m3 'n paer uut'oeken in Zeêland. dinsdag 2 juni 2020 GO De kracht en keerzijde van volgen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Stine Jen sen en het verhaal van Anja Hermans. Dominique Piedfort Doel Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33