Als vrouw bewandel je een eenzame weg' De documentaire Overtijd schetst de worsteling, maar ook de twijfel en het schuldgevoel van jonge vrouwen voor en na hun abortus. Regisseur Tessa Louise Pope en hoofdpersoon Eva over hoe je die keuze verwerkt. Een stabiele en veilige omgeving kon ik een kind toen absoluut niet bieden' Abortus wordt altijd vergoed 27 Tessa: ,,In Nederland kiezen jaarlijks ruim 30.000 vrouwen om uiteenlopende redenen voor een abortus. Die durven er niet over te praten, er heerst nog altijd een taboe op het afbreken van een zwanger schap. Ik heb zelf negen jaar geleden, op mijn 23ste, een abortus gehad. Ik heb vooral het emotionele herstel daarvan enorm onderschat. Het is belangrijk om het onderwerp abortus normaal bespreekbaar te maken." Tessa: ,,Ik was er simpelweg niet klaar voor om een kindje groot te brengen. Alle omstandigheden in mijn leven waren niet ingericht op de komst van een kind.'' Eva: ,,Ik heb PCOS, een hormonale afwijking waardoor ik heel moeilijk zwanger kan worden, en slikte de pil. Toch raakte ik tien jaar terug tot mijn verbazing in verwachting. Ik vind dat een kind het recht heeft om op te groeien in een stabiele en veilige omgeving. Die kon ik op dat moment absoluut niet bieden.'' Tessa: ,,Ik heb zoals gezegd de emotio nele verwerking zwaar onderschat. Hoe wel ik achter mijn keuze stond, voelde ik behalve verdriet ook schaamte en schuld. Pas toen ik daar meer met mijn omgeving over sprak, kon ik het een plek geven.'' Eva: ,,Een deel van je voelt zich absoluut schuldig en daarom is het zo belangrijk dat je erover praat. Zowel voor- als ach teraf. Hoewel je waarschijnlijk bang bent voor het oordeel van anderen: probeer toch iemand in vertrouwen te nemen bij wie je je veilig, vertrouwd en gehoord voelt. Heb je niemand in je directe om geving, klop dan aan bij een therapeut of psycholoog." Tessa: Ik denk dat het enorm zou helpen als het algemeen geaccepteerd zou worden dat een vrouw na het plegen van een abortus kan worstelen met complexe gevoelens. Mentale nazorg zou een hoop goed kunnen doen.'' Eva: ,,Ik ben na de abortus echt in een heel diepe depressie terechtgekomen en kwam uiteindelijk bij een psycholoog terecht. Na de abortus is het eigenlijk voor iedereen om je heen klaar, maar voor jou als vrouw begint het dan pas. Dan komt ineens de man met de hamer.'' Voor een abortus krijg je vijf dagen wettelijk verplichte bedenktijd. Wat gebeurt er in die dagen met je? Eva: ,,Er vond een hevige strijd in mezelf plaats, maar ook een soort berusting. Tegen mezelf en tegen het vruchtje heb ik hardop gezegd: 'Het spijt me, maar het kan gewoon nog niet.' Ik heb achteraf ook een brief en een gedicht aan mezelf en het vruchtje geschreven. Ik denk dat het opschrijven van je gevoelens heel verhel derend werkt. Dat helpt en verlicht.'' Tessa: ,,Essentieel is het bespreekbaar maken van al je gevoelens, van al die tegenstrijdige gedachten, het verdriet en de frustratie of boosheid met de mensen die belangrijk voor je zijn. Ik denk dat je het verdriet nooit helemaal kwijtraakt, dat het iets is wat je voor altijd met je meedraagt. En ik heb geleerd dat abortus niet iets is wat in de doofpot moet en waarvoor je je moet schamen.'' Eva: ,,Met een abortus bewandel je als vrouw een eenzame weg. Het is heel pret tig als je je gehoord voelt en weet dat je niet de enige bent. Laten we als vrouwen iets meer steun bij elkaar zoeken als het over dit onderwerp gaat.'' DE PROCEDURE GO ZATERDAG 30 MEI 2020 Opkrabbelen na abortus ONNO LAKEMAN Eva raakte na haar abortus in een depressie. ,,Voor iedereen om je heen is het klaar, maar voor jou als vrouw begint het dan pas.'' foto marco okhuizen Waarom moest deze documentaire er komen? Wat maakte jullie zwangerschap destijds ongewenst? Hoe verwerkt een vrouw zoiets ingrijpends als een abortus? - EVA (31) Is er iets wat je in het hele proces achteraf gezien beter wel of niet had moeten doen? De documentaire Overtijd is donderdag 4 juni om 21.00 uur te zien op NPO 3. Officieel is het tot de 24ste week mogelijk een zwanger schap af te breken. In de praktijk houden artsen vaak 22 weken aan, omdat de duur van de zwanger schap tot op twee weken nauwkeurig bepaald kan worden. Is een meisje jonger dan 15, dan is er toe stemming van de ouders nodig, tenzij haar veilig heid daardoor in het geding komt. In dat geval kan de abortus worden uitge voerd zonder medeweten van de ouders. Een abortus in het ziekenhuis wordt vergoed vanuit de basisverzeke ring. Wordt de zwangerschap in een abortuskli niek beëindigd, dan wordt dit betaald vanuit de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten). De vrouw hoeft het in beide gevallen niet zelf te beta len. In tegenstel ling tot in een ziekenhuis, kan de ingreep in een abortuskli niek anoniem plaatsvinden. Meer informa tie: fiom.nl of bel 088-1264900.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 79