II II 18 Maurits Hendriks (NOC*NSF) maakt juist in 'stille' coronamaanden overuren Topsportbaas Maurits Hendriks (59) laveert deze weken tussen ongeduldige sporters, politici en kritische bestuurders. De fietsstoel in zijn Arnhemse werkkamer staat bepaald geen stof te happen. Trappend worstelt Maurits Hendriks zich door zijn dagelijkse videoafspraken. ,,Want anders komt er he-le-maal niets van'', verzucht hij. ,,Ik voel me niet zo jofel door dat weinige bewe gen.'' Als technisch directeur van NOC*NSF is Hendriks (59) de baas van een sector die door corona op zijn gat ligt: de topsport. ,,Maar zo druk als nu heb ik het nog nooit gehad'', stelt hij. „Werkdagen van twaalf tot veertien uur, al twee maanden lang.'' Mailen met zijn collega in Japan, bellen met 'Martin' (tijdelijk mi nister Van Rijn, red.) en continu contact houden met ongeduldige bonden en popelende topsporters. ,,Het was crisismanagement. Eerst wekelijks en al snel dagelijks. Het speelveld en de realiteit verander den continu. Het was rijden met een beslagen voorruit, maar er moest wel gestuurd worden. Daar komt bij dat de gezondheidszorg in Nederland op punt van knap pen stond en tegelijkertijd hadden wij nog Olympische Spelen die zouden doorgaan. Onmogelijk bij elkaar te brengen, die twee dingen. We hebben continu getracht na te denken: wat komt er op ons af? Al in de laatste week van februari be stelden we mondkapjes met het TeamNL-logo erop, ik heb ze hier beneden liggen. Ik denk dat wij al vrij vroeg de beleving hadden: dit gaat een grote impact hebben.'' ,,Het heeft geen zin de crisis te evalueren met de kennis van nu. Er was ook geen discussie. Het is niet dat de overheid belt: 'Vinden jullie het goed dat de sport dicht gaat?' Vanaf het begin was heel duidelijk: dit probleem lossen we samen op. Er werd gehamerd op solidariteit. Daarin vonden wij dat topsport een voorbeeldrol heeft. We waren snel, ja. En daar hebben we respect mee gewonnen in Den Haag. Die zagen: dat zijn geen treuzelaars.'' „Tuurlijk, dat is ook topsport. Ik heb 25 jaar voor een ploeg gestaan, die sporters houd je niet van het Heel Nederland kijkt als Henk Grol op de Spelen staat. Maar het gaat om die 360 dagen ervoor veld, de baan of uit het bad. Ik was zelf nu ook liever coach geweest. Lekker aan het hek rammelen: doe open die poort! Die focus moet er zijn, zeker bij sporters. Maar ik verwacht dat sportbestuurders toch wel wat meer stilstaan bij de maatschappelijke relevantie van sport. Dat liet weleens te wensen over. Bijvoorbeeld met de roei-td (Hessel Evertse, red.), die vond dat topsport een vitaal beroep is. Ik zeg ook niet dat ik zelf alles perfect heb gedaan. Wel zie ik dat we in Den Haag zeer serieus genomen worden. Dienen wij een protocol in, dan ligt het morgen bij het Outbreak Management Team. Het is bellen, spreken. En we mogen echt niet klagen, hè. We zijn als eersten weer opengegaan, samen met de scholen. We lopen tot nu toe steeds aan de voorkant.'' ,,Je moet ongelooflijk oppassen met welk land je Nederland verge lijkt. Hier heeft de gezondheids zorg op instorten gestaan, hè. In Duitsland niet. Dat geeft een to taal andere beleving. Waarom ver gelijken we Nederland dan niet met Spanje? Daar hebben ze tien weken niets kunnen doen.'' Het was rijden met een beslagen voorruit, maar er moest wel gestuurd worden ,,Nou, als je kijkt hoe sport binnen de beperkingen nu de ruimte krijgt, zegt dat ook wel weer iets. Waar we hier wél te weinig bij stilstaan, is wat sport betekent voor fans. Het is voor heel veel Ne derlanders een groot gedeelte van het leven. Actief, maar zeker ook in de huiskamer. Daar zou Den Haag wel wat meer oog voor mo gen hebben.'' ,,Het is zo dat wij in Nederland dingen graag netjes doen en bij de buren naar binnen kijken om te zien of die het ook netjes doen. Het vingertje, ja. Dat is voor de topsport soms ingewikkeld. Wat wij nu nodig hebben zijn uitzon deringen en dat valt hier niet altijd goed. Een ingewikkeld gevecht en dat is wat Henk bedoelt. Er wordt van alles van sporters verwacht, heel Nederland kijkt als Henk op het WK of de Spelen op de mat staat. Maar het gaat om die 360 dagen ervoor.'' ,,Wat ik zie is dat Japan er alles aan doet. Ze hebben er zoveel in geïn vesteerd, het is voor dat land zo enorm belangrijk. Ze werken aan allerlei scenario's. De Spelen in een zwaar aangepaste vorm is er daar één van. Daar moet je ook naar kijken, vind ik. Zelfs als dat betekent: zonder publiek.'' ,,Het is verleidelijk om te kijken hoeveel medailles we gaan inleve ren, maar veel gevaarlijker is wat we verliezen aan fundament on der onze sport. Als in september geen competities kunnen starten, verliezen veel verenigingen heel veel leden. Dat is diepe schade, die lang voelbaar kan blijven. Daar schuilt het echte gevaar.'' ,,Misschien kan er al eerder iets, ik juich alle initiatieven toe. De top sport betreft heel weinig Neder landers. In het slechtste geval van een corona-uitbraak levert dat heel weinig risico op voor het land. Het vraagt wel veel van degenen die erin zitten. Je moet strenger zijn in social distancing dan de ge wone Nederlander. Maar topspor ters zijn bereid ver te gaan, die zet ten hun sociale leven op nul.'' dinsdag 2 juni 2020 Maurits Hendriks houdt zich fit tijdens zijn talrijke video afspraken. FOTO PIM RAS Arjan Schouten Rik Spekenbrink Arnhem Wat waren dit voor maanden voor u? Op 15 maart ging Nederland op slot, inclusief de topsport. Dat ging sommigen te snel. Was het achteraf te snel? Snapt u dat de zwemmers stie kem een alternatieve trainings locatie zochten en dat Dafne Schippers nog trainde op een verlaten Papendal? - Maurits Hendriks (59) Qua versoepelingen misschien. Maar ten opzichte van landen als Oostenrijk en Duitsland, waar competities weer worden hervat, loopt Nederland achter. De Britse premier zegt: ik ga er alles aan doen om de grand prix op Silverstone alsnog te laten doorgaan. Hier hoor je dat ge luid niet van politici. Sport lijkt hier toch een stuk lager op de - Hendriks maatschappelijke ladder te staan. Henk Grol zei vorige week dat we in Nederland altijd roomser zijn dan de paus. U hoort meer dan wij. Hoe groot acht u de kans dat de uitge stelde Spelen in Tokio volgend jaar wel doorgaan? Nederland stond er geweldig voor, met het oog op Tokio. Wat kan corona voor schade toe brengen aan de Nederlandse topsport? Is de datum van 1 september in beton gegoten, of kunnen com petities eerder worden hervat? Geen sport, toch megadruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18