II Coronapatiënt krijgt nog steeds omstreden chloroquine P 9 Politie en justitie zijn ervan overtuigd dat advocaat Khalid Kasem in 2015 informatie heeft gelekt aan de organisatie van Ridouan Taghi. De deken, die toezicht houdt op de advocatuur, is door het OM geïnformeerd over misstanden rondom dat strafonderzoek. Kasem ontkent met klem. Ik heb geen enkele informatie over dit dossier verstrekt Het vermeende lekken van infor matie is terug te leiden tot 15 juli 2015, als de politie in Nieuwegein een inval doet in verschillende op slagboxen. Daar stuiten agenten op wat later de grootste wapenvondst ooit in Nederland wordt genoemd. De politie treft kisten vol kalasjni- kovs, handgranaten, geluiddempers en zeker 4700 patronen aan. Ook arresteert de politie een aantal mannen (bijna allemaal jeugd vrienden en zakenpartners van Taghi) op verdenking van het voor bereiden van liquidaties. Het grote onderzoek krijgt de naam Koper26 mee. Taghi raakt door de invallen in paniek, zo blijkt uit later ontsleu- telde chatberichten die zijn ver stuurd met PGP-telefoons (Pretty Good Privacy). Deze berichten zijn opgenomen in een strafdossier dat deze krant heeft ingezien. Taghi wil weten waar de politie haar onderzoek op richt en geeft zijn adjudanten een duidelijke boodschap. ,,Sir, allemaal top advos erop zetten.'' Taghi eist dat topad vocaten zich met de zaak bezig gaan houden en verwacht dat hij zo snel mogelijk wordt geïnformeerd over de politieactie. Zelf vermoedt hij dat de aanhoudingen te maken hebben met een gepleegde liquida tie uit 2014. Nog diezelfde avond wil hij weten waar de politie mee bezig is en stuurt opnieuw een chatbericht aan een van zijn kom panen. ,,Sir, advos moeten nu toch weten wat de aanklacht is?'' Twee dagen later, op 17 juli 2015 om 16.04 uur, krijgt Taghi de infor- matie die hij zoekt. Zakaria el H. stuurt hem dan het volgende be richt: „Salaam alikom sir. Ik heb net die man gesproken die Devil helpt. Het broertj e van Mussa.'' NRC Han delsblad publiceerde deze chat don derdag voor het eerst. Met Devil wordt Werner E. be doeld, een van de hoofdverdachten in het Koper-onderzoek, die op dat moment wordt bijgestaan door ad vocaat Khalid Kasem. 'Het broertje van Mussa' dus. Dat het om Kasem gaat, die inderdaad een oudere broer heeft die Mussa heet, bevesti gen meerdere bronnen bij politie, justitie en in de onderwereld. Kasem zelf weigert de vraag te be antwoorden of hij een broer heeft die naar die naam luistert. Op het moment dat Kasem infor matie uit het dossier verspreidt zit zijn cliënt nog 'in beperkingen', wat betekent dat Kasem met niemand anders dan zijn cliënt over de zaak mag spreken. Het OM legt deze be perkingen op om het onderzoek te beschermen en lekken tegen te gaan. Informatie delen met derden is dus streng verboden. Het bericht aan Taghi met de doorgegeven informatie van Kasem gaat verder. ,,Hij zei tegen mij dat ze in maart zijn begonnen met dit on derzoek en het komt door die gesto len auto's. Die jongens werden in de gaten gehouden. Toen hun die auto verkochten zat er al een zender onder. Die auto is van Wijk bij Duurstede naar 'Geina' (Nieuwe- gein) gereden. En daarna naar Mou- rik. Daar is die in de box gezet. Heb ben ze gekeken, zagen ze hem staan. Hebben ze box volgehangen met camera en richtmicrofoon.'' Twee dagen na de invallen in Nieu- wegein is Taghi dus volledig op de hoogte over de stand van het Ko per-onderzoek. Het OM heeft onlangs de Amster damse deken Evert-Jan Henrichs, die namens de Orde van Advocaten toezicht houdt op de advocatuur, geïnformeerd over misstanden rondom het Koper-onderzoek. Ge vraagd naar deze stap zegt Henrichs dat hij vanwege vertrouwelijkheid niet kan en mag reageren. Reacties Reactie Khalid Kasem: ,,Ik heb de voorgeleiding dan niet gedaan. Ik heb in die periode geen contacten gehad. Ik heb hem niet gezien, noch gesproken. Ik heb geen enkele in formatie over dit dossier verstrekt, niet direct en niet indirect. Zoals je ziet ontken ik expliciet dat ik hier iets mee te maken heb gehad. Ik hoop en verwacht dat jullie heel verantwoordelijk met een en ander omgaan en beseffen dat mijn repu tatie door een lichtvaardige publi catie snel onherstelbaar beschadigd kan worden. Het is mij een raadsel waar dit bericht vandaan komt. Het is in ieder geval niet gebaseerd op feiten.'' Circa tien ziekenhuizen, waaronder UMC Utrecht, Maastricht UMC en Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg, doen mee aan een lo pende studie en geven Covid-19- patiënten ook nu nog malariamedi cijnen chloroquine en hydroxy- chloroquine. Uit recente interna tionale onderzoeken blijkt dat deze middelen niet werken, ernstige bij werkingen geven en mogelijk zelfs tot extra sterfte leiden. De Stichting Werkgroep Anti- bioticabeleid (SWAB) adviseerde ziekenhuizen in maart en april beide middelen bij de behandeling van duizenden coronapatiënten, maar doet dat sinds 1 mei niet meer. ,,We weten inmiddels dat het niks doet en het heeft misschien ook bij werkingen. Je kunt je ook afvragen of het nog ethisch is om dit in stu- dieverband nog steeds toe te die nen'', stelt SWAB-voorzitter Mark de Boer. Volgens hoogleraar voeding en farmacologie Renger Witkamp van Wageningen Universiteit moet er geen energie worden gestopt in een middel waarover inmiddels zo veel twijfels bestaan. ,,Als arts kun je dit medicijn niet langer toedienen en met droge ogen beweren dat je het goede doet voor je patiënt. Het is kwakzalverij.'' Lange tijd leken chloroquine en hydroxychloroquine het wonder middel. Op basis van hoopgevende laboratoriumresultaten en posi tieve berichten uit Chinese zieken huizen werden de oud-malariame dicijnen opgenomen in het Neder landse behandelplan van ernstig zieke coronapatiënten. Tot nu toe werden 11.722 corona- patiënten opgenomen in het zie kenhuis. Ziekenhuisexperts schat ten dat 70 tot 90 procent van de pa tiënten een malariamedicijn heeft gehad. Ook denkt De Boer dat 'bijna elk ziekenhuis' het oorspronkelijke SWAB-advies heeft gevolgd. De voorzitter bestrijdt dat de ma lariamedicijnen in Nederland tot ernstige gezondheidsschade heb ben geleid, omdat bijwerkingen nauwgezet in de gaten werden ge houden. In Frankrijk en Engeland werden chloroquine-onderzoeken recent stopgezet, vanwege alle twij fels. In Nederland gaat de studie door. De onderzoekers bezweren dat de patiënten geen gevaar lopen. »P19 zaterdag 30 mei 2020 'Ik heb net die man gesproken die Devil helpt. Het broertje van Mussa' Yelle Tieleman Jens Olde Kalter Nieuwegein - Khalid Kasem, advocaat ▲A Khalid Kasem schreef een boek over voetballer Nouri, speelde mee met De Slimste Mens en was advocaat voor rapper Boef. fotos hans van der beek, arie kievit Peter R. de Vries stelt in een reac tie: ,,Dit speelt drie jaar voor onze samenwerking en inmiddels ben ik geen directeur meer.'' De Vries maakte gisteren bekend te stoppen als directeur van advocatenkantoor De Vries Kasem. Nederlandse ziekenhuizen be handelen coronapatiënten nog steeds met een omstreden ma lariamedicijn, terwijl uit recente onderzoeken blijkt dat het mid del niet werkt en mogelijk scha delijk is. Hanneke van Houwelingen Paolo Laconi Tilburg - *5? Hydroxychloroquin* Sulfate Tablets, U5p Hydroxychloroquine. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9