Trainingstocht De Ridder voor MS zowel geslaagd als mislukt '1,5 meter maakt mensen en economie kapot' 7 Oproep POV in Vlissingen dinsdag 2 juni 2020 Fietser Martijn de Ridder wordt uitgezwaaid door onder anderen zijn oma (tweede van links) voor het stadhuis van Veere. foto lex de meester Het gemeentebestuur van Vlis singen moet strenger (laten) op treden tegen jonge veroorza kers van overlast op de boule vards en in zowel de binnenstad als het Middengebied. Het moet afgelopen zijn met 'accepteren van overlast op diverse plaatsen in de stad'. René Hoonhorst Vlissingen Die hartenkreet laat de POV (Per spectief op Vlissingen) horen in een 'memo van onbegrip', een van Democratisch Zaanstad geleende, tot voor kort niet bestaande term die aangeeft dat burgers én een aan tal politici het gemeentelijk beleid niet langer kunnen volgen. De POV maakte zich tijdens de verkiezingen al sterk voor een 'zero-tolerancebeleid', benadrukt raadslid Ruud Kleefman. De fractie kan het dan ook niet over haar kant laten gaan dat de politiek weg lijkt te kijken van de problemen waar bewoners dag in dag uit tegenaan lopen. ,,We krijgen dagelijks van bewo ners van de boulevards en vanuit andere plaatsen in Vlissingen en Souburg te horen dat ze overlast er varen. Met het mooie weer van de laatste weken is het vooral op de boulevards raak. Groepen jongeren houden, zonder te betalen, par keerplaatsen bezet, intimideren voorbijgangers, veroorzaken ge vaarlijke verkeerssituaties door met scooters en quads rond te scheuren, gebruiken drugs, lachgas en drank in het openbaar en laten de rotzooi achter. Boa's (buitengewone op sporingsambtenaren, red) van de gemeente worden in hun gezicht uitgelachen en de politie laat zich maar hoogst zelden zien", somt Kleefman een keur aan klachten op. Als ze al eens surveilleren, wor den jongeren wel aangesproken, maar tot boetes leidt dat niet, mel den bewoners de POV-leden. ,,Als de jonge onverlaten drugs of lach gas gebruiken, staat er iemand op de uitkijk. Voordat de politie langs komt, zijn handelaars en gebruikers even weg om weer op te duiken als de agenten voorbij zijn, zien wan delaars en toeristen." Kleefman, die mede namens fractiegenoot Pim Kraan spreekt, benadrukt dat het aantal klachten hoger en heviger is dan voorheen, maar dat ze niet nieuw zijn. Nieuwsbrief Vier jaar geleden werd een bijeen komst belegd om overlastbestrij- ding hoog op de agenda te krijgen. De nieuwsbrief die B en W maan delijks zouden sturen, is bij één exemplaar gebleven, constateert de POV-fractie in een brief aan de col lega-raadsleden en het college. Repercussies Op initiatief van POV en andere oppositiepartijen werd vorig najaar wederom een bijeenkomst voor be zorgde bewoners gehouden. Door de coronacrisis is er nog geen ver volg aan gegeven, maar de bestrij ding van overlast blijft steken in goede bedoelingen, betoogt Kleef man. Het is volgens hem tijd dat niet langer wordt getolereerd dat 'groepen jongeren hun goddelijke gang gaan' zonder dat repercussies volgen. ,,Er moet eindelijk iets ver anderen. We roepen dan ook alle partijen op samen op te trekken in de strijd tegen de overlast. Niet wegkijken, maar direct en hard op treden." Martijn de Ridder (34) uit Veere baalde als een stekker en was tegelijkertijd apetrots toen hij zondagmiddag om 13.00 uur in de buurt van Tiel was. Hij stopte drie uur eerder met fietsen dan zijn bedoeling was, maar hij trapte in 21 uur wel ruim 300 ki lometer weg voor de Stichting MS Research. René Hoonhorst Veere De Ridder vertrok zaterdag om 16.00 uur vanaf de Markt in Veere. De hovenier had tot dik een half jaar geleden nog 'een gezonde he kel aan fietsen'. Maar doordat hij van dichtbij meemaakt wat de ziekte MS met een mens doet, be sloot hij geld in te zamelen om onderzoek naar genezing van multiple sclerose te steunen. In september wil hij in twintig da gen naar Zuid-Spanje fietsen en een trainingsrit is dan nooit weg. In de oefentocht wilde hij in een etmaal (24 uur) minstens 300 kilometer fietsen en wat extra sponsorgeld ophalen. Via de link https://www.inactievoorms.nl/ac tie/martijn-de-ridder kunnen mensen Martijn steunen. Duitsland Vol bravoure kondigde hij aan - met een blik op de hordes Duitse toeristen die dit weekeinde weer in Veere neerstreken - naar Venlo te rijden en de Duitse grens over te steken. De Ridder liet zondag morgen na het ontbijt weten dat Martijn de Ridder fietst in 21 uur 300 kilometer voor MS Research Duitsland een brug te ver was, omdat hij de Maas niet kon over steken. Hij stuitte op een brug waar geen fietsers overheen mochten. Hoewel hij 's nachts de man met de hamer wel was tegen gekomen, was hij vol goede moed om meer dan 300 kilometer af te leggen. Na enen 's middags meldde hij, een beetje teleurge steld: ,,Ik heb het geen etmaal vol gehouden, omdat ik ontzettende last van een knie had. Ik moest de pijn anderhalf uur verdragen om in elk geval 300 kilometer en 200 meter te fietsen." De pest in, maar ook tevreden omdat hij het gestelde kilometer- doel had gehaald. Zijn volgers toonden hun bewondering voor het doorzettingsvermogen en zorgden voor een opbrengst van ruim 1600 euro. ,,Er is intussen zo'n negen mille toegezegd. Dat geeft moed voor het Spaanse avontuur." Een kleine vijftig mensen pro testeerden zaterdagmiddag tus sen twaalf en één uur op de Markt in Middelburg tegen de aanhoudende coronamaatrege len. Zij vinden het blijven aan houden van anderhalve meter afstand 'te extreem en niet nodig'. René Hoonhorst Middelburg Demis Blaasse, een van de initia tiefnemers, benadrukte dat het goed is dat ouderen en mensen met een zwakke gezondheid worden af geschermd en goed in de gaten worden gehouden. ,,Maar als je met een helikopterview naar de huidige toestand kijkt, is het niet te volgen dat er een 1,5 metersamenleving in stand wordt gehouden. Het helpt de gezondheid niet, omdat je men sen sociaal-emotioneel kapot maakt. Mensen worden ziek van het gebrek aan contact. En het land gaat economisch naar de filistij nen." Blaasse en de zijnen hadden de actie wel bij de gemeente aange kondigd en hielden aanvankelijk keurig anderhalve meter afstand. ,,We willen mensen in het centrum gewoon laten zien dat niet iedereen zich achter de maatregelen schaart. We moeten met zijn allen in actie komen om de politiek op andere gedachten te brengen." Anne Fer- mont, een van de andere initiatief nemers, had wel iets rebelser willen demonstreren om het winkelend publiek (waaronder opvallend veel Duitsers) te laten merken dat ze de coronamaatregelen zat is. Mensen zijn bang voor een boete en sluiten zich niet bij ons aan -Demis Blaasse, organisator Maar Blaasse legde uit dat een aantal demonstranten de autoritei ten niet tegen zich in het harnas wilde jagen. ,,We hadden eerlijk ge zegd op nog meer demonstranten gerekend. Maar veel mensen zijn toch bang voor een boete en durven zich niet aan te sluiten." Blaasse voegde eraan toe dat de actie in kleine kring op sociale media is ver spreid en niet grootschalig aange kondigd, omdat de groep - die het motto 'wij zijn in de stad' huldig den - geen relschoppers wilden op roepen. Een tiental tegenstanders, dat zich verzamelde aan de kant van het Tympaanplein vond de actie veel te braaf. Zij stelden dat de zo geheten actievoerders zich als 'schapen in vakken lieten drijven'. Toen de demonstranten in een kring gingen staan en elkaar de hand reikten en buitengewone op sporingsambtenaren (boa's) lieten weten dat dat niet de bedoeling was, lieten ze ook braaf weer los. De Tympaanpleiners vonden dat ze zich daarmee door 'NSB'ers de wet lieten voorschrijven'. Volgens hen eist het coronavirus niet meer slachtoffers dan een griepepidemie, is er al lang een ge neesmiddel voorhanden en zijn er zeeën van wetenschappelijke be wijzen dat anderhalve meter af stand houden niets helpt. Overhe den en media houden de mensen dom, betoogden de door de 'tamme actie' teleurgestelden. Politiemensen en boa's waren opvallend aanwezig, maar lieten zich alleen even gelden tijdens de handreiking. Dat mensen vaak iets dichter dan anderhalve meter bij el kaar stonden, lieten ze passeren. In de rest van de stad was dat ook niet altijd mogelijk. v 'Bij overlast jeugd hard optreden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31