Examen VOORWOORD INHOUD Een jaar Of vijftien zal ik zijn geweest toen ik vanuit mijn klaslokaal een enorme stoet oudere leerlingen naar de kantine zag lopen. Verwonderd over het ongebruikelijk tijdstip - het was toch geen pauze? - keek ik ze na. ,,Ja'', zei de geschiedenisjuf, ,,kijk maar eens goed. Zij zijn op weg naar Het Eindexamen." Plaatsvervan gend stikte ik zowat in de zenuwen. Ik wist zeker dat ik het zou besterven als ik die gang ooit moest maken. Drie jaar later liep ik zelf naar die kantine voor Het Eindexamen. Besterven deed ik het pas tij dens het afsluitende schoolfeest. Ineens drong tot me door dat deze avond het einde betekende van een periode. Van een heel gelukkige periode zelfs. Dat ik al die mensen met wie ik zes jaar lang lief en leed had gedeeld zelden meer zou zien. Dat we verspreid zouden raken over ver schillende studies, steden, landen, levens. De wiskundeleraar, die oprecht zijn best had gedaan mij voor zijn vak te winnen maar daarin niet was geslaagd en die feestavond surveil leerde, zag mijn paniek. ,,Anniek, het wordt al leen maar mooier'', zei hij. Ik wist zeker dat hij loog, dat ook hij nergens liever was dan hier, in dit dorp, op deze school, met deze mensen. 'Mevrouw Maaike' miste haar studenten en zocht ze op Weekeindje weg? Je kunt ook wónen in een camper Eindexamen 2020. Geen gala, geen diploma-uitreiking Colofon Dit jaar was er geen centraal schriftelijk exa men, er zijn geen afsluitende gala's, geen diploma-uitreikingen, geen grootse examen feesten tot vroeg in de frisse juniochtend. Een vriendin wier zoon zijn diploma haalde zonder Centraal Schriftelijk, vindt dat haar kind iets is ontnomen; een rite de passage, een marke ring in je leven met een duidelijk voor en na. Wij vroegen schrijver Henk van Straten terug te blikken op het einde van zijn middelbare schooltijd, nu zo'n twintig jaar geleden. Ja, hij deed het Centraal Schriftelijk maar verder liet hij alle rituelen aan zich voorbij gaan. Hoe dat precies zat, leest u even verderop. (Mij greep zijn verhaal aan.) 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Harm Edens 15 Fijn spul 16 Toekomstdromen 20 Campervolk 25 Noten kraken 28 Eindexamen 29 BV De Liefde 30 Lezen 36 Eten drinken 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Daniel Cohen, Sandra Donker, Suzanne Eijgenraam, Maaike van Esch, Wilmie Geurtjens, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Karin en Harold Hamersma, Richard Hassink, Joost Hoving, Pieter Hulst, Jean-Pierre Jans, Liza Karsemeijer, Annemarie Kleywegt, Leo van Marrewijk, Rianne van der Molen, Johan Nebbeling, Jolanda van der Ploeg, Elvin Post, Joost Prinsen, Egbert Jan Riethof, Ed van Rijswijk, Peter Sierksma, Studio Ski, Henk van Straten, Bill Waters, Monique Wijbrands Reageren? magazine@dpgmedia.nl nFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Daniel Cohen. Anniek van den Brand ZATERDAG 30 MEI 2020 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91