Waterkraan hapert, zwembadjes slurpen drinkwater op k EUWS 11 We beleven het droogste voorjaar ooit en in de Neder landse tuinen is dat al goed te zien. De bekende boer en tuinman Tom Groot vertelt wat u kunt doen om te voorkomen dat gazonnetjes verdorren en planten verpieteren. Televisiekijkers kennen 'boer Tom' van Boer Zoekt Vrouw en de laatste jaren transformeerde hij talloze tuinen in het populaire zaterdagmiddagpro gramma Eigen Huis Tuin. ,,Het is wel duidelijk dat het klimaat verandert'', zegt hij. ,,Van november tot fe bruari regende het bijna onophoudelijk, daarna is het vrijwel aan één stuk droog ge weest. Alsof we nog maar twee seizoenen hebben. Iedereen heeft met de gevolgen te maken.'' Niet alleen zijn tulpenvelden hebben ex tra water nodig, ook zijn eigen tuin kan wel wat druppels gebruiken. Besproeien moet je volgens Tom Groot vooral 'slim' doen, niet te vaak. En de tuin van de toekomst heeft toch echt minder tegels. ,,Je kunt niet al het regenwater het riool in laten stromen en zeggen: Zo, daar ben ik vanaf.'' Vijf be langrijke tips van Tom voor de gezondste natjes en droogjes in uw tuin. 1 Bescherm de bodem Voordat we over water beginnen, wijst tuinman Tom op een belangrijke voor waarde: een bedekte bodem. ,,De zon ver dampt het water uit de grond en de wind werkt als een soort föhn. Probeer dus te voorkomen dat de zon bij de grond komt, bijvoorbeeld door een mulchlaag aan te brengen.'' Mulchen kan onder meer met houtsnippers, of met fraai ere bodembedekkers. ,,Er zijn planten die de bodem bedekken, zoals de pachysandra of vrouwenmantel. Finka is een bloeiende bodembedekker. Wind en zon komen daar door minder snel bij de grond. Je kunt zelfs klimplanten gebruiken om over de grond te laten kruipen. Geef ze in het begin goed water. Een fijne bijkomstigheid is overigens dat er dan minder onkruid groeit.'' 3 Geef water met een druppelsysteem Zeker het gazon moet wennen aan droogte. Sproei je te vaak, dan wordt gras lui en zal het niet investeren in diepe wortels, waar door het juist kwetsbaarder wordt. ,,Ik heb zelf een sensor in de grond die aangeeft wanneer de grond water nodig heeft.'' Maar belangrijker vindt Tom het dat u op een slimme manier bewatert. ,,Van sproeiers is bekend dat veel water verdampt voordat het de grond bereikt. Sproeien kun je sowieso beter doen als de zon niet meer schijnt. Je bespaart extra water als je een druppelslang gebruikt. Dan gaat het water direct de bo dem in waar dat nodig is. Een sproeier die heen en weer zwiept, bewatert ook delen van de tuin die het niet of minder nodig hebben. Mijn druppelslang loopt door alle plantvakken en ik heb ook afgetapt naar de bloempotten.'' 4 Zorg voor goede afwatering ,,Ik ben op veel plekken geweest met Eigen Huis Tuin en kijk dan wel eens over de schuttingen. Tuinen liggen vol met tegels. Het water stroomt bij regenval allemaal naar putten en regenpijpen zijn ook aange sloten op het riool. De boodschap is duide lijk: laat hemelwater de grond in lopen. Te gels eruit, gras erin. Of nog mooier: stop een tank onder de grond of gebruik een re genton om het water op te vangen. Dat wa ter kun je gebruiken voor de besproeiing in een droge periode, dat is beter voor de plan ten omdat kraanwater meer kalk bevat.'' 5 Maai het gras minder vaak Elk jaar in maart zou je voor een betere bo dem compost moeten strooien op je gras mat, vindt Tom. Maar daarvoor is het nu te laat. Wat je wel kunt doen: minder vaak maaien. ,,Er zijn veel mensen die een strakke grasmat willen, liefst groener dan die van de buren. Maar door het drie keer in de week te maaien moet het gras harder groeien en dat vraagt veel vocht. En hoe korter het gras, hoe makkelijker de zon bij de bodem komt, waardoor het water ver dampt. Laat het gras langer groeien, zo ont staat er een soort microklimaat in de tuin. En het kan net zo mooi zijn, daar ben ik van overtuigd. In plaats van een laagpolig ta pijtje wordt de nieuwe trend een hoogpolig tapijtje.'' Geen zwembadjes vullen, de tuin niet sproeien en zo kort mogelijk douchen. Ook het gebruik van de wasmachine en het wassen van de auto moet even wachten, meldt Vi- tens. De watervraag was tijdens Pinksteren op piekmomenten 70 procent hoger dan anders. In het oosten van het land is in mei ruim 4 miljard liter drinkwater meer ge tapt dan normaal. ,,Operationeel zijn we aan de randen van onze mogelijkheden gekomen'', zegt be stuursvoorzitter J elle Hannema van Vitens. ,,We doen niet zomaar deze oproep, het houdt een keer op.'' Het drinkwaterbedrijf roept ge bruikers in de zeer droge zomers van de laatste jaren al steeds op om zuiniger te zijn met drinkwater. Maar dat is nooit eerder al zo vroeg in het seizoen gebeurd. Het water verbruik steeg onder meer in de omgeving van Barneveld, in de Achterhoek en in Twente. Dat zijn gebieden die toch al zeer te lijden hebben onder de aanhoudende droogte. De grondwaterstand is daar buitengewoon laag, terwijl het waterpeil in de grote rivieren ook laag staat. Zwembaden Vitens noemt naast de warmte het vullen van grote opzetzwembaden voor in de tuin de grootste 'slurper'. Uit een recente studie van onder zoeksbureau Motivaction blijkt dat ruim een kwart van de Neder landse huishoudens een opzet- zwembad in de tuin heeft staan. Nog eens 20 procent overweegt om er eentje aan te schaffen. Veront rustend, vindt Vitens. Het drink waterbedrijf ziet het waterverbruik exploderen en slaat daarom alarm. Waterbedrijven in andere delen van het land maken zich voorals nog geen grote zorgen over een wa- Toename van zwembadjes baart zorgen. foto robin utrecht tertekort. ,,We zien wel dat het ver bruik toeneemt met het warme weer, maar ook doordat mensen door corona thuis zijn'', laat een woordvoerster van waterleidingbe drijf PWN (Noord-Holland) weten. Ook een woordvoerder van Oasen (Groene Hart) wijst op de combinatie van hoge temperatu ren, droogte en mensen die thuis zitten. ,,Dat er in het oosten sprake is van een tekort, ligt ook aan het gebied. Er zitten veel boeren die veel water gebruiken. En er zijn veel mensen op vakantie. Dat helpt ook mee.'' Bang dat er helemaal geen water meer uit de kraan komt, hoe ven we in Nederland voorlopig niet te zijn, zeggen de waterbedrijven in koor. Maar de drinkwatervoorzie ning is niet onuitputtelijk. 2 Creëer een levendige bodem Een vruchtbare bodem houdt water extra goed vast. Het is daarom verstandig de grond te verrijken met compost. ,,Zorg voor veel organische stoffen in de borders en plantvakken'', raadt Tom aan. ,,We waren vroeger geneigd bladafval op te ruimen, zo dat alles er tiptop uitziet. De tuin van de toekomst mag rommeliger worden. Laat takjes en blaadjes gewoon liggen. Je creëert zo een biologische mulchlaag en het bo demleven heeft daar profijt van. Er komen torretjes en wurmen op af. Een dergelijke bodem houdt water beter vast.'' dinsdag 2 juni 2020 GO Stefan ten Teije In Gelderland en Overijssel komt op een flink aantal plekken min der water uit de kraan. Aanlei ding is het extreem hoge water verbruik van de afgelopen dagen. Dat meldt waterbedrijf Vitens, dat de klanten dringend oproept zuinig om te springen met het drinkwater. Simone van Zwienen Sebastiaan Quekel Utrecht Red uw tuin met de tips van To

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11