Geen grote drukte in Zeeland, Belgische minister viert plotseling de teugels Frank Balkenende Vlissingen Hoewel de horeca gisteren om 12.00 uur opende, was het in Sluis niet overdreven druk. Dat gold ook voor pleisterplaatsen als Zoutelande, Domburg en Renesse. Zaterdag en zondag klonterden bijna nergens te veel mensen samen, ondanks de toeloop van Belgen die tot hun ei gen verrassing en die van burge meesters van grensgemeenten zon dag de grens over mochten om 'noodzakelijke boodschappen' te doen. Belgen bezochten met name supermarkten net over de grens, onder meer in Hulst, Sluis en Sas van Gent. De verrassingspolitiek van de zuiderburen ten spijt, kijkt voorzit ter Jan Lonink van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ) tevreden te rug op het pinksterweekend. ,,Dat is erg positief verlopen. Het was be heersbaar. We hadden meer toeris ten en dagjesmensen verwacht dan er zijn gekomen. Ik denk dat de ho reca en het toeristisch bedrijfsleven hadden gehoopt op een grotere toe stroom. De horeca had zich ook goed voorbereid. Misschien speelde de koude wind maandag een rol. Daardoor was het niet echt fijn strandweer." Duitsers waren nog niet zo talrijk als voorspeld. Volgens Lonink kij ken Duitse toeristen mogelijk nog de kat uit de boom. Aan de kust wa ren Belgische dagjesmensen slechts sporadisch te zien. Lonink: ,,De mensen die er waren, hielden zich overwegend goed aan de corona richtlijnen. Dat is wel een compli ment waard. Zeeland heeft zich van zijn beste kant laten zien." In Wemeldinge sloot de ge meente Kapelle zaterdag wel het parkeerterrein bij het strandje af na meldingen over groepen feestende jongeren. Dat weerhield zonaan- bidders er niet van naar het strandj e te komen. Ze parkeerden in de berm en aangrenzende straten. Omdat het verbodsbord omver was Aan de communicatie van de Belgen valt dus nog het nodige te verbeteren gereden en er zo geen duidelijke aanwijzing meer was, schreef de politie geen bekeuringen uit. Lonink, en met hem minister Fred Grapperhaus van Justitie en Veiligheid, gaat nog wel een hartig woordje wisselen met de Belgische federale minister van Binnenlandse Zaken Pieter de Crem. Nadat een dag eerder Belgen de grens moch ten oversteken voor familiebezoek, deelde het Nationaal Crisiscentrum in Brussel zaterdag mee dat bewo ners ook noodzakelijke boodschap pen mochten halen in Zeeuws- Vlaanderen. Dat besluit kwam voor de VRZ en burgemeesters van Sluis, Hulst en Terneuzen als een volslagen ver rassing. Lonink: ,,En de beschikking die de federale regering afgaf, week ook af van wat De Crem publieke lijk had gezegd. Iedereen was ver rast, ook de Vlaamse grensbewo ners. Aan de communicatie valt dus het nodige te verbeteren." WESTKAPELLE De oproep om in dracht te laten zien dat 'we' trots zijn Zeeuw te zijn, sloeg vooral aan in zijn eigen Westkapelle. Maar Ivo van Beekhuizen van museum Het Polderhuis kreeg steunbetuigingen uit heel de provincie en zelfs eentje uit Breda. Niet iedereen trok zijn Wasschappelse, Axelse of Bevelandse goed aan. Maar dat geeft niet, stelt Van Beekhuizen. „Elementjes als de Zeeuwse knop, bloedkora len of een T-shirt met 'Hosternokke' erop zijn ook goed. Het gaat om saamhorigheid en ver bondenheid. Nu, in tijden van corona, maar ook na deze beproeving. Ik hoorde vele oproepen om er een traditie van te maken op tweede pinksterdag." It dinsdag 2 juni 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Toerist bleef toch vooral thuis De autoriteiten waren toch wat nerveus, maar het viel mee. De Zeeuwse kust is tijdens het pinksterweekend allerminst overspoeld door horden toeris ten en dagjesmensen. En dat terwijl België onverwacht ook de grens opende voor 'noodza kelijk winkelen' in Zeeuws- Vlaanderen. De opening van de horeca gisteren leidde evenmin tot excessen. -Jan Lonink, voorzitter VRZ Harriët van Moolenbroek, Ivo van Beekhuizen en Maartje Hoogesteger (vlnr) op de trap bij het Polderhuis in Westkapelle. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25