Niet alle plastic is even slecht Ecologische schoonmaakmiddelen: hoe Kö. w CERTj [colabel Ecologische schoonmaakmiddelen zijn vaak helemaal niet zo goed voor het milieu als ze beweren. Hoe maak je toch een milieuvriendelijke keuze? 22 A Voluit: low density polyethyleen 4 Textuur: zacht en taai Recyclebaar: makkelijk LPDE Veiligheid: veilig Zit in: folies, plastic tasjes, tubes crème A Voluit: overige en gemengde kunst stoffen ECO I cologische allesreiniger', 'gemaakt van plantaardige grondstoffen' of'eco- vriendelijk': de milieube wuste termen vliegen je om de oren bij het schap met schoon maakmiddelen. Maar zijn deze pro ducten dat ook echt? „Termen als 'ecologisch' en eco-friendly' zeggen helemaal niets over de milieuvrien delijkheid", vertelt Sanne Janssen van voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal. ,,Elke fabrikant kan zo'n kreet op zijn product zetten.'' Ook een aanprijzing als 'gemaakt van plantaardige grondstoffen' zegt niets over de milieubelasting. „Plant aardige stoffen zoals kokosolie en palmolie zijn niet per se minder milieubelastend dan synthetische grondstoffen zoals aardolie. Het gebruik van aardolie zorgt weliswaar voor de uitstoot van extra CO2, maar het telen van plantaardige stoffen kent vaak ook een grote milieubelas ting. Denk aan ontbossing voor palmolieplantages." Labels Toch is het als consument eenvoudig om een milieubewust type wc-reini- ger, waspoeder of afwasmiddel te kiezen. Deze schoonmaakmiddelen zijn te herkennen aan een milieu keurmerk, licht Janssen toe. ,,Die labels stellen hoge eisen aan hun producten. EU Ecolabel, Nordic Ecolabel, Ecocert en Ecogarantie zijn het strengst.'' Stoffen die schadelijk zijn voor het milieu of de gezondheid, mogen bij deze labels niet of beperkt gebruikt worden. Ook zijn er eisen voor huidirriterende stoffen. ,,Voor schoonmaakmiddelen met het EU Ecolabel is bijvoorbeeld rhodamine B, een rode kleur stof, verboden. Die is mogelijk kankerverwekkend'', vertelt Robert Jan Volders van Stich ting Milieukeur (SMK). Deze stichting verleent het EU Eco labelcertificaat in Nederland aan producten die aan de eisen vol doen. Ook triclosan, een antibacterieel- en antischimmelmiddel, is een stof die niet gebruikt mag worden. ,,Die komt via het afvalwater in het milieu terecht en verstoort het ecosysteem. Mogelijk heeft deze stof hormoon- verstorende eigenschappen en is hij slecht voor onze gezondheid.'' Prestatie Hoe milieuvriendelijk is de verpak king? Ook hiervoor gelden bij de milieukeurmerken strenge eisen. Zo hebben weinig schoonmaakproduc ten in een spuitbus een milieukeur merk. Ze bevatten vaak drijfgassen, die .kunnen bijdragen aan smogvor- ming. Va^k wordt gekozen voor gerecy- cled plastic. Als plastic zorgvuldig wordt hergebruikt is het niet zo mi lieubelastend, vertelt Janssen. Zo is het milieuvriendelijker dan glas, om dat het materiaal veel lichter is. Daar naast mag niet meer materiaal wor den gebruikt dan nodig is en vind je soms navulverpakkingen. Schoonmaakmiddelen met milieu keurmerken moeten wel een goede prestatie leveren. Je hoeft dus niet bang te zijn dat je het huis er minder goed schoon mee krijgt. Een jaar of twintig jaar geleden was dat wel an ders, weet Volders. ,,Toen maakten reguliere schoonmaakmiddelen vaak beter schoon. Maar nu weten we steeds beter weten welke stoffen zor gen voor een verminderde impact op het milieu en de gezondheid.'' Het EU Ecolabel zorgt voor pro ducten met een goede en gecontro leerde combinatie van eigenschap pen, stelt Volders. ,,Zo moet een keu kenreiniger goed vet oplossen, maar sommige vetoplossende stoffen zijn erg schadelijk voor het milieu. Dat geldt ook voor toevoegingen die de houdbaarheid van een product ver lengen. Het EU Ecolabel stelt strenge eisen door ongezonde en milieu onvriendelijke stoffen sterk te be perken.'' Dosering Schoonmaakproducten met een milieukeurmerk zijn beter voor het milieu, minder ongezond en maken net zo goed schoon als reguliere middelen. Kun je daarom altijd beter kiezen voor schoonmaakmiddelen met een milieukeurmerk dan voor een regulier middel? Ja, zegt Janssen. „Schoonmaakmid delen zonder milieukeurmerk kün- nen net zo milieuvriendelijk zijn, maar je weet het niet. Bij de produc ten met een keurmerk we et je het tenminste zeker.'' Duurde r zijn ze in Koop je veel plastic en wil je weten of dat wel een goed idee is? Check dan eens het nummer dat je onderaan plastic verpakkingen ziet staan. Het verwijst naar het soort plastic en vertelt of je het kunt hergebruiken. MAKKELIJK TE RECYCLEN MOEILIJK OF NIET TE RECYCLEN ZATERDAG 30 MEI 2020 GO Poetsen zonder te GARANTIE CARIN RÖST E www.ecolabel.eu Let op deze milieukeurmerken. KRISTEL MAURIËN Voluit: polyethyleen-tereftalaat Textuur: hard, maar flexibel en soms ook doorzichtig PET Recyclebaar: makkelijk Veiligheid: relatief veilig Zit in: drinkflessen, flessen van schoonmaak middelen en doucheproducten, voedingsver pakkingen Voluit: high density polyethyleen Textuur: hard, maar flexibel en meestal ondoorzichtig hdpe Recyclebaar: makkelijk Veiligheid: veilig in gebruik Zit in: melk- en shampooflessen, boterkuipjes, verpakking van ontbijtgranen Voluit: polypropyleen 5 Textuur: hard en niet flexibel Recyclebaar: makkelijk pp Veiligheid: veilig Zit in: plastic dopjes en deksels, bloempotjes, rietjes Voluit: polyvinylchloride 3 Textuur: hard en stijf Recyclebaar: bouwmaterialen pvc kunnen naar de milieustraat Veiligheid: te vermijden, bij de productie komt het giftige dioxine vrij Zit in: rioleringspijpen, verpakkingen van geneesmiddelen, wegwerptafelkleden Voluit: polystyreen Textuur: kan zowel hard en stijf als zacht en flexibel zijn PS Recyclebaar: moeilijk Veiligheid: te vermijden Zit in: wegwerpbestek, verpakkingen en schaaltjes van piepschuim Textuur: kan verschillen omdat het 0 vaak gaat om een mix van plastic Recyclebaar: niet Zit in: tandpastatubes, zonnebrillen, flessen voor watercontainers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74