SVRZ: 'Ticketsysteem helpt ons uit de brand' £3 CQ €58,! 4 Tests met hightech druppelirrigatie ONTDEK CHARMANT OOTMARSUM NUWEGf, DIRECT AAN DE WIJDE EE NUWEG/S Dat gebeurt op velden bij proef- boerderij Rusthoeve. In aardappel ruggen zijn waterslangen met druppelopeningen aangelegd. ,,We kunnen via deze slangen water én kunstmest gedoseerd toedienen. In het rugbed zitten sensoren die me ten hoe vochtig de grond is. Dankzij dit soort meetsystemen kunnen we zoet water gericht en spaarzaam toedienen", legt Hans Moggré uit. De adviseur akkerbouw van Del- phy is gespecialiseerd in de bodem en slimme teelttechnieken. Hij be geleidt de proef 'Perfecte aardap pel', bedoeld om de optimale aard appel met zoveel mogelijk op- brengst en hoge kwaliteit te telen. In een provincie waar zoet water schaars is, vergt dat precisieland- bouw. Moggré: In feite proberen we in deze proef de akker te wape nen tegen langdurige droogte." Druppelirrigatie bestaat al decen nia in de fruitteelt. Moggré: ,,Nieuw is dat we bodemvochtsensoren ge bruiken om dat fijnmazig toe te We proberen de akker te wapenen tegen langdurige droogte dienen. Die metende bodemvoch tigheid, de relatieve luchtvochtig heid en hoe nat de plantenbladeren zijn van de dauw. Om een goed beeld van het gewas te krijgen, la ten we vanuit de lucht foto's maken met multispectraalcamera's." Voor de proeven is een waterbas sin voor het Uien Innovatie en Ken nis Centrum (UIKC) gebouwd op Rusthoeve; ook is een beregenings- installatie aangeschaft. De investe- ringen moeten lopende proeven veiligstellen. Op Noord-Beveland is bijna nergens zoet water beschik baar. Het waterbassin op Rusthoeve is de voorbije weken twee keer ge vuld met zoet water, dat met een binnenvaartschip is aangevoerd. De nood in het plantseizoen is hoog. Delphy laat nu onder boeren een enquête uitvoeren. Kernvraag: welke kansen zien ze om zoet water op voorraad te houden? Er zijn na melijk meer mogelijkheden dan druppelirrigatie; zo wordt op Rust- hoeve ook een systeem voor 'on dergronds beregenen' getest. Dat moet voorkomen dat kort worte lende gewassen zoals uien in droge weken verpieteren. Het bestaat uit een dubbele drainage. Door de hoofdbuis vlak voor de sloot te stoppen, wordt water gebufferd in de ondergrond. Dat kan in de zo mer worden opgepompt. De proeven lopen tot de oogst in het najaar. Gekozen is voor aardap pelen en uien: de twee gewassen waar akkerbouwers doorgaans het geld mee verdienen. Met name voor deze gewassen kan het lonen te in vesteren in druppelirrigatie. MIDDELBURG Dankzij het ticketsysteem dat Contacta-orga- nisator LMG beschikbaar stelde, konden de 50 locaties van zorgin stelling SVRZ afgelopen donder dag al open voor bezoek van fa milie. Dirk de Korne, stafdirec teur zorg en welzijn: ,,Dat was ons anders niet gelukt. Donder dagochtend waren er voor de ko mende weken al duizend bezoe ken gepland. Mensen snakken er naar hun dierbaren weer te zien." Tot in de late uurtjes is het reserveringssys teem, dat reclamebu reau LMG gebruikt voor het netwerk evenement Contacta en de Horecabeurs, op a maat gesneden voor de -4 bezoekregeling van SVRZ. LMG stelde de software gratis be schikbaar. De extra uren die in het maatwerk gingen zitten, moesten wel worden betaald. Het systeem is voor elke van de 50 zorglocaties van SVRZ specifiek ingericht. Dat was een flinke klus, zegt LMG-directeur Perry Kentin (foto). ,,Elke locatie heeft eigen mogelijkheden voor be zoek. En iedere cliënt moet ge koppeld worden aan het vaste fa milielid dat op bezoek mag ko men en aan de te reserveren ruimte in het zorgcentrum. Als je weet dat SVRZ 1500 cliënten heeft, snap je hoeveel barcodes daarmee gemoeid zijn." De Korne snapt dat LMG niet alles gratis kan doen: ,,Natuurlijk kost het wat, maar het helpt ons enorm uit de brand. In de zorg kennen we nauwelijks zulke sys temen. Het past uitstekend in onze digitale ambities. Het voor deel is dat dit systeem ons zorg- personeel ontlast. Dit soort inno vatie hebben we nodig in Zee land. Familie van cliënten zat er met smart op te wachten. Bij de start op donderdagoch tend hadden we al 1000 geplande afspraken." E SVRZ kan het systeem in een handomdraai aanpas sen als meer dan één fami lielid op bezoek mag komen. Mogelijk wordt de bezoekrege ling voor verpleeghuizen al vóór de geplande 15 juli versoepeld. SVRZ is niet de enige die het ticketsysteem van LMG gebruikt. Ook het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk aanvaardde het in dank. Directeur Siemco Lou- werse: ,,Het is mooi dat we elkaar helpen in een crisis als deze. We hebben al veel boekingen. We werken met bezoekblokken van een half uur. Het is simpel: je boekt online, betaalt, zet het ticket op je telefoon en bij de kassa scannen we de barcode. Het is coronaproof!" Exclusieve Lezersreis 3 dagen inclusief 2 x ontbijt en 2 x hoofdgerecht Hotel Wyllandrie, Ootmarsum Faciliteiten: A 3 dagen inclusief ontbijt en een flesje Beerenburg Faciliteiten: Hotel le-Sicht, Oudega Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Q reiskatern.nl dinsdag 2 juni 2020 PC Akkerbouw gaat ook aan het infuus Door de droogte zijn akkers mo menteel een steppe. Na drie jaren met lange perioden zonder neerslag en een chronisch ge brek aan zoet water is de nood aan de man in Zeeland. Hightech druppelirrigatie is mogelijk een oplossing. Agrarische adviesor ganisatie Delphy test het sys teem in Colijnsplaat. Frank Balkenende Colijnsplaat -Hans Moggré, Delphy Bovenop de Kuiperberg aan de rand van Ootmarsum staat trots en fier Hotel Wyllandrie. Het fraaie gebouw doet sprookjesachtig aan en vanuit het hotel heeft u een prachtig uitzicht over de omgeving. Het gezellige centrum van Ootmarsum is nog authentiek met sfeervolle klinkerstraten en pittoreske gevelhuisjes. restaurant, terras, fietsverhuur, gratis wifi en parkeren. Er is geen lift. Mindervalide kamer op aanvraag. INBEGREPEN: •2 overnachtingen gratis fiets- en wandelroute 2 x uitgebreid ontbijtbuffet per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 •2xeen hoofdgerecht cadeau Actievoorwaarden kortingen: €75 per persoon in een 2-persoonskamer met dagelijkse aankomst t/m augustus (te boeken t/m 15 juni, daarna worden de prijzen weer verhoogd). Geen kinderkorting van toepassing. Toeslag 1-persoonstoeslag: €41,25 per arrangement. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Boekingskosten: €15. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel Wyllandrie naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW2015 Voorvragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl exduóieft. Grenzend aan prachtige natuurgebieden als Nationaal park de Aide Feanen en de Princenhof vindt u hotel restaurant le-Sicht. Nergens in Friesland is een horecagelegenheid zo één met het water. Vanaf een uniek gelegen terras heeft u een schitterend uitzicht over de Wijde Ee. restaurant, terras, sauna jacuzzi (gebruiktegen betaling), lift, fietsverhuur, gratis parkeren en wifi. Er is geen mindervalide kamer. INBEGREPEN: miniflesje Beerenburg of Fries 2 overnachtingen in een standaard kamer presentje 2 x uitgebreid ontbijtbuffet per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau Actievoorwaarden kortingen: €58,50 per persoon in een 2-persoonskamer met aankomst t/m augustus (op vrijdag en zaterdag €15 p.p. toeslag). Aankomst in september en oktober €49,50 per persoon (op vrijdag en zaterdag €10 p.p. toeslag). Kinderkorting: mogelijk op een grotere kamer, toeslag €35 per nacht. Extra bed is €20 incl. ontbijt. Toeslag 1-persoonskamer: 25% van de per persoons prijs. Boekingskosten: €15. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel le-Sicht naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW2016 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28