'Ik kan me over sombere gevoelens heen zetten en van word ik heel strijdbaar' w Hij weet het, hij ziet er niet erg elegant uit als hij met z'n ongeschminkte hoofd via een Zoomverbinding in beeld verschijnt, of via een actiecameraatje van GoPro. ,,Joh, ik lijk wel een te dikke vis in een te klein aquarium. Je hebt influencers die precies weten hoe ze het voordeligst voor de dag komen'', (draait zijn hoofd, tuit de lippen), ,,maar ik ben er heel slecht in. Dat is ook weer de charme, om op deze ongepolijste manier iets te maken.'' Harm Edens heeft net de opnames achter de rug voor zijn serie Media in crisistijd, die hij maakt voor het Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum. Wekelijks verschijnt online een nieuwe aflevering van ongeveer tien minuten. Hij videobelt met tv-makers als Arjen Lubach en Paul de Leeuw, met podcasters, vloggers en een incidentele BN'er, en praat over hoe het verder moet met alles, nu corona roet in het eten gooit. Geheel virusproof vinden de opnames plaats in Zutphen, vanuit het bescheiden appartement van zijn vriend Harm, waar hij ook de interviewer ontvangt. ,,Kijk'', zegt hij lachend terwijl hij naar de zithoek wijst, ,,dat is het decor.'' Drie gestapelde kartonnen dozen met het logo van Beeld en Geluid, een vaas met bloemen en een makkelijke stoel. „That's it." Die opnames, dat is gewoon lekker klie ren, zegt Edens handenwrijvend. Klieren en pionieren. Welgeteld één 'echte' camera komt eraan te pas. ,,Dan roep ik: 'Camera twee!' En dan sleurt de cameravrouw de camera snel opzij, en doen we een nieuwe take.'' Hij houdt er wel van, zegt hij, dat alles vanuit de losse pols moet, improvise rend, hupsakee, niet lullen, maar maken. ,,Je kunt vanuit enthousiasme dingen doen; dat het er niet altijd even goed uitziet, dat je ineens een rare schemerlamp in beeld ziet, vind ik juist geestig.'' Razendsnel zag hij het medialandschap veranderen, toen corona dit voorjaar de wereld omverblies. Er kwamen bezuinigin gen bij RTL en Talpa, een heleboel kon niet meer. Zoals op de gebruikelijke manier op names maken voor Dit was het nieuws, bij voorbeeld. Zat hij ineens te presenteren tussen plexiglasschotten op zijn desk. ,,Het was fysiek ongemakkelijk. Alsof je bij het UWV om een uitkering kwam vragen.'' Publiek weg, niet fijn. Tegelijkertijd, zag hij, zat iedereen na het uitbreken van de crisis binnen een mum van tijd met zijn snufferd voor een scherm. ,,Ik zag een soort 'hello world, ik ben er nog!' Al die BN'ers bestaan niet meer als ze geen geluid kun nen maken, dus die zijn allemaal als een gek thuis gaan zitten zoomen en bleppen en duiden en gillen.'' Hij vertelt het op z'n Harm Edens', als een raket, met om de zin een kwinkslag, maar reken maar dat ook hij 's nachts wak ker ligt van de zorgen en de stress. Over zijn moeder van 90 in een verpleeghuis waar corona is geconstateerd. Over zijn vriend, wiens werk als verandercoach pats-boem stil kwam te liggen, God weet voor hoe lang. Over al die congressen die hij dit jaar zou presenteren, die zijn doorgeschoven. Maar hij ligt ook wakker van leed verder van zijn bed, de miljoenen mensen in arme landen die het nog veel slechter hebben. (Korte stilte) ,,Poeh, een beetje wisselend. Ik ben van mezelf een ongelooflijke opti mist, en dat gevoel kan ik heel makkelijk ombouwen tot een bak energie. Maar ik word nu wel elke ochtend wakker met een ongezonde spanning. Je hoort mensen zeg gen: (geaffecteerd stemmetje) 'We zitten lekker thrns en we bloeien op, en de pape gaai kent al acht regels van het Wilhelmus!' Dat genoeglijke, daar heb ik totaal geen last van. Die maandag, die eerste echte maan dag van de crisis, kwam ik Rens de Jong tegen bij BNR, die doet ook veel dagvoor zitterschappen. Hij keek me verdwaasd aan. 'Harm, Harm, ik ben echt in paniek, mijn hele agenda wordt zo onder mijn reet leeg geveegd!' Ik zei: 'Waar heb je het over?' Dinsdag, bij mij: binnen tien minuten rats rats, alles weg! Nou goed, ik bel dan men sen, bedenk nieuwe opdrachten. Ik word heel strijdbaar van tegenslag. En ik kan me over sombere gevoelens heen zetten.'' ,,Ik kwam ooit Fred Matser tegen, een filantropische ondernemer, een grappige man. Hij zei: 'Je kunt angst veranderen als je 'm aan durft te kijken.' Zet je angst voor je neer en geef die angst een naam. Fred. Als je 's morgens binnenkomt, staat Fred daar weer. Jij komt binnen en vraagt: 'Wat staat daar?' Dan zeg ik: 'Dat is mijn angst.' Dan zeg jij: 'Ik heb ook een angst', en die zet je ernaast. Op een gegeven moment heb je Wat is je gemoedstoestand? Hoe doe je dat? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98