Over schuld wordt liever niet gepraat: het virus is Heerde 16 3. De schuldvraag 'Blijkbaar is de mens heel kwetsbaar en broos' weer thuis. ,,De energie komt maar niet terug. Ik ben nog steeds aan het revalideren. Daarvoor ga ik naar een fysiotherapeut. Ik hoor het van meer ex-coronapatiënten: het herstel gaat héél langzaam.'' In het dorp heerst diepe verslagen heid, ziet Van der Graaf. ,,In een paar weken zijn zó veel mensen overleden. Iedereen kent wel ie mand. Een grauwsluier is op Heerde neergedaald." Over schuld wordt liever niet ge praat. Het virus is Heerde over komen. Toch vragen velen zich af hoe deze ramp heeft kunnen ge beuren. Waren de verpleeghuizen wel voorbereid op een uitbraak? ,,Deze crisis kent zijn weerga niet'', zegt directeur Bleijenberg van Brinkhoven. „Zonder dat we het wisten, zat het virus plotseling overal in ons verpleeghuis. Wij konden enkel nog de schade be perken.'' Vanaf zondag 15 maart begint het zorgpersoneel in Brinkhoven beschermende kleding te dragen, bij de verpleging van zieke oude ren. Bleijenberg herkent zich niet in geluiden over tekorten aan ma terialen. ,,Ik denk niet dat we te kort zijn geschoten.'' Wel had hij personeel en bewoners sneller willen testen. In maart gingen de schaarse coronatesten naar de zie kenhuizen. ,,Het gebrek aan testen en beschermende kleding moet een cruciale rol hebben gespeeld bij de verspreiding van het virus'', zegt burgemeester Koops. Op dinsdag 31 maart belooft zorgminister De Jonge dat alle zorgmedewerkers met klachten getest kunnen worden op corona. Een week later later stuurt be stuurder Wim Martens van zorg groep WZU Veluwe, waar ver pleeghuis Rehoboth onder valt, een venijnige tweet over die be lofte: 'De waarheid is een enorm gebrek aan persoonlijke bescher mingsmiddelen en een enorme bureaucratie om zorgmedewer- kers te testen!' Zijn tweet leidt tot een stort vloed aan instemmende reacties. Op zaterdag 11 april schuift Mar tens aan in talkshow Opi. Kort voor de uitzending krijgt hij een telefoontje van minister De Jonge, die hem toezegt dat het testen makkelijker wordt. Ook komt er een nieuw verdeelmodel, waar door niet alle beschermingsmid delen exclusief meer naar de zie kenhuizen gaan. ,,Wij zijn vanaf dag één bezig geweest om zelf spullen te kopen'', vertelt Martens. Het eind maart opgerichte Landelijk Consortium Hulpmiddelen (LCH) laat hij links liggen. ,,Daar was toch niets te krijgen. Wij kochten rechtstreeks in bij onze normale leveranciers.'' Schorten kostten voor de corona crisis 68 eurocent per stuk, nu is Martens 4 tot 6 euro kwijt. „Alleen al in april hebben wij meer dan -*.r 100.000 euro uitgegeven aan per soonlijke beschermingsmiddelen. Voorheen gaven we daar nauwe lijks geld aan uit.'' De nieuwe spullen in Rehoboth worden niet altijd volgens de richtlijnen gebruikt. Zo vertelt Diana Fredriks, die op donderdag 16 april bij haar doodzieke vader op bezoek mag, dat ze haar be schermende pak en mondkapje na het bezoek mee naar huis krijgt. ,,Er was te weinig, dus de volgende dagen moest ik het zelfde pak en mondkapje dragen. Ik hing het pak thuis maar ergens te luchten.'' Martens wijst naar het RIVM, dat steeds weer met nieuwe pro tocollen op de proppen kwam. Zo adviseerden premier Rutte en RIVM-directeur Van Dissel zorg- personeel op donderdag 12 maart zoveel mogelijk dóór te werken, ook met klachten als verkoudheid en hoesten. ,,Dus medewerkers die hoestten of verkouden waren, moesten wél de huizen in'', zegt huisarts Maarten Bijl uit Wapen veld. „Daardoor zijn veel kwets bare mensen besmet geraakt en gestorven.'' Later verandert het advies: verkouden zorgmedewer- kers kunnen beter thuisblijven. Huisarts Bijl, die dagelijks in een beschermend pak de stervende ouderen in Rehoboth bezoekt, ziet met eigen ogen dat het tekort aan beschermingsmiddelen onnoe melijk veel leed veroorzaakt. ,,Het is verwijtbaar dat er op het mo ment van de virusuitbraak geen landelijk depot was met mond kapjes en andere noodzakelijke spullen'', zegt hij. Martens denkt dat bezoekers hebben bijgedragen aan de ver spreiding van corona binnen de muren van Rehoboth. ,,Op dins dag 17 maart voerden wij al een bezoekverbod in, twee dagen voor het landelijke verbod'', zegt Mar tens. ,,Dat was nodig, omdat wij zagen dat een aantal bezoekers zich niet hield aan de regels die we een week eerder hadden opgelegd. De regel was toen dat er maximaal twee volwassenen bij een bewo ner op bezoek mochten. Maar die regel werd met voeten getreden.'' En zelfs nS de ramp in Rehoboth hebben familieleden moeite met het strenge bezoekregime. Op vrijdag 8 mei laat Martens hekken plaatsen om het verpleeghuis. Hij ziet dat familieleden via de tuin een bezoekje brengen aan bewo ners op de begane grond, zonder 1,5 meter afstand te houden. Soms wordt er zelfs geknuffeld. ,,Ongelofelijk'', vindt de zoon van Henk van Essen, die in april ZATERDAG 30 MEI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Op de begraafplaats in Heerde zijn tien tallen verse graven gedolven. Een me dewerker ontfermt zich over de bloe men die bij een graf zijn achtergelaten. FOTO ROB VOSS Dominee André van der Graaf. FOTO WILLEM JAN DE BRUIN f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 68