CORONAVIRUS pot merkendagen 7 zaterdag 30 mei 2020 ken zelf weinig anderen te besmetten. ,,Dat beeld blijft staan'', zegt kinderarts epidemioloog Patricia Bruijning. ,,Al kennen we de redenen van de lage vatbaarheid en bijdrage aan verspreiding nog steeds niet he lemaal.'' Ook in Denemarken, waar de kinderen in basisschoolleeftijd al sinds 15 april weer naar school gaan, is geen opvallende stijging van het aantal coronagevallen waar te nemen. En in Nederland lijken besmettingsgevallen on der lesgevend personeel niet naar schoolkin deren te herleiden. Ondanks alle positieve statistieken han teert het RIVM nog altijd de richtlijn dat kin deren niet op bezoek zouden moeten gaan bij opa en oma, met name als die ouder dan 70 zijn en dus extra kwetsbaar. Is dat strenge advies nou echt nog nodig? Bruijning: ,,Bui- ten in de tuin zou ik het wel aandurven, als je je aan de afstandsregels houdt, geen eten doorgeeft, enzovoorts. En volgens mij ge beurt dat ook al vrij vaak.'' En binnen? ,,Dat vind ik een lastige. Waar schijnlijk kan het in veel gevallen prima. Maar om daarop 'ja' te antwoorden, zou ik nog meer gegevens willen zien. Dus mijn ad vies zou zijn: als je elkaar wil zien, dan buiten en op afstand. Tegen de tijd dat het herfst is en weer kouder wordt, weten we waarschijn lijk nog meer en kunnen we een beter oor deel vellen.'' Maar verder, laat die kids deze zomer maar lekker ravotten, stoeien in het zwembad. Toch? ,,Weet je, de kans op besmetting van een kind is niet nul. Maar alle risico's uitslui ten, dat zal je als ouder toch niet lukken.'' 7 Sport, maar doe het buiten Wie een beetje aandachtig heeft meegelezen, zal niet verrast zijn door de mededeling dat virologen sporten in de binnenlucht riskant vinden, maar dat het in de buitenlucht een veel minder grote risicofactor is. Die stelling ging al op voor bijvoorbeeld hardlopen of wielrennen, iets dat op individuele basis door het kabinet nooit verboden is. Bewegen wordt sowieso aangeraden, omdat overge wicht je extra kwetsbaar maakt voor corona. Ook in teamsporten als voetbal of hockey kan klinisch viroloog Louis Kroes 'weinig kwaads zien', ondanks het feit dat spelers er fysiek contact kunnen hebben. Hierbij geldt weer dat in de vrije buitenlucht verspreide virusdeeltjes veel sneller worden verdund dan binnen, zegt Kroes. ,,En er is veel bewe ging, de afstanden tussen spelers zijn vaak groot. Kortom: het is erg lastig om het virus over te dragen.'' Natuurlijk, een speler die de inhoud van zijn neus in jouw richting leegt kan een be smetting veroorzaken. Maar ook hier moeten we volgens Kroes weer beseffen: ,,Dat is een eenmalige gebeurtenis, die geen grote rol speelt in de verspreiding van het coronavi rus.'' En waarom mag er buiten dan geen pu bliek op de tribune, als die virusdeeltjes er blijkbaar zo snel vervliegen? Bruijning: ,,Tri- bunes, dat is buiten en niet buiten. Ze zijn af geschermd, overkapt. De luchtcirculatie is er niet hetzelfde als in de vrije buitenlucht. Bo vendien, mensen zitten dicht op elkaar, zin gen en schreeuwen.'' Kroes: ,,Je zou kunnen beweren dat men sen op tribunes zo dicht op elkaar zitten dat de voortdurend verwaaiende druppeltjes al tijd wel bij iemand terechtkomen. Dat is aan nemelijk, maar speculatief. We weten nog niet zeker of voetbalwedstrijden super- spreader events kunnen zijn.'' Dat is inder daad nog niet aangetoond: besmetting kan ook in de bus naar het stadion of in de kroeg hebben plaatsgevonden. 8 Besef dat juist je eigen omgeving een mijnenveld is Vooropgesteld: veel is nog niet bekend over het coronavirus. Hoe vaak het ver spreid wordt door een onderling gesprek of een omhelzing, hoe vaak door een 'be smette' deurklink en hoe vaak door slechte ventilatie? Onduidelijk. Wat we uit onderzoeken wel weten, is dat het op al die manieren zou künnen ge beuren, en dat je eigen omgeving - huis, gezin, goede vrienden, familie - veruit de meest voorkomende bron van besmetting is, omdat je daar gewend bent om langere tijd dichtbij anderen door te brengen. Weet je, de kans op besmetting van een kind is niet nul. Maar alle risico's uitsluiten, dat zal je als ouder toch niet lukken. - Kinderarts-epidemioloog Patricia Bruijning, UMC Utrecht Overdracht binnen een gezin is lastig te voorkomen. Maar hoe close worden we de komende tijd weer met vriendengroepen, hoe spreken we af met broers en zussen en hun gezinnen? Wat wordt de omvang van onze barbecueavonden? En als het re gent, houden we onze verjaardag dan toch maar gewoon weer binnen? Een barbecue met een groep mensen is zo'n beetje de ultieme lakmoesproef voor coronadiscipline, blijkt na een rondgang onder de geraadpleegde experts. Zij den ken dat het kan, als je goed nadenkt. Af stand houden, vaak de handen wassen, schalen niet zomaar doorgeven. Een op- lossing zou zijn om gegrild vlees en vis op een tafel bij de barbecue te zetten, waar iedereen het zelf kan gaan halen. Toch ziet epidemioloog Patricia Bruij- ning overal figuurlijke bananenschillen. ,,Dat soort bijeenkomsten lijkt echt een risicofactor te zijn. Voedsel delen, langdu rige gesprekken...'' En wat als de avond valt, de drank in de man komt, en praten roepen of zingen wordt? ,,Ik zou er vooraf heel goed over nadenken. Maar het hangt er natuurlijk vanaf hoe je het inricht met elkaar. Dus maak goede afspraken.'' En die verjaardag binnen? Kijk ermee uit, waarschuwt viroloog Coretta van Leer. ,,Als de ruimte te klein is, of de ra men dicht, dan is het echt riskant. Men sen moeten niet denken dat het coronavi rus er niet meer is. Door dit soort bijeen komsten kan het gewoon weer oplaaien.'' 9 Denk na, kijk, luister Doctor ingenieur Atze Boerstra heeft zichzelf al een aantal basisregels opgelegd voor het leven na de lockdown. Zo gaat hij voorlopig niet meer vergaderen in een ruimte met een 'ventilatievoud' van min der dan twee en slaat hij etentjes in in tieme maar bedompte restaurants voort aan beleefd over. ,,Het zijn simpele din gen. Als je in een taxi stapt, vraag of het ventilatiesysteem of de maximale stand mag of zet een raampje open." Nu hoort Boerstra dus bij de club ex perts die heilig in de verspreiding via ae- rosolen geloven, maar de boodschap van experts is breder. Die is: nu je je weer vrij mag bewegen, denk dan na welke keuzes je maakt, waar je wel heen gaat en waar niet. ,,Alleen maar kijken naar 1,5 meter volstaat niet", zegt de Groningse virologe Coretta van Leer. ,,Je moet kijken: hoeveel mensen zijn hier, is het goed geventi leerd? Maar ook luisteren: hoe hard wordt er geroepen?" Zo moet je eigenlijk van elke omgeving waar je langere tijd gaat verblijven een snelle analyse maken, zegt klinisch viro- loog Louis Kroes. Je werkplek bijvoor beeld, de kerk of moskee die je weer mag bezoeken, het café waar je je eindelijk weer eens kunt gaan bezatten, de trein of de bus. ,,Kijk kritisch, en maak op basis daarvan je keuzes." Bereid je voor op de herfst Oké, we weten nu heel wat. Maar wat we nog nauwelijks hebben aangestipt: het is bijna zomer, en het zou best eens kunnen dat het coronavirus aan een soort van zo- merslaap begint. Virologen verschillen er over van mening, maar Louis Kroes is uit gesproken. ,,Door de manier waarop we in de lente en zomer leven - ramen open, we zijn veel buiten - is het volkomen logisch dat de coronastatistieken nu zo laag zijn. Het lijkt mij dan ook aannemelijk dat dat de komende maanden zo blijft. Al moeten we natuurlijk wel voorzichtig blijven." Laten we ervoor kiezen om Kroes te volgen, dan kunnen we een paar maanden uitpuffen, ons leven weer een beetje ont spannen leven. Maar dan: de herfst, regen, lagere temperaturen. Het coronavirus zal dan nog altijd onder ons zijn, niemand die daaraan twijfelt. Sommige virologen vrezen zelfs voor een nietsontziende tweede golf. Binnenmilieuspecialist Atze Boerstra maakt zich 'echt wel zorgen over de herfst en de winter'. ,,Met name die supersprea- ding events kunnen de epidemie weer enorm versnellen. Ik hoop echt dat we te gen die tijd voorbereid zijn. Dat bedrijven, sportscholen, restaurants, kerken en scholen hun ventilatiesystemen op orde hebben, dat we er collectief van doordron gen zijn hoe belangrijk dat kan zijn." Want wat gaan we in Nederland doen, gaan we althans proberen? Weer werken, studeren, samenkomen in groepen, vooral ook binnen. Terwijl we nu weten dat juist daar veel risico's bij komen kijken. Als dat maar goed gaat, ben je geneigd te denken. ,,Dat gaat geheid een paar keer mis", vermoedt ook epidemioloog Patricia Bruijning. ,,Dat het herfst wordt, mensen ergens samenkomen of studeren, of wer ken in een fabriek, en dan: boem, een uit braak. Maar dan is het zaak dat we het bron- en contactonderzoek heel goed op orde hebben. We zullen in het najaar in dat opzicht veel beter voorbereid zijn dan tijdens de eerste golf.'' TOT 40% KORTING* GO Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Ook op zo. geopend van 12:00-17:00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1e verdieping H& Berden interieur Meer dan 250 showroommodellen scherp geprijsd Geldig t/m 1 juni Op 2° Pinksterdag geopend van 12.00 tot 17.00 'Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7