Lichten gaan op groen voor F1, HUGO BORST Schaatser Kjeld Nuis gaat voor het eerst in op 16 Kjeld Nuis (30) hoort vanaf 1 juni bij Team Reggeborgh. Voor het eerst vertelt de schaatser over de beladen overstap van Jumbo-Visma. ,,No hard feelings. Ik hoop andersom ook niet.'' Column hunkert het Nederlandse voetbalgilde naar de zegen. Het zou verbazen als onze vader des vaderlands niet heel snel met goed nieuws komt. Nu wetenschappelijke onderzoeken aanto nen dat het besmettingsgevaar tijdens voetbal wedstrijden bijna nihil is, beseft Mark Rutte dat er ook in Nederland weer gevoetbald moet worden. Het kan zelfs met onmiddellijke ingang. Weer voetballen mag geen privilege zijn van voetbal profs. Iedereen die zin heeft in een potje voetbal, of dat nou in het park is of bij de voetbalclub, ver dient het vandaag nog te worden bevrijd. Bovenstaand alineaatje had ik willen uitwerken tot een column. Alleen: het gaat nu even niet om het wispelturige virus. Ik wil het over de knie hebben. De knie is een in genieus maar kwetsbaar gewricht waarover ortho pedisch chirurgen met respect kunnen praten. Duizenden knieën hebben ze betast en openge sneden. Want, tja, een knie buigt niet alle kanten op. Soms hoor je krak of knak of kggggg. Als je mazzel hebt is het een verrekte mediale band, als je pech hebt scheurt de kruisband. Vroeger was een voetballer dan klinisch dood. Tegenwoordig laat de orthopedisch chirurg je uit de dood herrij zen. In no time. Pier Paolo Mariani lijkt met Mem phis Depay een wonder te hebben verricht. Ik buig af. Want een mens kan zoveel meer met knieën. Knielen bij voorbeeld. Ben je devoot, dan denk je bij knielen meteen aan God of Allah. Op de knieën onderwerp je je aan of dank je een hogere macht. Ben je een ongelovige, of gewoon een liefhebber van Ame rikaanse sporten, dan zul je eerder denken aan Colin Kaepernick. In 2016 was de American Foot- ballspeler van de San Francisco 49'ers het politiege- weld tegen zwarte Amerikanen zo zat dat hij niet meer opstond voor het volkslied. Demonstratief knielde hij, één knie genageld aan de grond. Nou, de VS waren te klein. Trump bemoeide zich ermee. Het knielen kostte de sportman zijn professie, want geen club bood Kaepernick nog een contract aan. Ik vrees het moment dat het knipsel niet bovenaan de stapel ligt Wiebes gaat naar Sunweb Premier League mag weer Kjeld Nuis veert enkele centimeters omhoog, ploft weer neer op de eetkamerstoel in zijn industrieel ingerichte appartement in Heerenveen en zegt dan met stemverheffing: ,,Dit is wel écht een mooi verhaal." Het was 30 maart, vertelt hij, en hij broedde op een goede 1 april grap. Op zijn telefoon tikt Nuis: Beste ploeggenoten, ik heb de af gelopen week goed nagedacht over mijn toekomst, ik ben druk in ge sprek met Team Reggeborgh. Zij hebben een enorm goed aanbod gedaan.' Hij sluit af met een dank woord voor de mooie jaren en stuurt het bericht breed grijnzend naar zijn manager. Nuis: „Daarna is het een hele dag stil. Tot André (Boskamp, zijn manager, red.) belt: 'Dit heb je toch niet doorgestuurd? Wil je dit nooit meer doen? Dit zijn geen grappen. Weet je wie net belde? De manager van Reggeborgh.' Vervolgens, in het nu, schiet verteller Nuis op zijn eetkamer- stoel in een versnelling. Hij steekt zijn tong uit, rolt vol ongeloof zijn ogen. Hij pakt zijn telefoon van ta fel, doet alsof hij in allerijl het be richt verwijdert -,,hop, hop, hop, eruit". Dan gaat zijn stem een oc taaf hoger. ,,Ik zo: holy shit, holy shit. ik ga naar Reggeborgh! Nou, toen prrr, tuuuut", zegt hij terwijl hij vliegensvlug met zijn vinger naast zijn slaap draait om de werking van zijn hersenen uit te beelden. Waarna hij kalm besluit: ,,Toen was het in een week rond." Een van de opvallendste transfers uit het schaatsen. Nuis is de rege rend wereldrecordhouder op de 1500 meter. De tweevoudig olym pisch kampioen, meervoudig we reldkampioen. Man met een baardje, waar hij met regelmaat strelend met duim en wijsvinger Het was best lastig om Jac te bellen. We hebben een boel voor elkaar gedaan Officieel is nog niets bevestigd, de hertekende F1-kalender volgt zo spoedig mogelijk. Maar zet al het goede nieuws van de laatste dagen onder elkaar en een Europees mini- seizoen is vrij eenvoudig in te teke nen. De gezondheidsminister in Oos tenrijk is akkoord voor een dubbele aftrap op de Red Bull Ring op 5 en 12 juli, zonder publiek. De Britse overheid maakt na een sterke lobby van premier Boris Johnson voor de Formule 1 een uitzondering op de strenge quarantaine-regels, dus kan meteen na Oostenrijk ook twee keer op Silverstone geracet worden. De baas van de Hungaroring liet eerder al aan Motorsport weten dat ze in Boedapest klaar zijn voor een 'spookrace', of dat nu voor óf na het tweeluik op Silverstone is. In België zette de Waalse regering ook al het licht op groen voor een race met lege stoeltjes op Spa-Francor- champs, op 30 augustus. En een week later blijft ook de Italiaanse GP overeind op 6 september als 'closed event', zo verklapte burge meester Dario Allevi van Monza op zijn Facebook-pagina. Tel daarbij op de GP van Spanje op Circuit de Ca- talunya, die naar verluidt ingehaald wordt rond half augustus, en het Europese zomerrondje is compleet. Vereisten Acht races in moordtempo. Gaat Formule 1 al die afspraken halen, dan voldoet de koningsklasse aan de minimale vereisten voor een we reldkampioenschap. Maar de inzet zal hoger zijn, vanwege de lucra tieve tv-contracten die circa het dubbele aantal races als minimum hanteren. Zo mag deze Europe Tour slechts worden beschouwd als het begin. Logistiek het meest prak tisch, een rondje dicht bij huis over het oude continent. Vanwege co- Bij knielen denken we sinds vorige week ook aan Derek Chauvin en de betreurde George Floyd. Een politieagent knielt op de nek van een Afro- Amerikaan. Het filmpje heb ik niet willen kijken, de foto van de moordpartij wel. Wat misselijk maakt, is die moordlustige knie in de nek in com binatie met politieman's hand achteloos in de broekzak en de zonnebril losjes in het haar. De politieman negeert alle signalen en wurgt Floyd in negen minuten met zijn multifunctionele knie. Ik heb de foto uitgescheurd en op de stapel bewaren gelegd. Toen ik er later een ander knipsel op legde, plaatste ik de confronterende foto weer bovenop. Mooi dat spelers in de Bundesliga stilstonden bij de raciale moord. Ze waren wereldwijd niet de enigen. Ik vrees het moment dat het knipsel niet bovenaan de stapel ligt. Nu zijn er nog de protesten en de gebaren en de kreten. Maar ook zonder alzheimer ver geten mensen snel. 1 Misschien omdat we weten dat er een vol- I gende George Floyd i komt. Dat maakt het allemaal zo uitzicht loos en onverteer baar; de geschiedenis die zich om de paar jaar herhaalt. dinsdag 2 juni 2020 GO De knie Nu bijna overal de bal weer gaat rollen, WIELRENNEN Lorena Wie bes (21) gaat voor Team Sunweb rij den. De Ne derlands kampioene op de weg heeft een contract tot eind 2024 ge tekend bij de WorldTour- ploeg. Wie bes beleefde afgelopen jaar haar doorbraak. Ze veroverde naast de NK- titel ook goud op de Euro pese Spelen. VOETBAL Nadat de Pre mier League zelf al deze week had ge meld de com petitie te wil len hervatten op 17 juni, heeft de sport in Groot-Brit- tannië nu ook groen licht gekregen van de Britse overheid. Vanaf 1 juni mag alle competitieve sport in het land hervat, zonder pu bliek. 'Ik heb nu de frisse wind die ik zocht' Lisette van der Geest Heerenveen Kjeld Nuis: ,,Ik ga van de win ter keihard rijden, maar ik ga niet tégen Jumbo rijden, dat vind ik zo'n onzin.'' foto pim ras - Kjeld Nuis (30) Meer en meer krijgt het nog al tijd niet begonnen Formule 1-sei- zoen dan toch vorm. En dat is hard nodig ook, want de ko ningsklasse bloedt nu er al ruim een halfjaar niet wordt geracet. Arjan Schouten Rotterdam O a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16