milieuvriendelijk zijn ze? Op de valreep nog wat zomerbollen planten Milieubewust met azijn en afwasmiddel Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Met Pinksteren kunnen de zomerbollen de grond nog in. Even een opfriscursus over de bekendste. tegenstelling tot vroeger ook niet meer. ,,Zeker niet als je naar de huis merken van de supermarkten kijkt." Als je een milieuvriendelijk schoonmaakmiddel in huis heb ge haald, ben je er nog niet. Minstens zo belangrijk voor de belasting van het milieu is hoe je er thuis mee omgaat. Let goed op de dosering, adviseert Janssen. Schoonmaakmiddelen komen in de rioolwaterzuivering terecht en de stoffen uit het water verwijderen, kost energie. „Gebruik altijd zo weinig mogelijk. Kijk op de gebruiksaanwijzing om te zien hoeveel je nodig hebt, dat is genoeg. Vaak kun je zelfs af met minder." Handwarm Draai de kraan met aandacht open als je een sopje maakt. De allerbelang rijkste milieubelasting is het gebruik van warm water. Wees er zuinig mee: maak een emmer met sop en spoel je doekje niet onder de warm stro mende kraan af. Janssen: ,,Hoe warmer het water, hoe hoger de milieubelasting. Ten minste, als het water is opgewarmd met een cv-ketel of iets anders waar fossiele brandstoffen voor worden gebruikt. Voor een zonneboiler geldt dit niet. Warm water maakt beter schoon dan koud, maar handwarm is meestal warm genoeg. Als je moet wachten tot het is afgekoeld voordat je het kunt gebruiken, heb je het te warm gemaakt." Het laatste waarmee je als consument een verschil kunt maken, is de lege ver pakking op de juiste manier afdanken. ,,Als je je plastic fles bij het afval gooit, ben je alsnog milieuonvriendelijk bezig." Kijk al tijd op de afvalscheidingswijzer van Milieu Centraal hoe je een lege ver pakking het beste wegdoet. 6 TIPS Eind mei gaan de zomerbollen vaak in de uitverkoop. De bekendste zijn anemonen, dahlia's en gladiolen. De anemonen waar het hier om gaat heten Anemone coronaria. Geen wervende naam in deze tijd, maar de anemoon was er eerder dan het virus. Anemone coronaria is die anemoon die je als snijbloem koopt in bosjes van tien, in blauw, rood, wit en paars. De zwarte knollen zijn keihard en voor je ze in de grond stopt, kun je ze het beste een nacht in lauw water leggen. Deze anemonen zijn overal toe te passen: in bloemperken, in onge- maaid gras en in potten op het terras. Na de bloei, die zo'n maand of twee na het planten valt, sterven de plan ten af. Het loof verdort en dat is niet echt een opwekkend gezicht, vooral niet als de anemonen in een pot of in een bloembak staan. Maar dat bruine blad valt gemakkelijk te maskeren met wat eenjarige afrikaantjes of petunia's. En ik weet het: de knal oranje afrikaantjes zijn niet ieders smaak, maar je hebt ze tegenwoordig ook in citroengeel, bruinrood en crèmewit. coronaria als niet-winter- hard beschouwd; je moest de knollen elk jaar op nieuw planten. Maar de winters zijn tegenwoor dig zo mild dat je ze best in de grond kunt laten. Al leen als ze in een pot staan zou ik ze binnenha len en in een kelder of schuurtje zetten. het wel vaker gehad. Het grote voordeel van dahlia's is dat ze eindeloos bloeien. Vooral als je er telkens de uitgebloeide bloemen uit wegknipt, bloeien ze door tot het gaat vriezen. En dan sta je weer voor dezelfde keus: in de grond laten als ze in de tuin staan of binnenhalen als ze in potten staan. Als je geen ruimte hebt om de potten 's winters op te slaan, kun je de knol len eruit halen en die bewaren in een zakje turfgrond. Gladiolen zie je zelden in de tuin: je ziet ze eigenlijk alleen na afloop van de Vierdaagse, als de toch al vermoeide wandelaars ook nog eens de laatste paar kilometers een bos gladiolen van minstens een kilo moeten meezeulen. Maar de gladiool is een vrolijke tuinplant, die druk bezocht wordt door bijen en hommels. De klassieke gladiool, zoals je die bij de bloemist als snijbloem koopt, is nogal een gevaarte. Maar er zijn ook kleinbloemige, sierlijke soorten te koop. En die klein- bloemige soorten zijn ook nog eens winter hard. Gladiolus byzantinus, een gladiooltje in het felste paarsrood dat je maar kunt beden ken. Magenta, zo wordt die kleur ook wel genoemd. Maar als het liever minder opdringe rig mag zijn, kies dan Gladiolus Nymh, met witte bloe men met een ragfijne rode tekening op het bloem blad. GO ZATERDAG 30 MEI 2020 vervuilen Naast het gebruik van milieuvriende lijke schoonmaak middelen zijn er meer manieren om het milieu te ontzien. Zes milieubewuste schoonmaaktips. 1. Chloor is niet nodig om je toilet te reinigen. Regelma tig goed schoon maken met een gewone wc-reiniger is voldoende. 2. Kalkaanslag kun je verwijderen met schoonmaakazijn. 3. Spoel schoon maakmiddelen al tijd door de afvoer. Gooi sop nooit op straat of in je tuin. Dan kan het in het oppervlaktewater terechtkomen, waar het niet wordt gezuiverd. 4. Ramen en spie gels kun je uitste kend schoonmaken met water en wat afwasmiddel. 5. Meng schoon maakmiddelen nooit, dan kunnen schadelijke gassen ontstaan. Als je bijvoorbeeld chloor- bleekmiddel mengt met zure middelen zoals kalkverwijde- raar, kan bijtend chloorgas ontstaan dat zeer giftig is. Ook in wc-blokjes zitten zure stoffen. Gebruik dus geen chloor in een toilet pot met een wc- blokje. 6. Vermijd produc ten met vluchtige organische stof fen, zoals spiritus, vlekverwijderaar, glasreiniger, was benzine en voorruit- vloeistof. Koop ook geen spuitbussen met vluchtige orga nische stoffen als drijfgas. NU Vroeger werd Anemone Over de dahlia heb ik Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Mijn favoriet is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75