hebben om lidstaten mee te krijgen in groenplan 19 'Wist je dat er in Amsterdam een flat wordt gebouwd alléén maar met hout?' heel belangrijk voor de hout productie. Of papier, zoals in Finland en Zweden. De conife ren die daar groeien, geven een mooie, lange vezel. Het toilet papier dat we zo liepen te ham steren, komt hoofdzakelijk daar vandaan.'' ,,Nou, dat planten zelf is niet zo ingewikkeld. Daar hebben we plantmachines voor. Die kun nen netjes twee jaar oude boompjes neerzetten. Het pro bleem is meer dat de Europese Commissie geen competentie heeft als het hierover gaat. Ik heb gehoord dat veel landen zich behoorlijk overvallen voelden door de plannen. De indruk bestaat toch al dat Brus sel zich overal mee aan het be moeit, dus dit ligt echt heel ge voelig. Timmermans zal er sa men met de lidstaten uit moe ten zien te komen. Dat is toch nog wel een uitdaging.'' ,,Ook hier geldt: planten is sim pel. Maar zie maar eens ergens een paar hectares te vinden. Ik zou zeggen in Midden-Spanje, Italië, Bulgarije, Roemenië en Polen. Daar zijn door de enorme leegloop van het plat teland veel gebieden verlaten en is de grondprijs erg laag. Ik schat dat het hier zo'n 60 a 70 miljoen hectares betreft. Ruim voldoende dus, voor die 3 mil jard bomen. Maar je moet nog wel aan de slag om die gronden te verwerven.'' ,,In het begin gaat dat heel langzaam met zo'n klein boompje. Dat neemt CO2 uit de lucht op en zet dat samen met zonlicht en water om in hout. Na en jaar of zeven gaat het flink groeien, krijgt het een steeds groter bladerdek en neemt het dus ook steeds meer koolstof op. Per hectare gaat het dan om 10 a 12 ton CO2 per jaar. We noemen dit de 'sink'. En dat gaat heel lang door, zeker zeventig of tachtig jaar.'' ,,Ja, van natuurbeschermers. Het klinkt misschien vreemd, maar die zijn niet altijd blij met een bos. Ze vinden het te be heerd, te aangelegd. Het zou leiden tot eindeloze plantages, terwijl we volgens hen eigen lijk terug zouden moeten naar de meest biodiverse landschap pen. Natuurbeschermers zeg gen dan: waarom niet meer heide of stuifzandgronden, zo als we die rond 1900 in Neder land heel veel hadden? Of, el ders in Europa, natuurlijke graslanden en veengebieden? Ook boeren zijn niet altijd blij. Die zien bebossing als een aan val op hun landbouwgronden.'' ,,Haha, jazeker. En ik heb ook een paar keer uitgebreid ge sproken met mensen uit zijn kabinet. Ik weet nog dat ik erg sceptisch was toen ik voor het eerst hoorde over al die nieuwe bomen. Heel mooi, dacht ik. Maar ook: ach, hij zegt maar wat. We gaan iets voor de na tuur doen, dus laten we bomen gaan planten. Maar toen ik hem later na een lezing een keer sprak, merkte ik dat hij het echt meende. En nu denk ik: dit be gint heel serieus te worden. Daar ben ik heel blij om.'' GO ZATERDAG 30 MEI 2020 Gert-Jan Nabuurs, hoogleraar in Wageningen. privébeeld Hoe plant je eigenlijk 3 mil jard bomen? Waar zouden al die nieuwe bomen moeten komen? En als die bomen er eenmaal staan, hoe lang duurt het dan voordat ze CO2 gaan opne men? Er is ook kritiek op het mas saal planten van bomen. Heeft u Timmermans al eens aan de lijn gehad?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71