overkomen Ik heb geleefd Huisarts Mirjam wil haar laatste levensfase niet thuis op de bank doorbrengen vlucht straks. Benieuwd in welk land we uitkomen' 17 afscheid moest nemen van zijn zieke vader. Zijn moeder Annie - die dementerend is - blijft achter in Rehoboth. ,,Ik begrijp niet dat bezoekers zich niet aan deze sim pele regels kunnen houden. Door bezoek kunnen mensen ziek wor den. Deze ouderen zitten als rat ten in de val.'' Volgens directeur Bleijenberg van Brinkhoven speelt 'botte pech' een grote rol bij de ramp. ,,Nie- mand in het dorp was zich ervan bewust dat er begin maart al men sen besmet waren. Daardoor kon het virus zich snel verspreiden. Dat Heerde een hecht dorp is met een bloeiend verenigingsleven, zal daar zeker aan hebben bijgedragen.'' Dat denkt ook epidemioloog Hans Heesterbeek van de Univer siteit Utrecht, als hij kennis neemt van de feiten. „Corona is als een sluipmoordenaar binnengedron gen. Een koorrepetitie, een in spraakavond, een kerkdienst: dat zijn ideale gebeurtenissen voor su perverspreiding. Er waren begin maart al inwoners met milde symptomen. Die zijn dan onbe wust besmettelijk, en blijven niet thuis. Zo kon het virus zich als een lopend vuurtje verspreiden.'' Terwijl het virus in de rest van het land inmiddels flink is ver drongen, vreest burgemeester Koops - zelf nog altijd niet hele maal hersteld - elke dag nieuwe besmettingen. Niet voor niets, want Heerde is nog altijd een van de plaatsen met de meeste nieuwe coronabesmettingen. Op vrijdag 15 mei blijken nog eens vier inwoners met corona in het ziekenhuis te zijn opgenomen. De verslagenheid in het dorp is groot. Wie langs verpleeghuis Re- hoboth loopt, ziet dat veel kamers leegstaan. Waar vóór de virusuit braak planten en bloemen de vensterbanken sierden, is het nu zwart achter de ramen. ,,Ik zie de gezichten voor me'', zegt domi nee Van der Graaf over de tiental len dodelijke slachtoffers. ,,Blijk- baar is de mens heel kwetsbaar en broos: er hoeft maar een virus rond te waren, en je leven is voor bij.'' Koorleider Martin Eikel boom houdt zich vast aan zijn ge loof in God. ,,De doden hebben het beter dan wij hier.'' Hoe moet Heerde verder? ,,Als de crisis achter de rug is, wil ik kijken hoe we deze ramp een plek kunnen geven'', zegt de burge meester. ,,Met een monument in het dorp, en een herdenking. Daar moeten we het met elkaar over hebben. Want ook over honderd jaar zal deze crisis worden herin nerd.'' Stel dat dit haar laatste jaar is. Stel dat ze door de coronamaatregelen haar laatste maanden thuis op de bank moet doorbrengen. Voor huisarts Mirjam Willemsen (46) zou dat een ramp zijn. Al weken leest ze in de krant over de lockdown en dat 'de kwetsba ren' beschermd moeten worden. Maar wat willen die kwetsbaren - zoals zij - zelf? ,,Er wordt niet gevaagd naar onze mening en dat maakt me boos. De patiënt zou centraal moe ten staan, ook tijdens deze crisis. Iedereen moet zich bewust zijn van de risico's en op basis daarvan zelf kunnen beslissen wat hij of zij wil." Mirjam snakt naar uit eten met haar man, terrasjes pakken met vriendinnen, reizen met haar gezin. Te vaak hoort ze mensen opmer ken 'ach, dat halen we later wel in'. Maar voor Mirjam is er geen later. ,,Ik voel me nü goed.'' Kijk ook eens naar de bewoners van ver pleeghuizen, zegt ze. Die mogen nog altijd bijna geen bezoek ontvangen. En dat zijn heus niet allemaal demente bejaarden die niets meer van de wereld mee krijgen. Het zijn mensen ('ménsen!') die de pech hebben nog maar een jaar, hooguit twee, te leven vanwege een broze gezondheid. Die moet je mooie laatste maanden gunnen. De keus of zij familie willen ontvangen - en dus een ri sico lopen - is aan hen. De Maastrichtse heeft zelf longkanker. Sinds vorig jaar weet ze dat ze er dood aan zal gaan. Ze had net samen met haar coach uitge stippeld hoe ze haar laatste levensfase zinvol wilde besteden. Mirjam heeft haar praktijk, die ze samen met een vriendin runde, overgedragen, maar werkt nog altijd twee dagen in de week. Al vóór haar ziekte had ze zich toegelegd op de palliatieve zorg. Haar eigen ervaringen zijn nu van toegevoegde waarde. en niet als scan of ziekte'', vindt ze. ,,Vraag vaker naar iemands doelen. Misschien wil ie mand wel helemaal niet meer behandeld worden, is die patiënt eigenlijk al vijf jaar klaar met leven. En als iemand wel een be handeling wil aangaan, probeer dan helder te krijgen tegen welke prijs. Wil je drie maan den ziek zijn van de chemo om nog zes maanden langer te kunnen leven?'' Door het hele land geeft Mirjam lezingen. Daarnaast werkt ze samen met specialisten in de regio Zuyderland MC aan een plan om het praten over wensen en grenzen veel eer- der in de behandeling van ernstige zieke pa tiënten toe te passen. Zelf weet ze zeker dat ze niet op de intensive care wil belanden. ,,Omdat ik heb gezien hoe mensen daar van daan komen. Als huisarts bezoek ik de pa tiënten met doorligplekken en infecties, ik zie hoe zwaar de revalidatie is en dat sommi gen er nooit meer bovenop komen. Voor me zelf wil ik dat niet. Ik wil kwaliteit van leven, geen kwantiteit." Eigenlijk heeft ze altijd bewust in het leven gestaan, zegt ze in haar schaduwrijke ach tertuin. Ze wijst naar haar bescheiden huis. Samen met haar man, ook arts, had ze al lang iets groters kunnen kopen. Hebben ze be wust nooit gedaan. ,,Dus geen torenhoge hy potheek. Daardoor kunnen we drie keer per jaar met de kinderen op vakantie." Ze hebben een dochter van 9 en een zoon van 12. „Afgelopen januari zijn we nog met het gezin wezen wildkamperen in Oman. Geweldig.'' Mirjam vindt het onpeilbaar verdrietig dat ze haar kinderen niet groot zal zien worden. Het minste wat ze kan doen is hen nu nog zo veel mogelijk mooie herinneringen bezor- We pakken de gen. ,,Ik plan niet ver aste de heste der vooruit dan drie PPrüLP UP UPULP maanden, leef van scan naar scan. Onze volgende reis zou naar Taiwan gaan, maar ik vrees dat die door corona wordt af gezegd. Met mijn man heb ik afgespro ken dat we de eerste de beste vlucht pakken die wél gaat, ik ben benieuwd in welk land we uitkomen.'' Ze herinnert zich het eerste euthanasie verzoek dat ze kreeg als arts, dertien jaar ge leden. De vraag kwam van een flamboyante vrouw van begin zeventig met een mondtu- mor. Er was kans op genezing, maar haar ge zicht zou blijvend verminkt zijn en ze kon daarna niet meer eten. ,,Ze hield van lekker eten en was heel stellig: geen operatie, want zo wilde ze niet verder leven.'' Mirjam ging in discussie. Er was toch kans op genezing? ,,Maar zij bleef erbij. Zei dat ze een mooi leven had gehad. De operatie hield ze af en ze ging achteruit, ik zag haar lijden. Uiteindelijk heb ik haar de euthanasie toch verleend. Haar hele familie zat erbij, het was mooi. Nu begrijp ik die vrouw veel beter." GO ZATERDAG 30 MEI 2020 Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Familie s.v.p. 2 meter afstand houden». Omdat zelfs na de ramp in Rehoboth familieleden moeite hebben met het strenge bezoekregime, laat zorgbestuurder Martens hek ken plaatsen rondom het verpleeghuis. fotos rob voss „Artsen moeten hun patiënt als mens zien, FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69