Waxinelichtjes EGBERT JAN Egbert Jans kortetermijngeheugen wordt slechter. Hij heeft het van geen vreemde. misschien hun geld of bezittingen, wij tellen herinneringen en avonturen." Charles: ,,Dit chaletje kochten we voor 25.000 euro, de cv heb ik zelf aangelegd. En we hebben een houten boshuisje in Putten, dat kochten we twee jaar geleden voor 18.000 euro. We hebben geen hypotheek. In Putten zijn we meestal kort, omdat we onze ouders graag bezoeken en helpen.'' Yvonne: ,,We hebben veel samen gereisd in campers en kunnen prima maanden op een paar vierkante meter samenleven. Onze aankopen en carrièrewendingen gebeuren vaak intuïtief. Zo zijn we twee keer vrijwilli ger geweest bij de Olympische Spelen en we hebben een jaar als hotelmana gers in China gewerkt. In die positie ging ik finaal over m'n grenzen.'' Charles: ,,Ik kocht eens een Mercedes waarvoor een vrachtwagenrijbewijs nodig is en dat had ik nog niet. Maar het voelde goed, dus deden we het.'' Yvonne: ,,We gingen best vaak uit eten, maar nu inkomsten wegvallen, doen we dat niet meer. Als er geld is, geven we het gemakkelijk uit en als het er even niet is, passen we ons makkelijk aan.'' Charles: ,,De coronatoestanden maken me wel wat onrustig. Normaal gespro ken zou ik bezig zijn met mijn volgende reis. Tegelijkertijd besef ik dat we hier prima zitten, we hebben hier vaak een vakantiegevoel.'' Yvonne: ,,Ik lees weleens dat mensen honderden euro's per maand uitgeven aan kleding. Dat doen wij nooit. En de spullen die hier staan, zijn vooral tweedehands en nog prima.'' Charles: ,,Wij vliegen wel vaker dan de gemiddelde Nederlander.'' Yvonne: „Reizen maakt je rijker. We leren van andere mensen en gewoontes, koesteren vriendschappen over de hele wereld en genieten op de prachtigste plekken.'' Charles: ,,Toen ik freelance fotograaf werd, begon ik met nul inkomsten, dus deze situatie is niet nieuw voor me. Ik hoop dat we in juli weer beginnen.'' Yvonne: ,,Het liefst zijn we met mensen in de weer. Onuitwisbare ervaringen delen, daar draait het om.'' Kort voor mijn vader overleed kwam ik op een avond binnen bij mijn ouders, beiden rond de 90 jaar. Ze woonden nog zelfstandig. ,,Mama is wat in de war vandaag'', zei m'n vader. Er zaten etensresten op zijn bovenlip. In zijn stem klonk voldoening door. Ze was een boodschap gaan doen aan de overkant. Om één artikel ging het. Ze kon niet op de naam komen. Bij de toonbank hadden diverse klanten geprobeerd haar te helpen. Vergeefs. Mijn moeder was terug naar huis gegaan, waar het woord haar te binnen schoot. Rechtsomkeert gemaakt, maar bij de toonbank was ze het weer kwijt. Dit herhaalde zich nog eenmaal. M'n vader vertelde dit, de wederhelft zat er aangeslagen bij. ,,Welk artikel was het dan?'' vroeg ik. De glans van leedvermaak verliet vaders gezicht. Hij kon er niet opkomen. concentratie. Soms bedenk ik bovenaan de trap iets, onderaan is het gewist. Voorgoed. Ook heb ik extreem veel moeite met namen. Het komt voor dat ik tegenover iemand zit die ik al jaren goed ken. Ik hou het gesprek gaande en graai intussen wanhopig in de modderpoel van het bewustzijn. Hoe heet ze? 'Ze' ja - vreemd genoeg heb ik het vooral bij vrouwen. Voor een pubquiz of triviant moet je mij niet uitnodigen. 'Wie speelde van 1994 tot 1999 de rol van Jessica Harmsen in GTST?' Ik zie haar voor me, de naam is een icoon in het collectief geheugen. Kansloos. Sinds die avond bij mijn achter hun facade snel aftakelende ouders heb ik zelf moeite met de naam van dat artikel. Ook terwijl ik dit schrijf. Hoe heet 't ook weer? Het brandt, het flakkert. Graag vertel ik in gezelschap dat mijn kortetermijnge heugen slechter wordt. Ik vraag me weleens af waarom, misschien om interessant te doen. Mensen kunnen in hun kortetermijngeheugen hooguit vier, vijf gegevens opslaan, schijnt het. Bij mij zijn dat er twee, drie, en dan bij opperste Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl cc Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 30 MEI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95